Mire elég a hazai minimálbér?
Az elmúlt évek nagy mértékű minimálbér-emelései ellenére a gyenge forint miatt régiós viszonylatban is leszakadó pályára került a magyar minimálbér. Az mfor.hu utánajárt mire futja a kötelező legkisebb keresetből.

A bruttó minimálbér hagyományosan jócskán elmarad az országos bruttó átlagkeresettől. Magyarországon az Eurostat adatai szerint a bruttó átlagbér 44 százaléka a minimálbér, addig a cseheknél csupán 38,5, a szlovákoknál pedig 39,7 százaléka. A horvátoknál csak egy hajszállal nagyobb ez az arány, 44,8 százalék, a legjobban pedig a lengyel érintettek örülhetnek, hiszen az átlagbér 46,2 százalékáért végzik a munkájukat.
Magyarországon azonban ugyanannyi adót kell fizetnie egy minimálbéres dolgozónak, mint annak, aki bruttó 800-900 ezer vagy akár egymillió forintos bérért végzi el a munkáját. A bruttó bérből így összesen 33,5 százalékos adó kerül levonásra hazánkban a járulékokkal együttvéve. A régiós országokban azonban jóval kisebb ez az arány.
Az mfor.hu szerint a magyar minimálbér régiós viszonylatban nemcsak alacsony, de a magas árak miatt, nem is ér túlságosan sokat, megélni csak szűkösen lehet belőle. Összeszámolták mennyibe kerül néhány alapélelmiszer a különböző országokban, plusz egy havi bérlet, rezsiköltség
és egy egyszobás külvárosi albérlet ára. Így 157 ezer forintos költség jött ki, szemben a jelenleg érvényes nettó minimálbérrel, ami 107 065 forint. Vagyis az alapkiadások 47 százalékkal többe kerülnek, mint amennyit egy minimálbéres dolgozó havi munkája után hazavisz.
Friss bérkalkulátor a HR Portálon, valamint Bérkalkulátor az elmúlt 3 év bruttó-nettó adataival és családi bérkalkulátor.
fotó: pixabay
mfor.hu