Nem okozott meglepetést a munkanélküliségi ráta csökkenése
Banki elemzők és a nemzetgazdasági minisztérium szerint a várakozásoknak megfelelően csökkent a munkanélküliségi ráta február-áprilisban.
A KSH statisztikájában foglalkoztatottnak tekintenek mindenkit, aki az adott héten legalább egy órányi, jövedelmet biztosító munkát végzett, vagy rendelkezett munkával, de abban átmenetileg (betegség, szabadság, ideértve a szülési szabadságot is) nem dolgozott. A munkanélküli pedig az aki nem tartozott a fenti körbe, de a kikérdezést megelőző négy hétben aktívan keresett munkát.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. senior elemzője szerint a várakozásuknak megfelelően 11,4 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta a február-áprilisi három hónap átlagában az előző három havi periódus 11,6 százalékos átlagáról. A piaci konszenzus változatlan munkanélküliségre számított.
A Takarékbank elemzője emlékeztetett arra, hogy egy évvel korábban 11,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta. A foglalkoztatottak száma 26,4 ezer fővel bővült az előző három hónaphoz, illetve 27,8 ezerrel az egy évvel korábbihoz képest, míg a munkanélküliek száma 8,4 ezerrel csökkent az előző három hónaphoz, 15,4 ezerrel az egy évvel ezelőttihez képest.
A foglalkoztatás növekedése részben a feldolgozóipar megnövekedett keresletének, részben szezonális okoknak köszönhető, ami a következő hónapokban folytatódhat az elemző várakozása szerint. A munkaerőpiacot az újra induló közmunkaprogramok is javíthatják kissé. A munkanélküliség azonban feltehetően lassabb ütemben mérséklődhet, mint ahogy a foglalkoztatás javul a kormány munkaerő-piaci intézkedéseinek hatására, így azonban az aktivitási ráta lassú emelkedése várható.
A Takarékbank elemzője szerint az év közepére a munkanélküliségi ráta 10,2 százalékra csökkenhet, azonban az év végére szezonális okok miatt 10,6 százalékra emelkedhet, így az idei átlagos munkanélküliségi ráta 10,7 százalékos lehet. Jövőre folytatódhat a lassú javulás, így az átlagos munkanélküliségi ráta 10,4 százalékra csökkenhet.
Németh Dávid, az ING Bank elemzője is arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkaerőpiacon némi javulás történt, de még mindig nem látszik a nagy fordulat, a strukturális átalakulás a február-áprilisi adatok alapján, amelyekben a szezonális hatás is érződik. A nyáron a részmunkaidős foglalkoztatás egyre inkább beindul, és ez tovább javítja majd a helyzetet a munkaerőpiacon - tette hozzá az elemző, aki kedvezőnek értékelte, hogy a foglalkoztatotti arány is növekedett, 49 százalék körül van, és ez a következő hónapokban tovább fog javulni. Az ING Bank elemzője a munkanélküliségi rátát 10,9-10,5 százalék körülire várja 2011 végére, jövőre pedig 10 százalék alatt, 9 százalék közelébe csökkenő munkanélküliségi rátára számít.
A foglalkoztatás és munkanélküliség legfrissebb statisztikai adatait ismertetve a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye kiemeli, hogy a nemzetközi összehasonlításban használt mutató, a 15-64 év közötti korosztály 55 százalékos foglalkoztatási rátája 2011. február-áprilisban 0,3 százalékponttal volt magasabb az előző év hasonló időszakánál.
Az NGM az MTI-hez hétfőn, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentését követően eljuttatott közleményében hangsúlyozza, hogy a foglalkoztatottság 2010 elején mutatkozó éves összevetésben jelentős visszaesése a nyári hónapokban fordult meg, amitől kezdve stabil növekedés volt tapasztalható. E mögött a stabilizálódó gazdaság és a kedvező külgazdasági konjunktúrával együtt járó bővülő hazai ipari termelés, illetve az élénkülő külkereskedelem húzódik meg. Az idei év első negyedévében tovább folytatódott a nemzetközi gazdasági környezet javulása, ami kedvező hatást gyakorolt a hazai ipari termelésre, valamint az exportra termelő szektorok kibocsátására, ezzel növelve a foglalkoztatottak számát - áll a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.
Az NGM közleménye hangsúlyozza, hogy a magyar kormány továbbra is kiemelt célként kezeli a foglalkoztatottság növelését, különösen az Európa 2020 Stratégiához kapcsolódó vállalás teljesítését, miszerint 2020-ra a 20-64 éves korosztály foglalkoztatottsági rátájának el kell érnie a 75 százalékos szintet.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A mesterséges intelligenciakutatásra specializált szuperszámítógépet adtak át kedden a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE). Palkovics László... Teljes cikk
A Google mesterséges intelligencián alapuló új keresési funkciói alapjaiban forgatják fel a digitális médiapiacot – és már most munkahelyek... Teljes cikk
Mára egyidejűleg több válság is sújtja Magyarországot a Fidesz hibájából. A Tisza Párt azonban szakmai válaszokat, valódi rendszerváltást és... Teljes cikk
- A teljes, a rendszeres és a nem rendszeres bruttó átlagkereset a különböző csoportokban - grafikon 1 hete
- A potenciális munkaerő-tartalék negyedévenkénti alakulása - grafikon 2 hete
- A 15–74 évesek munkanélküliségi rátájának alakulása az EU tagországaiban - grafikon 3 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája és annak változása vármegyénként - grafikon 3 hete
- A fontosabb hazai munkaerőpiaci jelzőszámok - infografika 3 hete
- Egyre kevesebb munkaórát teljesítenek az európai dolgozók 3 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátájának negyedévenkénti alakulása nemek és korcsoportok szerint 3 hete
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 1 hónapja
- A megváltozott munkaképességűek elhelyezkedésének elősegítése indul mentorálási program 1 hónapja
- Czomba Sándor: évente 30-40 ezer ember fog hiányozni a magyar munkaerőpiacról 2 hónapja
- A foglalkoztatottak számának alakulása hazánkban 2 hónapja