35 ezer vendégmunkás sem lesz elég - mi történik a magyar munkaerőpiacon?
Bár a kormány 2025-re 35 ezer fős vendégmunkás-kvótát határozott meg, ez sem enyhíti érdemben a magyar munkaerőpiac feszültségeit. A foglalkoztatás továbbra is magas szinten mozog, de több ágazatban (ipar, építőipar, vendéglátás) súlyos munkaerőhiány tapasztalható. A keresleti-kínálati egyensúly megbomlott: miközben új ipari beruházások indulnak, egyre nehezebb megfelelő dolgozót találni - olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzésében.

2025 első hónapjaiban a foglalkoztatottak száma megközelítette a 4,7 millió főt, majd 2025 májusában 4 millió 669 ezer főre esett, így a március–májusi háromhavi átlag 25 ezer fővel elmaradt az előző év azonos időszakától. A foglalkoztatási ráta 75%-os a 15–64 éves korosztályban. Ágazati szinten a munkaerőpiac mintegy kétharmadát kitevő szolgáltató szektor húzza a foglalkoztatást. Az iparban strukturális átalakulás zajlik: a hagyományos iparágakban csökkenés látható, ugyanakkor új üzemek létesülnek (akkumulátorgyárak, autóipar elektromos átállása), amelyek a későbbiekben új (főleg vendégmunkás) munkahelyeket teremtenek.
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat: 2025 májusában a következő három hónapban a létszám bővítésére készülő cégek aránya 9% volt, míg 12%-a csökkenteni szeretné az állományt. A kereskedelemben és az építőiparban a létszámcsökkentésre készülők vannak határozott többségben a bővíteni szándékozókkal szemben, az iparban ez a két arány nagyjából megegyezik, míg az üzleti szolgáltatások terén a várakozások alapján létszámbővítés lesz.
A foglalkoztatott létszám várható alakulására vonatkozó várakozások, 2019-2025
(egyenleg-mutatók*, szezonálisan kiigazított adatok)
*/ Az egyenleg a pozitív és a negatív választ adók arányának a különbsége
Forrás: GKI
Új munkahelyek elsősorban a magánszektorban jönnek létre – például a logisztikában, az üzleti szolgáltatásokban, a turizmusban és az újonnan induló ipari beruházásoknál várható létszámbővítés. Elbocsátások inkább az állami szférában vagy a hagyományos ipar bizonyos területein fordulnak elő. Ugyanakkor néhány ágazatban (pl. a feldolgozóiparban) kezd kirajzolódni egy olyan trend is, hogy a nyugdíj, vagy munkahelyváltás miatt kilépő munkavállalók helyét egyre kevésbé töltik be. Emellett a munkaerőhiány minden harmadik szolgáltató, minden negyedik építőipari és minden ötödik iparvállalatnak okoz lényeges gondokat. A mérnöki, informatikai, egészségügyi és egyéb magas szaktudást igénylő pozíciókra sok cég nehezen talál megfelelő embert. A fizikai szakmák közül is több hiányszakma van (pl. építőipari szakmunkások, gépkezelők, sofőrök), valamint a vendéglátóipar és turizmus is szakemberhiánnyal küzd (aminek részben oka az alacsony kereseti szint).
A munkanélküliek száma májusban 210 ezer fő volt, ami alapján a munkanélküliségi ráta 4,3%-ot tett ki, ami lényegében megfelel az egy évvel korábbi értéknek. A munkaerőpiac feszességével kapcsolatos kételyeket erősíti, hogy a munkakeresés átlagos időtartama már 12,8 hónap, vagyis több mint egy év. Az állástalanok jelentős része tartósan munkanélküli: a munkakeresők egyharmada legalább egy éve keresett állást, jóllehet 42%-uk 3 hónapon belül el tud helyezkedni.
Mindez rámutat, hogy a kedvező aggregált mutatók ellenére vannak csoportok, akiket nehéz visszavezetni a munkaerőpiacra.
A munkanélküliség országon belül is területi eltéréseket mutat (pl. Dél-Dunántúlon magasabb az arány, míg Nyugat-Dunántúlon sok helyen – papíron – szinte teljes a foglalkoztatottság). Szintén gondot jelent, hogy a regisztrációból kikerültek egy része nem talált munkát (ők a potenciális munkaerő tartalékban jelennek meg).
