Csoportos létszámcsökkentés járvány idején
A koronavírus-járvány miatt bekövetkező gazdasági visszaesés számos céget kényszerít megszorításokra. Ennek egyik jelentős összetevője a bérköltség, aminek mérséklésére a válság idején gyakran alkalmazott eszköz a csoportos létszámleépítés. Ennek alkalmazásáról készítettek összefoglalót az act legal | Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértői.

Látható tehát, hogy egy pandémia alatt nagyon csekély az esély arra, hogy az adott társaság bármilyen megszorítás nélkül átvészelje a gazdasági recessziót, ezért fontos tisztában lenni a csoportos létszámcsökkentés jogintézményével.
Mikor számít csoportosnak a létszámleépítés?
A csoportos létszámcsökkentés szabályainak alkalmazhatóságát a teljes munkavállalói létszámhoz és a létszámcsökkentéssel érintett munkavállalók számához igazodva szükséges vizsgálni. A munka törvénykönyvének (továbbiakban: Mt.) szabályozása alapján csoportos létszámcsökkentésnek minősül, ha a munkáltató a döntést megelőző félévre számított átlagos munkavállalói létszáma szerint
- 21 és 99 közötti munkavállalói létszám esetén legalább tíz munkavállaló;
- 100 és 299 közötti munkavállalói létszám esetén legalább a munkavállalók tíz százaléka;
- 300 vagy annál több munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább harminc munkavállaló
munkaviszonyát kívánja harmincnapos időszakon belül a működésével összefüggő ok miatt megszüntetni. A munkavállalók létszámát telephelyenként kell számításba venni. Tehát a főszabály szerint az említett három kategóriában szereplő munkavállalói létszámon, valamint a harmincnapos időszak betartásán kívül szükséges a munkáltató működésével összefüggő ok (pl. koronavírus-járvány következtében bekövetkező gazdasági visszaesés), amely a koronavírus járvány alatt ilyen okként értelmezhető.
Speciális szabályok
E jogintézmény alkalmazása során több speciális szabályra kell figyelemmel lenni. Az Mt. alapján nem kerülhető meg a csoportos létszámcsökkentési kötelezettség olyan módon, hogy a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezéssel szünteti meg a munkaviszonyt felmondás helyett, ha az oka egyébként a munkáltató működésével függ össze - ismertetik az act legal | Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértői.
Másrészről azzal a megszüntetéssel sem kerülhető meg, amelynél nincs szükség a munkáltató indoklási kötelezettségére (pl. nyugdíjasnak minősül a munkavállaló, határozott idejű munkaviszony esetén azonnali hatályú felmondás). Meg kell jegyezni azonban, hogy a közös megegyezés csak abban az esetben értékelhető csoportos létszámcsökkentés alá tartozó munkaviszony megszüntetési módnak, ha a munkáltató kezdeményezi, a munkavállaló által történő kezdeményezést nem kell ebből a szempontból figyelembe venni.
A munkáltatót tájékoztatási (felmondás esetén az érintett munkavállalót a közlését megelőzően legalább 30 nappal írásban tájékoztatnia kell a döntéséről) és konzultációs kötelezettség (amelynek keretében köteles tárgyalásokat folytatni az üzemi tanáccsal, valamint tájékoztatni az állami foglalkoztatási szervet is a tervezett csoportos létszámcsökkentésről) terheli. Lényeges kiemelni, hogy ha a munkavállaló a tájékoztatás időpontjában felmondási tilalom hatálya alatt áll (például várandósság miatt), akkor jogszerűen nem lehet neki felmondani. Bármelyik kötelezettség elmaradása esetén a csoportos létszámcsökkentés alkalmazása kivétel nélkül jogszabálysértő, így volt a koronavírus-járvány alatt az algyői önkormányzat tulajdonában álló intézményeknél történt, előzetesen be nem jelentett csoportos létszámcsökkentés esetében is.
A konzultációs kötelezettség megköveteli, hogy a munkáltató a tárgyalások alatt a lehető legnagyobb mértékben együttműködjön a munkavállalók érdekképviseleti szervével. Az Mt. megköveteli, hogy az esetleges elbocsátások elkerülésének módjai számításba kerüljenek, valamint bármilyen csoportos létszámcsökkentést enyhítő eszközre is kitérjenek a felek. Ez nem jelenti azt, hogy minden esetben meg kell állapodni a tárgyalások végeztével, a csoportos létszámcsökkentést akkor is le lehet folytatni, ha végül nem jutnak megállapodásra a felek.
A felsorolt szabályok betartásával a csoportos létszámcsökkentés jogszerűen alkalmazható az esetlegesen később felmerülő jogviták elkerülhetőek.
Keller-Deák Ágoston, az act legal | Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértője
Nyitókép: Timon Studler on Unsplash