Mi a célja a munkáltatónak a versenytilalmi megállapodással?
Általában a piacon domináns cégek kötnek versenytilalmi megállapodást dolgozóikkal a pozíciójukban elért eredmények védelme érdekében. Különösen gyakori a kereskedelemben, az informatika terén vagy épp a gyógyszer- és szépségiparban - írja cikkében Dr. Sipos Márta ügyvéd-munkajogász.
Kapcsolódó szabályok: a) a munkáltató jogos érdekeit eleve védi a törvény, a Mt. 8.§ (1) bek. szerint a munkáltatói jogos gazdasági érdek védett, ezt a szabályt a munkaviszony fennállása alatt a munkavállaló köteles betartani b) az üzleti titok , amelyet nem közölhet a munkavállaló illetéktelen személlyel, - fogalmát a jelenleg hatályos Polgári törvénykönyv tartalmazza.
1.) Általában piacvezető, a piacon domináns cégek kötnek ilyen megállapodást, a pozíciójukban elért eredmények védelme érdekében. például kereskedelem, informatika, gyógyszer-, szépségipar
2.) A munkaadó célja a nála szerzett szakmai információ, piaci ismeretek "lassított" értékesítése a többi, azonos vagy hasonló tevékenységű cég számára.
3.) Polgári jogi megállapodással, szerződéssel a felek egyező és kifejezett akaratnyilvánításával lehet ilyen kikötést érvényesíteni.
4.) A felek megállapodásának egyértelműen és konkrétan kell meghatározni azt a szakmai területet, ahol nem helyezkedhet el pl. a munkavállaló, ez a konkrét helyzettől és a felek igényétől függ. (Ezért is javasolt tanácsadó segítségét kérni a munkavállalónak, és pontosan közösen meghatározni az érintett területet).
5.) Maximum két évre lehet kötni.
6.) Az arányosság elve szerint annak ellenértéke jár a munkavállalónak, amit az adott szakmában ő el tudna érni, ha munkavégzésre irányuló jogviszonyt létesítene. A minimum a Mt. 228.§ (2) bek. alapján az alapbér egyharmada (8 havi alapbér).
7.) Mivel a megállapodás a polgári jogi szabályok alapján jön létre, ha a munkavállaló akaratával az nem egyezik, nem kell elfogadni, nem kell aláírni. ( A pacta sunt servanda elve miatt is - a szerződések teljesítendők - eleve nem javasolt aláírni!)
8.) A Mt. kötelezően a munkavállalói elállást szabályozza, vagyis ha a jogviszonyát azonnali hatállyal mondja fel, akkor élhet ezzel a jogával.
9.) Az eddigi gyakorlat szerint a munkáltatók egyoldalúan elálltak a megállapodástól, amikor a munkaviszony megszűnésének időpontjában egyértelműen nem a konkurenciánál helyezkedett el a munkavállaló. Ez esetben egyértelműen jogi támogatásra, ezzel kapcsolatos jogvitára van szükség és lehetőség.
Íme a jogszabályi rendelkezések:
102. A versenytilalmi megállapodás
228. § (1) A felek megállapodása alapján a munkavállaló - legfeljebb a munkaviszony megszűnését követő két évig - nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekét sértené vagy veszélyeztetné.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kötelezettség teljesítéséért a munkáltató megfelelő ellenértéket fizet. Az ellenérték összegének meghatározásánál különösen arra kell tekintettel lenni, hogy a megállapodás milyen mértékben akadályozza a munkavállalót - elsősorban képzettségére és gyakorlatára tekintettel - újabb munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésében. Az ellenérték a megállapodás tartamára nem lehet kevesebb, mint az azonos időszakra járó alapbér egyharmada.
(3) A munkavállaló, ha munkaviszonyát a 78. § (1) bekezdése alapján szünteti meg, a megállapodástól elállhat.
(4) A munkáltató személyében bekövetkező változás esetén a megállapodásból származó jogok és kötelezettségek az átvevő munkáltatóra átszállnak.
(5)135 Kötbér kikötése esetén a Ptk. 6:186-189. §-a irányadó.
Dr. Sipos Márta ügyvéd
Munkajogi tanácsadó
- 2025.01.20Lean Quality képzés Minőségügyi munkatársak Lean szemléletű továbbképzése, a Lean filozófia és rendszer alapjainak megismerése és a 0 hiba koncepció és rendszer eszközeinek és módszereinek készség szintű elsajátítása. Részletek Jegyek
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
Az Egyesült Királyságban a FTSE 100-as vállalatok legfelső vezetői a 113-szorosát keresik egy teljes állású munkavállaló medián bérének. Vagyis... Teljes cikk
Építési cégháló álcája mögött csaltak el több mint egymilliárd forint áfát egy győri bűnszövetség tagjai - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és... Teljes cikk
Szent Ferenc és Szent Klára néven jövő tavasztól bölcsőde várja a vatikáni dolgozók kisgyermekeit - jelentette be a pápai állam csütörtökön. Teljes cikk
- Már hat banknál fel lehet venni a munkáshitelt - ezt kínálják a pénzintézetek 2 hete
- A készenlét fontos tudnivalói 3 hete
- Megváltozott munkaképességű munkavállalók a Viapannál: érték és elkötelezettség 4 hete
- Az ezüst generáció ereje: Hogyan profitálhatnak a cégek a nyugdíjasok tudásából? 4 hete
- A külföldi állampolgárságú alkalmazásban állók létszáma a magyar munkaadóknál - grafikon 4 hete
- Ennyit szánnak a fiatalok a karácsony ajándékokra 1 hónapja
- Ezek a munkaadók nem jelentették be alkalmazottaikat 1 hónapja
- Bölcsőde nyílik a Vatikánban 1 hónapja
- Miért nem jár a megváltozott munkaképességű munkavállalóknak munkaközi szünet? 1 hónapja
- Ennyi magyar vállalkozás foglalkoztatott külföldi munkavállalót 2024-ben - grafikon 1 hónapja
- A magyar cégek 88 százaléka nem akar külföldi munkaerőt alkalmazni 1 hónapja