Folyamatosan csökken a szakszervezeti tagok létszáma Magyarországon
A szakszervezetek és a tagok létszáma is folyamatosan csökken Magyarországon.
Kevesebb a szakszervezetek száma és a létszám is, az alakuló újak kritikusabbak és harcosabbak, de a munkáltatók alig állnak velük szóba.
Nem sikerül megállítani a szakszervezeti taglétszám csökkenését és folyamatosan sokkal több munkavállalói érdekvédelmi szervezet szűnik meg, mint ahány új alakul. A KSH tavaly 275 ezer 600 szakszervezeti tagot tartott nyilván, míg 2015-ben még majdnem 329 ezren voltak, az ezredfordulón pedig még elérte az egymilliót a taglétszám - írja a Népszava. A szakszervezeti konföderációk ugyanakkor ennél valamivel magasabb tagsági adatokat tartanak nyilván.
Azt nem is lehet tudni pontosan, hány szakszervezet működik az országban, mert a bírósági nyilvántartás csak azokat adja ki, amelyek nevében is benne szerepel a szakszervezet kifejezés.
A Friedrich Ebert Stiftung egyik korábbi tanulmányából az derül ki, hogy minél kisebb a dolgozói létszám egy munkahelyen, annál ritkább a szakszervezetek jelenléte. A háromszáz fő feletti cégeknél 16,6 százalékos volt 2018-ban a szervezettség, tíz fő alatt még a 4 százalékot sem érte el. A tisztán magántulajdonban lévő vállalatoknál is hasonló eredményre jutottak, az önkormányzati munkahelyeken valamivel jobb, de még tíz százalék alatti, az állami munkáltatóknál pedig majdnem 20 százalékos volt a szakszervezeti tagok aránya.