kapubanner for mobile
Szerző: HR Portal
Megjelent: 2 éve

Ekho vagy átalányadó? Megy a nagy számolgatás

Az új kata-törvény júliusi elfogadása óta megy a nagy számolgatás a merre továbbról. Egy augusztusi kormányrendelet kedvezőbbé tette az ekhós adózást, eltörölte a 13 százalékos munkáltatói ekhót. Megnéztük, kire vonatkozik, mennyi marad a zsebben és mennyire előnyösebb/hátrányosabb az átalányadóval összevetve.

adók, százalékok-
images

A legtöbb katás vállalkozó kiszorul a kata hatálya alól, ugyanis részben vagy egészében nem magánszemélyeknek szolgáltat. Márpedig a kata hatálya alatt csak magánszemélyeknek lehet számlát kiállítani (ami alól csupán a taxisok kivételek). 

A kormány augusztus elején jelentett be egy könnyítést azzal, hogy az ekhós bér munkaadókat terhelő 13 százalékos terhét eltörli. A szándék nyilvánvaló, ebbe az irányba terelni a katások egy részét. Nézzük meg, hogy kinek éri ez meg?

Az ekho az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás betűszava. Az ekhót speciális körre hozták létre: újságírók, fordítók, szerkesztők, színészek, zenészek, képzőművészek, sportolók, edzők, grafikusok, multimédia-tervezők, fény-, hangtechnikusok, színházi háttérszemélyzet stb. (a teljes lista ITT) választhatják. A mostani 430 000 katás vállalkozó körülbelül 10 százalékát érheti el az ekhó.  

Az ekho választásának vannak más feltételei is. Az alábbiak egyikének még teljesülnie kell:

  • Munkaviszonyból származik jövedelem. Ez esetben a munkáltató fizet utána szochot, a béréből szja-t és tb-t vonnak le) 
  • Egyéni vállalkozó (saját maga után fizeti az adót és a járulékokat)
  • Társas vállalkozó, amennyiben a személyes közreműködése után  jövedelme keletkezik, és ezután befizeti a közterheket
  • Nyugdíjas magánszemély (neki nem szükséges más jövedelmet szereznie a nyugdíján kívül)
  • Magánszemély vállalkozási vagy megbízási szerződéssel, ha olyan jövedelemmel rendelkezik, ami után közterheket fizet.

Az ekho szabályai szerint adózó jövedelem a pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (mint például a gyed, táppénz) számításakor nem vehető figyelembe, a 200.000 forintos jövedelemrész azonban a társadalombiztosítás valamennyi ellátására, így például egészségügyi szolgáltatásra is jogosít.

Fontos kitétel, hogy az ekhó magánszemélyként választható. Ha valakinek nincs bejelentett munkaviszonya, akkor a munkaadó jelenti be minimálbérre, most bruttó 200 000 forintra a munkavállalót. A bruttóból vonja a 15% szja-t, a 18,5% tb-járulékot, és megfizeti utána a szociális hozzájárulási időt (13%). Ennek előnye a munkavállaló szempontjából, hogy nem kell vállalkozást alapítania, a hatóságok felé havonta jelenteni, ez a munkaadó feladata lesz. Az ekhós munkavállaló csak hó elején a bankszámlájára kapja a nettó jövedelmét.

Mekkora az adóteher?

A munkaadó egy évre 2,4 millió forint után munkaviszonyban 360 000 szja-t, 444 000 forint tb-járulékot von le. Ez havi bontásban 67 000 forint levonás, tehát kedvezmények nélkül nettó 133 000 forint marad.

A havi 200 000 forint feletti rész viszont minimális, csak 15 százalékos terheléssel adózik, amit munkavállaló ekhónak is neveznek. Ez tartalmazza a 9,5%-os szja-t és a 5,5% tb járulékot. A nyugdíjas magánszemély ekho-ja 9,5%, tb járulékot nem fizet.

Tehát egy 400 000 forintos jövedelem ekhója a minimálbér terhein kívül mindössze 30 000 forint. Minél magasabb a 200 000 forint feletti rész, annál jobban jár az ekhózó munkavállaló. 400 000 forintnál munkaviszonyban 303 000 forint a nettó jövedelem, 600 000 forintnál pedig 473 000 forint.

Az ekhó maximum évi 60 millió forint bevételre alkalmazható (edzőknél 250 millió, sportolóknál 500 millió forint a felső határ.)

A munkabér adózásával összevetve

Az ekhózás azonban még mindig sokkal jobb mind a munkaadónak, mind a magánszemélynek mintha munkabérként fizetné ki hagyományos munkaviszonyban. Egy példa  HR Portál bérkalkulátorából: egy bruttó 600 000 forintos fizetés összterhe 678 000 forint és ebből 399 000 forintot kap meg a munkavállaló (különféle kedvezmények nélkül). Ekhóban az összteher 626 000 forint és 473 000 forint a nettó.

Átalányadóval összevetve

Felvetődik a kérdés, hogyan viszonyul az ekhó a sokak által favorizált átalányadózáshoz, amit csak egyéni vállalkozók választhatnak. A 600 000 forintos havi megbízási díjnál átalányadózóként (40%-os költségátalánnyal számolva) 133 765 forint az egy hónapra vetített közteher, azaz havi 466 235 forint a vállalkozó havi jövedelme. Tehát egyéni vállalkozóként nem előnyösebb az átalányadózás, mint az ekhó. Ráadásul egyéni vállalkozóként nagyobb az adminisztráció, a vállalkozás fenntartása, míg ekhósként semmivel nem kell foglalkoznunk, csak a bankszámlánkra érkezik a nettó. Ez persze megfordítva is igaz: ha vállalkozóként keresünk valakit, akkor az átalányadózó egyéni vállalkozóval minimális a tennivaló, az ekhós magánszeméllyel már sokkal több és drágább is valamennyivel. 

Katával összevetve

Ha egyik megbízótól sem éri el az évi 3 millió forintot a megbízás összege, akkor az összesen havi 600 000 forintról kiállított számlákból 546 000 forint megtartható volt (Kata: 50 000 plusz iparűzési adó), ami 80 000 forinttal több, mint az átalányadós és 71 000 forinttal mint az ekhós variáció. Ebből is látszik, hogy a kisvállalkozásoknak mennyire verhetetlen volt a kata adónem.. 

Számolja ki, mennyi marad a zsebben,

ha hagyományos munkaviszonyban munkabért kap: Bérkalkulátor 

ha az átalányadózást választja egyéni vállalkozóként: Átalányadó kalkulátor 

ha ekhózik munkaviszonyban / egyéni vállalkozóként: Ekho kalkulátor 

 

Kovács Regina - Karácsony Zoltán

Nyitókép: Nataliya Vaitkevich

  • 2024.09.19PANNON HR KONFERENCIA 2024. Hagyományos őszi Pannon HR Konferenciánkon, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal, izgalmas kerekasztal beszélgetésekkel készülünk. Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.09.26recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Bőlcsödei bértábla 2024

A bölcsődei dolgozók többségének fizetése a minimálbér és a garantált bérminimum 2023. december 1-jétől történő emelése miatt növekedett.... Teljes cikk

Tényleg sokat adóznak a magyarok?

A közbeszédben gyakran találkozunk a magas hazai adókulcsok kritikájával. Ha nem vagyunk kedvezményekre jogosultak, bruttó bérünk 18,5%-át fizetjük... Teljes cikk

Ennyivel nőttek a keresetek az egy évvel korábbihoz képest

Idén májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó... Teljes cikk