Így érdemes támogatni a munkavállalót, hogy jobban figyeljen önmagára
Öngondoskodás alatt azt értjük, hogy időt szánunk olyan dolgokra, amelyek segítenek jól élni, és javítják mind a fizikai, mind a mentális egészségünket. Kihívásként merülhet fel azonban, hogy az önmagunkkal való törődés milyen úton-módon lesz a leghatékonyabb. Sharlyn Lauby HR tanácsadó szerint természetesen óriási szerepe van ebben a munkáltatónak és a munkahelynek. Íme tíz lehetőség, melyet a vállalatok tehetnek a munkavállalók öngondoskodásának támogatása érdekében anélkül, hogy ennek túl nagy feneket kerítenének.
Még ha a vállalatnak nincs is hivatalos egészség vagy jóléti programja, a munkáltatóknak érdemes támogatniuk a munkavállalói öngondoskodást - írja legfrissebb bejegyzésében a HR Bartender blogon Sharlyn Lauby HR szakember, aki 10 jó tanáccsal látja el a döntéshozókat.
- Az ergonómia legyen prioritás! Ez különösen fontos manapság az irodába való visszatérések miatt. Akár nyitott koncepciójú az iroda, akár nem, az alkalmazottaknak jó megvilágítású irodahelyiségre, jó testtartást biztosító székekre és csendes, koncentrációra alkalmas helyekre van szükségük.
- Ösztönözze a lehetőségként kínált egészségcsomagok, szűrővizsgálatok kihasználását! Győződjön meg arról, hogy a munkavállalók ismerik a számukra elérhető szolgáltatásokat.
- Tervezzen egészségesebb, a vállalat által támogatott étkezéseket! Mindenki szereti a pizzát és a fánkot a dolgozói értekezleteken, de egy jól megválasztott saláta egészségtudatosabb üzenetet közvetíthet a dolgozók felé. Ha a vállalatok az egészséges táplálkozást akarják ösztönözni, akkor ehhez igazodó lehetőségeket kell kínálniuk.
- Ajánljanak stressz- és időmenedzseléssel kapcsolatos tanfolyamokat! Nyújtsanak tanulási lehetőséget! A LinkedIn Learning számos ingyenes tanfolyamot kínál, a SkillShare-nek van egy tanfolyama a „Tökéletes reggeli rutin kialakítása” témában, amely a Facebookról érhető el.
- Hozzanak létre „ne csináld tovább” célokat! Ne csak elérendő célokról legyen mindig szó: miért ne lehetne találni egy olyan "célt", amely inkább egy rossz szokás elengedéséről, abbahagyásáról szól?
- Gyakorolja a tudatosságot! A Harvard Business Review néhány évvel ezelőtt közölt egy cikket „A teljes életszemléletét megvéltoztathatja az, aki napi 10 percet a mindfulnessre fordít" címmel. Ha a dolgozók kapnak 10 plusz percet, az nagy eredményeket hozhat - számukra és a vállalat számára is. (Egy friss kutatás szerint a munkavégzést megszakító rövid alvás kevesebb munkahelyi hibázással, hiányzással és nem utolsósorban gyakoribb előléptetéssel jár.)
- Az alvás elősegítése nagyon fontos! A Cleveland Clinic szerint körülbelül 50 millió amerikai felnőtt szenved alvászavarban, és több mint 100 millió ember állítja, hogy nem alszik eleget. Az alváshiányt közúti balesetekkel, elhízással és etikátlan viselkedéssel is összefüggésbe hozzák.
- Tartsanak „sétálós” megbeszéléseket. Mindannyian hallottuk már a mondást, hogy „az ülés az új dohányzás”. Ahelyett, hogy egy tárgyalóteremben beszélgetne egy kollégájával, fontolja meg, hogy beszélget és sétál (ha lehetséges). Így gyorsabban telik a megbeszélés, és egy kis testmozgást is végezhet.
- Ismerje el az alkalmazottak munkáját és teljesítményét! Az emberek szeretik tudni, hogy mit csinálnak jól. Ez megnyugtató és megerősítő. A vezetőknek megvan a lehetőségük arra, hogy növeljék az alkalmazottak önbizalmát azáltal, hogy olyan elismerést adnak nekik, amely jelent valamit.
