kapubanner for mobile
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 11 éve

Példátlan reálbércsökkenés kísérte a brit recessziót

A modern brit gazdaságtörténetben példátlanul széleskörű reálbércsökkenés kísérte a brit gazdaság legutóbbi recesszióját - állapítja meg szerdán közzétett elemzésében a londoni Költségvetési Tanulmányok Intézete (IFS).

A brit kormánytól függetlenül működő nonprofit kutatóintézet átfogó tanulmánya szerint Nagy-Britannia a II. világháború óta nem élt át olyan mély recessziót, mint az elmúlt években. A cég kimutatta, hogy a pénzügyi válság elhatalmasodása utáni években a brit hazai össztermék (GDP) reálértéken összesen 6 százalékot zuhant.

A foglalkoztatottság és a nemzetgazdasági szinten teljesített munkaórák száma azonban számottevően kisebb mértékben - 2, illetve 4 százalékkal - csökkent, mint a korábbi recessziók idején.

Ennek ára ugyanakkor az volt, hogy csak 2010 és 2011 között az alkalmazásban állók 12 százalékának nominális javadalmazása stagnált, további 21 százaléké csökkent, vagyis az állásban lévő britek egyharmadának nem nőtt a bére nominálértéken.

Az IFC szerdai tanulmánya szerint azoknak a többsége sem járt sokkal jobban, akiknek nőtt a nominálbére, reálértéken számolva ugyanis az alkalmazottak 70 százalékának jövedelme csökkent a vizsgált időszakban.

E drasztikus visszaesés egyik valószínű magyarázata az elemzés szerint az, hogy a legutóbbi recessziós időszakban számottevően nagyobb volt a munkaerő-kínálat, mint a múltbeli recessziók alatt. A munkaképes korú brit lakosság lélekszáma 2011-ben 40,5 millió volt az 1981-ben mért 35,4 millió helyett - a növekedés jelentős része a nettó bevándorlásból eredt -, és ez azt is jelenti, hogy nagyobb a verseny a munkahelyekért.

Az IFC tanulmánya szerint tényező lehetett emellett az is, hogy a brit munkapiac most sokkal rugalmasabb, mint az 1980-as és az 1990-es években volt. A szakszervezetek taglétszáma "drámai mértékben" csökkent az elmúlt 30 évben, és ezzel párhuzamosan visszaesett azoknak az alkalmazottaknak az aránya is, akiknek fizetését kollektív bértárgyalások szabályozzák.

Az 1980-as évek elején a brit szakszervezetek még 13 millió tagot számláltak - ez a munkaképes korú lakosság 37 százalékának felelt meg -, 2008-ban, a pénzügyi válság első teljes évében azonban már csak 7,5 millió volt a szervezett alkalmazottak száma, ami 19 százalékos arányt jelentett - áll az elemzésben.

A britek életszínvonalának komoly mértékű visszaesésére nemrégiben a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója is felhívta a figyelmet. Sir Mervyn King egy üzleti rendezvényen kijelentette, hogy az átlagos alkalmazotti reálkereset 2011-ben nem haladta meg a 2005-ben mért szintet.

A jegybanki kormányzó szerint Nagy-Britanniában az 1920-as évek óta nem volt példa arra, hogy a reálkeresetek hat évnyi időszakra vetítve csökkentek volna.

Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - 2008 óta eddig két recessziót élt át.

Az első, 2008-2009-es recesszió az addigi leghosszabb volt a modern brit gazdaságtörténetben. Az akkori visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott; az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit GDP-érték.

Nagy-Britannia két év elteltével ismét recesszióba került, mivel 2011 utolsó, valamint 2012 első és második negyedében is visszaesett a brit hazai össztermék.

A tavalyi utolsó negyedévben a brit GDP-érték ismét csökkent, ám a brit gazdaságnak sikerült elkerülnie a harmadik recessziós mélypontot, mivel az idei első három hónapban növekedést mértek.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszabály-módosítással erősíti meg az EU a nem uniós munkavállalók jogait

Az Európai Unió Tanácsa jogszabály-módosítást hagyott jóvá pénteken a nem uniós állampolgárságok számára kiadható munkavállalási és... Teljes cikk

A vártnál jobban csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban

A legfrissebb adatok alapján a szakértők szerint elmondható, hogy az Egyesült Államok munkaerőpiaca még mindig viszonylag feszes. Teljes cikk

A dolgozók fele betegség vagy baleset miatt kénytelen szabadságot kivenni, fizetés nélkül

A dolgozók csak kevesebb mint fele kapott fizetett szabadságot a gyógyulás ideje alatt - derül ki egy friss felmérésből. Teljes cikk