Nincs WC-papír, véleménynyilvánítás és fizetésemelés sem - szorul a nadrágszíj a hivatali dolgozóknál
2018 óta évről évre látványosan emelkedik az államtitkárok, a miniszterek és nem utolsósorban a miniszterelnök fizetése, miközben a ranglétra alján lévő kormány- és köztisztviselők illetményét mindössze egyszer emelték. Nemrég az állami tulajdonú vállalatoknál rendelt el spórolást a kabinet, ami munkaerőgondokat okozhat - mutat rá a 24.hu cikke.

A 2018 és 2020 közötti években a 24.hu cikke szerint a kormánytagok, államtitkárok, helyettes államtitkárok, valamint kormánybiztosok és miniszteri biztosok bértömege megduplázódott. 2023-ban a legtöbb miniszter járandóságát 17,5 százalékkal növelték. Idén július 1-jével mintegy 14 százalékkal, havi bruttó 2,65 millió forintra növelték az államtitkári fizetéseket, és ugyanilyen arányban, 3,53 millióra a legtöbb miniszter illetményét. Ezzel szemben az elmúlt években folyamatosan reálkereset-csökkenést szenvedtek el az államigazgatást működtető kormánytisztviselők és a köztisztviselők. Jelenleg ebben a közel 60 ezres munkavállalói csoportban a túlnyomó többség havi fizetését továbbra is a garantált bérminimum szintjén (jelenleg bruttó 326 ezer forint) tartják – hívta fel a 24.hu figyelmét Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke. Az érdekképviseleti vezető szerint a munkatársak oroszlánrésze nettó 210–220 ezer forint körüli fizetésen tengődik.
A közigazgatásban jellemző a munkavállalók elvándorlása, és óriási mértéket öltött a létszámhiány. Az MKKSZ folyamatosan jelezte a problémákat Szalay-Bobrovniczky Vincének, Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárnak, valamint a kancelláriaminiszternek és a kormányfőnek is.
Bár a kormányhivatalokat uniós támogatásból felújították az elmúlt években, a kirendeltségeken dolgozók rendszeresen szembesülnek azzal, hogy nincs WC-papír a mellékhelyiségben, és egy-egy kiégett villanykörte cseréjéért is „kunyerálni” kell. Emellett úgy látja, hogy a közigazgatási munkahelyeken a kiemelt fizetésért dolgozó vezető tisztviselőket politikai alkalmasság alapján válogatják ki, ők pedig munkafelügyelőként viselkednek, és büntetik azokat, akik a gondjaikat szóvá merik tenni. A dolgozók véleménynyilvánítása nem érintheti a politikát, amit a hivatalokban úgy értelmeznek, hogy a munkáltatót nem lehet bírálni. Így még a problémák feltárása is falakba ütközik az MKKSZ-elnök szerint. A beszámolók alapján a hivatali dolgozók gyakran szembesülnek azzal, hogy Facebook-bejegyzéseiket a munkáltató monitorozza, és a kormányt kritizáló posztok miatt figyelmeztetés vagy akár elbocsátás is járhat.
Egy augusztus 1-jei kormányrendeletben Orbán Viktor előírta, hogy a 100 százalékos állami tulajdonú gazdasági társaságoknak spórolniuk kell, elsősorban a személyi jellegű ráfordításai terhére. Fontos hangsúlyozni, hogy a közszolgáltatások körét ez a rendelet nem érinti. Az egyik legnagyobb ellenzéki párt vezetője rögtön megszólalt a témában.
fotó: freepik
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A támogatás összege idén egy dolgozóra vetítve éves szinten 37 459 forint. Teljes cikk
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az eddigi 452 mellett újabb 400 mikro- kis és középvállalkozás (kkv) támogatásáról hozott pozitív döntést a... Teljes cikk
Elmaradt a dolgozók június 10-én esedékes májusi bérkifizetése. A munkavállalók demonstrációt is szerveztek a gyöngyöstarjáni üzem előtt. Teljes cikk
- Ennyi pénz kellene a nyugodt élethez Magyarországon 6 napja
- 600 ezer forintos ösztöndíjjal jön az új doktori elitképzés 1 hete
- Trükközés a tanári fizetésekkel? – a szakszervezet szerint erről nem volt szó 2 hete
- Egymilliós fizetések a magyar munkaerőpiacon: mutatjuk, hol éri meg dolgozni 2 hete
- Fizetés nélküli szabadság 2 hete
- Júliustól adómentes lesz a csed és a gyed – új támogatások a dolgozó kismamáknak 3 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 3 hete
- A szomszéd bére mindig zöldebb - izé - nagyobb! 4 hete
- Ezek a legjobban fizetett szakmák Magyarországon – Van, ahol a 3 milliós fizetés is elérhető 1 hónapja
- 1 millió forintos fizetés a mezőgazdaságban? Itt lehetséges 1 hónapja
- Szinte másik világ: hol keresnek a legjobban és legrosszabbul a magyarok? 1 hónapja