Nyelvvizsga munkavállalókra szabva
Kevés olyan nemzetközi nyelvvizsga létezik, amelyet kifejezetten munkavállalók számára fejlesztettek ki. A főként multinacionális cégek igényei alapján létrejött TOEIC (Test of English for International Communication) ilyen. Magyarországon kevéssé ismert, pedig tavaly világszerte 5 millióan tették le 90 országban.
Témája az irodai mindennapok
A TOEIC abban különbözik a többi üzleti angol nyelvvizsgától, hogy ennek nincsen szóbeli része. Az adminisztrációval együtt összesen két és fél órás teszt két részből áll. Az első, hallás utáni szövegértés, a második részben pedig írott szövegeket kell értelmezniük a vizsgázóknak. Összesen 200 kérdésre kell válaszolni, mindegyiküknek egy-egy munkahelyi szituáció, vagy párbeszéd az alapja. A feladatok kifejezetten az irodai mindennapokra koncentrálnak, nem tartalmaznak speciális szaknyelvi (marketing, vagy pénzügyi) kifejezéseket. Ennek megfelelően, ha valaki már csak a típusfeladatok segítségével felkészül erre a vizsgára, munkája szempontjából sok hasznos tudás birtokába kerülhet, amelyet a későbbiekben a munkahelyén élő szituációkban kamatoztathat. A vizsga további sajátossága, hogy a letétele után két évvel érvényességét veszíti, így tükrözi a valós nyelvtudást.
A TOEIC-nak nem csak a szerkezete, hanem a pontszámítása is eltér a megszokottól, ezen a nyelvvizsgán ugyanis nem lehet megbukni. Mindenki a tudásának megfelelően kap a végén egy összpontszámot, amelyet a két feladatrészen elért pontok adnak ki. A vizsga nem csak pontokat ad, hanem az Európai Tanács hatszintű nyelvtudásmérési rendszerének megfelelő CEF (Közös Európai Nyelvi Keretrendszer) szinteket is feltünteti, ugyanígy a térségünkben jól ismert szintelnevezéseket (A-alapfok, B-középfok, C-felsőfok) is.
Recepciósnak 470, menedzsereknek 860 pont a minimum
A nyelvvizsga információs brosúrájában a pontok tudásértéke olyannyira meg van határozva, hogy példaként láthatjuk egy ötcsillagos thaiföldi szálloda és egy francia vállalat pozíciókra lebontott követelményeit. A vizsgán elérhető maximum pontszám 990. Ebből például Svájcban minimum 860 pontot kell elérni projektvezetői, menedzseri és egyéb felsővezetői szinteken, 730 pont az alsó határ a mérnököknek, pénzügyeseknek és ügyfélszolgálatosoknak, valamint 470 ponttól vesznek fel valakit recepciósnak, illetve titkárnőnek.
A fejvadászok még nem ismerik
Megkérdeztünk néhány fejvadászt és személyzeti tanácsadót a TOEIC angol üzleti nyelvvizsga álláspiaci értékéről, azonban sajnálatos módon egyikük sem hallott még erről a típusú tesztről. Ma már szinte egy cégnél sem kérnek papírt a jelöltektől, az a fontos, hogy tudjon angolul beszélni és írni rendesen, ezeket a kompetenciákat pedig úgyis szinte minden esetben letesztelik a felvételkor - mondták egybehangzóan az álláspiaci szakértők. Azonban nem mindenhol van ez így: aki például Franciaországban szeretne elhelyezkedni, annak mindenképpen ajánlatos letennie a vizsgát, ott ugyanis szinte minden nagyobb vállalatnál kérik. A franciáknál olyannyira elterjedt a TOEIC-teszt, hogy a mérnöki diploma megszerzéséhez kötelező elérni egy bizonyos ponthatárt.
A TOEIC nyelvvizsga díja 22 ezer forint, a vizsga letehető egyénileg az IIE (Institute of International Education) budapesti irodájában, valamint országosan több nyelviskolában is. A vizsga eredményéről a teszt megírása után legkésőbb tíz nappal értesítenek.
Akinek érdemes letenni:
Aki szeretné felmérni nyelvi erősségeit és gyengéit és látni akarja, miben kell fejlődnie
Aki multinacionális céghez készül vagy akinek a munkaadója kifizeti a vizsgadíjat
Akinek az egyetemén ezt ingyenesen le lehet tenni (vannak ilyenek)
Külföldi munkára (elsősorban Franciaországba, Távol-Keletre) készülőknek.
Akinek nem érdemes:
Közszférában dolgozóknak, ugyanis nyelvpótlék nem jár utána
Aki magyar egyetemre, főiskolára felvételizik, ugyanis plusz pont szintén nem járt érte. (Mindkettőnek az oka az, hogy nem akkreditált Magyarországon. Külön pénzért honosíttatni kell, ráadásul ehhez egy újabb, szóbeli vizsgát is kell tenni más vizsgarendszerben)
A nyugat-európai vagy amerikai felsőoktatásba készülőknek. (Az USA egyetemeire vagy világszerte az MBA-képzésekre az ezzel rokon TOEFL-nyelvvizsgát kérik, az Egyesült Királyságban a Cambridge nyelvvizsga számít etalonnak.)
Dorofejev Tamara
monster.hu
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján harmadfokú hőségriasztást ad ki az... Teljes cikk
Egy kivételesen intelligens 2 éves kisfiúról ír a Guinness World Records, akinek különleges képességei már csecsemőkorában megmutatkoztak –... Teljes cikk
- De értik a szavunkat? 12 hónapja
- Így viszonyulnak az európaiak a nyelvtanuláshoz 1 éve
- Nyelvvizsga-mentesség 1 éve
- Nyelvvizsga 1 éve
- Brutálisan visszaesett a nyelvvizsgázók száma 1 éve
- 1500 taxis veszítheti el az állását, mert nem tudják a nyelvet 1 éve
- Magasabb összegben igényelhető vissza az első sikeres nyelvvizsga díja 1 éve
- 2024-től emelkedik a nyelvvizsga-támogatás összege 2 éve
- Idegen nyelvet tanulók száma az általános iskolákban 2010 és 2023 között 2 éve
- Ennyi diák tanul legalább két idegen nyelvet az EU országaiban 2 éve
- A nyelvvizsgázó fiatalok számának alakulása Magyarországon 2 éve