Az üres álláshelyek száma továbbra is jelentős: a KSH adatai szerint 2024-ben átlagosan mintegy 65 ezer betöltetlen álláshely volt országszerte (a versenyszférában 39 ezer, közszférában 24, egyéb helyen 2 ezer). Ez ugyan némileg alacsonyabb a 2022. évi csúcsnál, de még mindig magas.
Az elmúlt években a magyar munkaerőpiacon egyre nagyobb szerepet kaptak a külföldi vendégmunkások, 2025 tavaszán mintegy 104,6 ezer külföldi állampolgár dolgozott Magyarországon, ami egy év alatt 2100 fős növekedés. A külföldi munkavállalók aránya így 2% körüli a teljes foglalkoztatáson belül, de egyes iparágakban koncentrálódik a jelenlétük. Főként az iparban és építőiparban, különösen a nagy gyárakban, építkezéseken, valamint a logisztikában és mezőgazdaságban dolgoznak jelentős számban vendégmunkások. Származási országukat tekintve sokan érkeztek harmadik országokból (EU-n kívülről), például Ukrajnából, Szerbiából, Vietnamból, Fülöp-szigetekről. 2025-ben a kormány korlátozásokat vezetett be a vendégmunkások alkalmazására:
2025-ben legfeljebb 35 ezer fő kaphat új foglalkoztatási célú tartózkodási engedélyt Magyarországon (a korábbi kvóta 2024-ben még 55 ezer fő körül alakult). Ugyanakkor ez alól felmentést lehet kapni, ami nem javítja az átláthatóságot.
A tervek szerint 2025 folyamán több nagy üzem (BMW, CATL és Eve Power akkumulátorgyár, BYD stb.) kezdi meg működését, ami lokálisan tovább élezi a munkaerőhiányt és bérfelhajtó hatású az érintett régiókban. A vállalatok egy része emiatt béremeléssel, automatizációval vagy külföldi munkaerő bevonásával (vendégmunkások) próbálja orvosolni a munkaerőhiányt.
2025 egészében a foglalkoztatás magas szinten marad ugyan, de csökkenés valószínű. A munkaerőpiac szerkezeti feszültségeinek kezeléséhez középtávon elengedhetetlen a termelékenység javítása és a képzett munkaerő utánpótlásának biztosítása.
A munkaerőpiac hosszabb távú kihívásai közé tartozik a demográfiai szorítás (egyre kevesebb a fiatal belépő, miközben a nyugdíjba vonulók száma nő) és a kivándorlás újbóli felgyorsulása (csak 2023-ban nettó 20 ezer fő költözött külföldre). Ezek hatására a munkaerőhiány bizonyos szakmákban akutabbá válik, ami a gazdasági növekedés korlátja lesz.
Mutatjuk, hol vesznek fel és hol építenek le - friss adatok a magyar munkaerőpiacról
- olvassa el korábbi cikkünk!
kép: freepik
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
- Még nem pályázott az "Év Felelős Foglalkoztatója 2025" címre? Nincs elkésve! 5 napja
- A teljes, a rendszeres és a nem rendszeres bruttó átlagkereset a különböző csoportokban - grafikon 1 hete
- Felmérés: a nők 13%-kal nagyobb valószínűséggel égnek ki, mint a férfiak 1 hete
- Megújul a magyar MI-stratégia – az adatgazdaságtól a humanoid robotokig 2 hete
- Válságban a fuvarozás – minden eddiginél nagyobb gond a járművezető-hiány 2 hete
- A potenciális munkaerő-tartalék negyedévenkénti alakulása - grafikon 2 hete
- Ki fogja elvégezni a "piszkos munkát", ha szigorítják a bevándorlást? 2 hete
- A 20 legbefolyásosabb magyar HR vezető 2025-ben: Bán Zoltán, MOL Magyarország 2 hete
- Mutatjuk, hol vesznek fel és hol építenek le - friss adatok a magyar munkaerőpiacról 3 hete
- A 15–74 évesek munkanélküliségi rátájának alakulása az EU tagországaiban - grafikon 3 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája és annak változása vármegyénként - grafikon 3 hete