Hashimoto thyreoiditis, a gyakori pajzsmirigybetegség
Napjainkban a Hashimoto thyreoiditis tekinthető az egyik leggyakoribb pajzsmirigybetegségnek. Milyen tüneteket okoz? Milyen stádiumai vannak? Hogyan történik a betegség kezelése? Mutatjuk a válaszokat!
A Hashimoto thyreoiditis a nők esetében gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál. Egyes megfigyelések szerint a betegségre hajlamos nőknél leginkább a szülést követő hónapokban jelentkezik a betegség. A szülés után jelentkező Hashimoto thyreoiditis sok esetben magától is elmúlik. Ráadásul ez a betegség menstruációs zavarok és meddőség hátterében is gyakran kimutatható. Továbbá meghatározó rizikófaktora lehet a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a fokozott LDL koleszterinszint miatt.
Milyen tüneteket okoz a Hashimoto thyreoiditis?
A tünetek közé tartozik a székrekedés, a száraz bőr, a hajhullás és a túlsúly. Továbbá jelentkezhet álmosság, vérszegénység, depresszió és csökkent koncentrációs képesség. Az említetteken kívül menstruációs zavarok és meddőség is kialakulhat. Mindemellett előfordul a mellkasfal mozgásának beszűkülése, illetve a légzőizmok gyengesége.
Ráadásul a Hashimoto thyreoiditis esetén úgynevezett strúma, pajzsmirigy-megnagyobbodás és pajzsmirigy-érzékenység is kialakulhat. Bizonyos esetekben tapasztalható hőemelkedés is. A betegség kialakulásának elején a probléma az általános laboratóriumi vizsgálatokkal még nem mutatható ki. Ebben az esetben a diagnózis felállításában a pajzsmirigyellenes antitestek vérből történő kimutatása segít. Bizonyos esetekben szövettani vizsgálatot is kérhet a szakorvos annak érdekében, hogy a pontos diagnózis felállítható legyen. Ehhez a vizsgálathoz a mintát vékony tűbiopsziával nyerik ki.
Milyen stádiumai vannak a betegségnek?
Az első a pajzsmirigy-túlműködés stádiuma, mely a betegség kezdetétől hat héten át tart. A második a pajzsmirigy-alulműködés stádiuma, mely a nyolcadik héttől kezdve körülbelül hat hónapon át tart.
A harmadik a regenerálódás stádiuma, mely a betegség kezdetétől számítva egy éven át tart. A negyedik pedig a végleges stádium, melyről akkor beszélhetünk, ha a regenerálódás már teljes. A Belvárosi Orvosi Centrum endokrinológus szakorvosai segítenek a probléma okának meghatározásában, valamint a megfelelő kezelés megtalálásában.
Hogyan történik a Hashimoto thyreoiditis kezelése?
A folyamatos hormonpótlás a Hashimoto thyreoiditis kezelésének lényege. Ez nem a betegség okára irányul, szóval csupán tüneti kezelés. Bizonyos esetekben szteroidkezelés is szükségessé válhat, mellyel talán elérhető, hogy ne alakuljon ki hipotireózis, vagyis tartós pajzsmirigy-alulműködés.
Ha sikerrel jár a rövid távú szteroidos kezelés, elkerülhetővé válik az élethosszig tartó hormonpótlás szükségessége. A Hashimoto thyreoiditis diagnosztizálásával, kezelésével és gondozásával az endokrinológus szakorvosok foglalkoznak.