Egyre többen próbálják fenntartani magukat mellékállással
A fenntartási költségek növekedése miatt egyre több alacsony jövedelmű ember kényszerül főállása mellett mellékállást vállalni. Sokaknak azért muszáj több helyen dolgozniuk, mert nem találnak nyolcórás bejelentett munkát - járt utána a Népszabadság.
Állás rangon alul
Viszonylag új jelenség, hogy a kisegítő vagy részmunkaidős feladatokra cégen belül jelentkeznek az alkalmazottak. Egy szakképzett pszichológus például, aki egy átmeneti gyermekotthonban nevelőként dolgozik, és az a feladata, hogy a gyerekek tanulási nehézségeit igyekezzen enyhíteni, takarítói feladatokat is elvállalt az intézményben, és némi pluszpénzért a konyhán is kisegít.
Az utóbbi időben egyre többen próbálkoznak munka után multilevel marketinghálózatokban ügynökösködni, és a telemarketinges másodállásokat vállalók száma is növekszik. Van, akinek bejön a dolog, de ezzel a munkával általában sok kudarc és frusztráció jár, ezért hosszú távon kevesen bírják az állandó elutasítást - csupán átmeneti megoldást jelenthet a pénzgondokra, állítja a szakember.
A tanácsadó tapasztalatai szerint sokszor maga a főállás megszerzése és megtartása is túlzottan nehéz, a munkáltatók ugyanis "szeretik" túlóráztatni a dolgozókat (a munkaidő utáni képzésekről, tanfolyamokról nem is beszélve), így tulajdonképpen ha még lenne is erejük, akkor sincs esélyük mellékállás után nézni - teszi hozzá a szakember.
Ma már a főállás az álom?
Az emberek általában egy főállásban szoktak gondolkodni, de gyakorta nem találnak megfelelőt, vagy olyan élethelyzetben vannak - például a kisgyermekes anyák -, hogy nem tudnak élni a kínálkozó, három műszakos munka lehetőségével - mondta Csaposs Noémi, a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó Trenkwalder-Multiman Személyzeti Tanácsadó Kft. vezető munkatársa a Népszabadságnak. A többfajta munkát vállalók általában olyan kisebb településeken élnek, ahol nincsenek új munkahelyek: a helyi önkormányzat és a néhány helyi vállalkozás keveseket tud foglalkoztatni.
Egy nyolcórás, betanított munkás műszak után nem sokan bírnak további órákat végigdolgozni, mégis, a szükség nagy úr, ezért sokszor előfordul, hogy a férfiak feketemunka után néznek egy építkezésen vagy egy raktárban. A nők ezzel szemben leginkább a takarítói állásokban, háztartási alkalmazottként vagy gyerekfelügyelőként tesznek szert kiegészítő jövedelemre.
A Trenkwalder által kiközvetített állásokban a 45 ezer forint minimálbérnél jóval többet, átlagosan 108 ezer forintot lehet keresni, bár az átlagban a magasabb jövedelműek keresete is benne van. Budapesten és Pest megyében, ahol viszonylag magasabbak a bérek, egy betanított munkás nettó 65-70 ezer forintot, a magasabb kategóriában 70-75 ezer forintot vihet haza, természetesen csak több műszakban túlórákkal együtt. A hozzájuk fordulók szinte mindig főállást keresnek, vagy ha megpróbálkoznak a részmunkaidővel, igyekeznek szerződésüket nyolcórásra változtatni. Elvégre egy négyórás munkaviszonyból csupán havi nettó 25 ezer forint jön össze - mondta Pestovics Lóránt, a Trenkwalder egyik budapesti irodájának munkaerő-közvetítő munkatársa.
Túl sok a negatív tapasztalat
Az egyedülálló kisgyermekes szülők nem képesek vállalni a két vagy három műszakot, ezért általában a helyi munkaügyi központhoz szokták irányítani őket, hogy segítséget kapjanak. Veszely György, a Fővárosi Munkaügyi Központ munkatársa szerint az álláskeresők között sok a motiváció nélküli megkeseredett ember, ami érthető is, tekintve, hogy sokszor csalatkoznak: vagy nem az ígért munkakört adják nekik, vagy eleve szóba sem állnak velük magas koruk miatt.
A számok szerint is romlik a helyzet
A mellékállás utáni "vágyat" a statisztikák is alátámasztják, a lakosság egyre inkább hitelekből próbál megélni: a Magyar Nemzeti Bank nemrég napvilágot látott adatai szerint 2007 második és harmadik negyedévében a lakosság nettó kötelezettségei (vagyis adóssága) két egymást követő negyedévben is nagyobb mértékben nőttek, mint követelései. Vagyis az átlagos magyar háztartás szinte egyáltalán nem tudott megtakarítani, miközben csak adóssága nőttön-nőtt.
Mivel az átlagba beleszámítanak a jómódúak is, az alacsony jövedelműeknél valószínűleg még sanyarúbb helyzetben vannak, így válik érthetővé, hogy míg a megtakarítások aránya a GDP-hez képest kissé növekedett a legutolsó közzétett adatok szerint, a lakossági hitelfelvétel minden korábbinál magasabb volt. Ráadásul nem is a jövőt jelentő lakásfinanszírozásra költenek többnyire az emberek, hanem szabad felhasználású hitelekre, amiket bármire (pl. gázszámla kifizetésére) költhet a hitelfelvevő. A bankok már tavaly megállapították, hogy egyre többen próbálják átmenetileg egyik hitelből fizetni a másikat - írja a Népszabadság.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- "Három állás kell, hogy túléljek!" – hová vezet hosszú távon az új munkahelyi valóság? 3 hete
- Itt a legújabb lista - Ők nem jelentették be dolgozóikat 1 hónapja
- Kevés pénz, kevés esély - miért nem terjed el a részmunkaidő Magyarországon? 2 hónapja
- Ezek a foglalkoztatók nem jelentették be dolgozóikat 2 hónapja
- Ezek a munkaadók nem jelentették be dolgozóikat - itt a friss lista 3 hónapja
- Itt a NAV legújabb listája - Ezek a foglalkoztatók nem jelentették be dolgozóikat 4 hónapja
- Ezek a munkaadók feketén dolgoztatják alkalmazottaikat - itt a lista 5 hónapja
- Nem jelentette be a magyarországi munkásait a Paks II. egyik orosz beszállítója, bírságot kapott 5 hónapja
- Itt a NAV friss listája - Ezek a munkaadók nem jelentették be dolgozóikat 5 hónapja
- Itt a NAV friss listája - Ezek a munkaadók nem jelentették be dolgozóikat 6 hónapja
- Ezekből a szektorokból kerül ki a legtöbb feketén foglalkoztatott munkavállaló 6 hónapja