Hatalmas béremelés jöhet a vendéglátásban
2018 januártól a mostani 180 ezer forintos szakmunkás-bérminimum helyett, akár 240 ezer vagy magasabb bérhez juthatnak a szállodaiparban és a vendéglátásban dolgozók. Az erről szóló kollektív szerződést akár már 2017 őszén aláírhatják - írja a Magyar Idők.

"A turizmusban nem találkoztunk még ilyen méretű munkaerőhiánnyal, amelynek orvoslását markáns szemléletváltással kell kezdeni. Egy olyan ágazati kollektív szerződésen dolgozunk, amely a jövő évtől a legmagasabb bérminimumot biztosítja a szűkebb értelemben vett statisztikai ágazatban, azaz az szj-számok szerint besorolt vendéglátó- és a szálláshely-szolgáltatások területén" - mondta a lapnak a munkaadói oldalt képviselő ÁPB-társelnök, aki a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) alelnöke is.
A béremelés mellé garantált bérkiegészítést is ígérnek a dolgozóknak. A lap szerint a megállapodás mindenkire érvényes lesz, aki a kétoldalú bizottságban képviselteti magát, illetve aki önként csatlakozik. Jelenleg is van kollektív szerződés, amelyet még 2001-ben Matolcsy György terjesztett ki az ágazatra, most ezt fejlesztenék tovább. A szerződés nem csak az újoncokra lesz érvényes, hanem a régóta az ágazatban dolgozókra is.
Hülvely István szerint a jövedelmek kifehérítését célzó, drasztikus ágazati béremelés azért is lesz fontos versenyképességi tényező, mert rövid időn belül helyzetbe hozza a tisztességes adófizető cégeket a turizmusban köztudottan széles spektrumú szürkezóna szereplőivel szemben.
A szállodaszövetségnél úgy látják, itt az ideje, hogy fehéredjen a stratégiai ágazat, mert hiába bővül a tiszta piac és javulnak a turisztikai eredményeink, ezzel párhuzamosan nőne a szürke- és feketezóna is, azonban annak kiszolgálására nem áll rendelkezésre kellő számú munkaerő.
Hülvely István szerint az országos átlagnál vállaltan magasabb, bejelentett és adózott, vagyis tisztuló alapjövedelmek újra vonzóvá tennék az ágazatot az elvándorolt munkaerő számára.
Hülvely a borravalót jelentős forrásnak tekinti a "feketézésben", amit az általános szervizdíj kiterjesztésével lehetne láthatóvá tenni. Megjegyezte: a közvélekedésben kevésbé ismert, hogy évtizedek óta a borravaló után is adót kellene fizetni valamennyi területen, csak kevesen vallják azt be.
Fotó: Pixabay
Magyar Idők