- Biztosítson rugalmas munkarendet! A munkavállalóknak jó érzés, ha a lehetőségekhez mérten szabadon beoszthatják az idejüket. Sokat jelenthet, ha tudják, hogy a vállalat vészhelyzet esetén együttérez velük. Ha rugalmasságot biztosítunk az alkalmazottaknak, az segít nekik az életük menedzselésében.
Bónusz: Ösztönözze, segítse az alkalmazottakat a technológiai vívmányok megismerésében! Számos olyan alkalmazás van a piacon, amelyek szórakoztatóvá és egyben hatékonyabbá tehetik az öngondoskodást. A szervezeteknek reális elvárásokat kell felállítaniuk a technológia tekintetében. A vezetőknek példát kell mutatniuk a másoktól elvárt tech-etikettről.
Az elkötelezettséget és a megtartást javítani kívánó vállalatoknak meg kell vizsgálniuk, hogy milyen módon támogatják a munkavállalók öngondoskodását. Az alkalmazottaknak pedig lehetőségekre van szükségük a pihenésre és feltöltődésre ahhoz, hogy munkájuk során a tőlük telhető legjobbat adják.
Sharlyn Lauby
Érzelemkezelés a munka érdekében, avagy beszélni kell az érzelmi munkáról - olvassa el a HR Bartender blog korábbi bejegyzését.
kép: freepik
- 2024.12.10Munkajog képzés HR-eseknek Munkajog képzés HR-eseknek érthetően. 2 napos intenzív, átfogó kurzus a Munka törvénykönyvéről. Gyakorló munkajogász oktatóink segítenek értelmezni az Mt. szabályait a saját praxisukból hozott példák segítségével, továbbá tanácsokkal látják el a résztvevőket munkajogi kérdéseikben. Oktatók: DR. FODOR T. GÁBOR és DR. NYERGES ÉVA Részletek Jegyek
- 2024.12.10Compliance szituációk kezelése Szeretné Compliance folyamatait megfelelően kezelni? Szervezete nagy hangsúlyt fektet az átláthatóságra? Képzésünkön áttekintjük mi a HR és a cégvezető hatásköre ezekben a szituációkban. Részletek Jegyek
- 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. Részletek Jegyek
Öngondoskodás alatt azt értjük, hogy időt szánunk olyan dolgokra, amelyek segítenek jól élni, és javítják mind a fizikai, mind a mentális... Teljes cikk
Bár a munkahelyi szunyókálás sokak számára felelőtlennek tűnhet, a munkavégzést megszakító rövid alvás kevesebb munkahelyi hibázással,... Teljes cikk
Egy friss kutatás szerint a munkavállalói jólléte hosszú távon is hasznot hozhat a vállalkozásoknak. Teljes cikk
- IdomSoft: piaci mintára építi a szervezeti kultúráját az állam legnagyobb fejlesztőcége 2 hete
- Mit tehetnek a cégek a munkahelyi jóllétért? 2 hete
- KÖZÖS ÚTON A MUNKAVÁLLALÓI JÓLLÉTÉRT - interjú Csákics Krisztinával, a VGD Hungary Business Managerével és Drávai Gabriellával, a WTS Klient HR igazgatójával 2 hete
- Kerülje el a magán egészségbiztosítással a hosszú várólistákat! 3 hete
- Napi 10 perc mindfulness észrevétlenül megváltoztatja minden reakciónkat 3 hete
- Ezért jó a cégeknek, ha a dolgozó a munkahelyén szunyókál 4 hete
- Tízből nyolc magyar szerint nem lesz elég nyugdíja a tisztességes megélhetéshez 1 hónapja
- Felmérés: van valami, ami a fizetésemelésnél is fontosabb a dolgozóknak 1 hónapja
- Mennyi nyugdíjból lehet gondtalanul megélni havonta? 1 hónapja
- Korábbi nyertesből zsűritag: 2024-ben is a dm Magyarország képviseli a Családbarát szakmai kategóriát a beneFit Prize zsűrijében 1 hónapja
- BeneFit Prize díjas példaértékű gigavállalat: interjú Szalai Enikővel, a Yettel Magyarország HR vezérigazgató-helyettesével 1 hónapja