Több tízezer külföldi dolgozik engedély nélkül Hollandiában - hol a kiskapu?
Több tízezer külföldi él és dolgozik Hollandiában engedély nélkül - közölték a holland Nieuwsuur televiziós programban a munkaügyi felügyelet becsléseire hivatkozva.

A felügyelet szerint a harmadik országbeli állampolgárok jelentős része illegálisan dolgozik az építőiparban, a mezőgazdaságban és kertészetben, a húsfeldolgozó iparban, valamint a vendéglátó szektorban. Mások informális munkát végeznek, például bébiszitterként vagy takarítóként magánházaknál.
"Míg korábban főként kelet-európaiak jöttek, most egyre gyakrabban találkozunk unión kívüli országok állampolgáraival, akik különböző szektorokban dolgoznak" - mondta May Verstappen, a munkaügyi felügyelet munkatársa az aktuális ügyekkel foglalkozó műsornak.
Hozzátette, hogy ez a csoport különösen ki van téve a kizsákmányolás veszélyének, de mivel illegálisan tartózkodnak Hollandiában, ezt nehéz ellenőrizni.
A felügyelet becslései szerint csak Amszterdam régiójában körülbelül 35 ezer brazil állampolgár dolgozik engedély nélkül. Emellett számos georgiai állampolgárt is azonosítottak a munkaerőpiaci visszaélések kivizsgálása során.
Brazília és Georgia - másik 59 országhoz hasonlóan - vízummentes megállapodással rendelkezik az EU-val, amelynek értelmében állampolgáraik rövid tartózkodásra, pusztán útlevéllel beléphetnek a schengeni övezetbe. A felügyelet szerint egyesek ezt követően kiskaput használnak ahhoz, hogy bekerüljenek holland lakossági nyilvántartásba. Hollandia területére való belépés után bejelentkeznek a lakhatási engedéllyel nem rendelkezők regisztrációs irodájánál (RNI) ahol lakcím nélkül kapnak egyedi személyazonosító, úgynevezett állampolgári szolgáltatási számot. Ennek segítségével bankszámlát nyithatnak vagy céget jegyeztethetnek be a kereskedelmi kamaránál, így hivatalosan dolgozhatnak az országban.
Az RNI-t eredetileg azok számára hozták létre, akik legfeljebb négy hónapra érkeznek Hollandiába tanulás vagy munkavégzés céljából. A felügyelet szerint azonban ezt a rendszert gyakran visszaélésre használják, mivel senki sem ellenőrzi, hogy valóban elhagyták-e az országot négy hónap után.
A hatóságok és az önkormányzatok többször is figyelmeztették a kormányt arra, hogy az RNI kiskaput kínál az engedély nélküli munkavégzéshez. "Évek óta tudnak a visszaélésekről, de a gyakorlatban semmi sem változott" - közölte a munkaügyi felügyelet. A legutóbbi figyelmeztetést a rendőrség és a felügyelet adta ki tavaly júliusban. Akkor az illetékes minisztérium azt mondta, hogy nem tervezi a regisztrációs rendszer módosítását.
MTI
kép: freepik
Gazdasági elemzés: a migráció hosszabb távon nem tudja megoldani Hollandia munkaerőhiányát
- olvassa el korábbi cikkünk!
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Több tízezer utas számára okozott fennakadásokat csütörtökön a légiirányítók sztrájkja Franciaországban. A munkabeszüntetés várhatóan... Teljes cikk
A munkavállalók azt mondták, hogy szükségük van extra pénzre a megélhetési költségek és az adósságok fedezésére, valamint pénzügyi biztonságra és rugalmasságra. Teljes cikk
Az Európai Bizottság ambiciózus tervet jelentett be, amely 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatású gázok kibocsátását, ezzel... Teljes cikk
- Felmérés: a nők 13%-kal nagyobb valószínűséggel égnek ki, mint a férfiak 5 napja
- "Balra semmi, jobbra meló" – itt a magyar app, ami felforgatja a munkaerőpiacot 1 hete
- Több százezer migráns munkára kész – a rendszer mégsem kér belőlük 1 hete
- A cégek zöldülni akarnak, de közben megfeledkeznek az emberekről 1 hete
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 2 hete
- A potenciális munkaerő-tartalék negyedévenkénti alakulása - grafikon 2 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 2 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 2 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- A 15–74 évesek munkanélküliségi rátájának alakulása az EU tagországaiban - grafikon 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája és annak változása vármegyénként - grafikon 3 hete