Közelíti a 18 milliót a tartósan munkanélküliek száma az Egyesült Államokban
Emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten is, jelezve, hogy romlik a munkaerőpiaci helyzet az új koronavírussal fertőzöttek számának megugrása és a nyomott kereslet következtében.
Elemzők ennél rosszabb adatot, 1 millió 450 ezres számot vártak.
Az előző heti, július 18-cal végződő hétről szóló jelentéssel tizenöt hétig tartó trend szakadt meg, ugyanis a március 26-tal zárult hét óta először számoltak be emelkedésről.
Miután a koronavírus-járvány és az annak megfékezését célzó intézkedések miatt szinte teljesen leállt az amerikai gazdaság, március harmadik hetében példátlan méretű elbocsátási hullám indult. Egy hét múlva több mint 6,86 millión tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma, amely aztán folyamatosan csökkent, de aggasztóan magas, jóval az egymillió fölötti szinten maradt.
A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag 6500-zal, 1 millió 368 ezer 600-ra kúszott fel a július 25-én zárult héten. Tavaly ilyenkor még 213 ezer 750-en állt a mozgóátlag.
A mozgóátlag az a mutató, amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma a július 18-ával végződött héten 867 ezerrel, 17 millió 18 ezerre emelkedett. Elemzők sokkal jobb adatra számítottak, 16,2 milliós számot vártak.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 435 ezer 500-zal, 17 millió 58 ezer 250-re süllyedt. Ez még mindig több mint tízszerese az egy évvel korábbi 1,69 milliós számnak.
A járvány megfékezését célzó intézkedések lazítása után újra emelkedni kezdett a fertőzöttek száma, a leginkább sújtott régiókban, az ország déli és nyugati részén egyes helyeken a hatóságok újra elrendelték a nem létfontosságú vállalatok tevékenységének felfüggesztését vagy éppen elhalasztották az újranyitást. Így elindult az elbocsátások második hulláma, ami a kereslet csökkenésének következménye.
Az amerikai gazdaság februárban süllyedt recesszióba. Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 5,0 százalékos évesített ütemben csökkent az első negyedévben, a második negyedévben pedig 32,9 százalékkal.
A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején, amikor 8,7 millió álláshely szűnt meg, 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők heti száma.
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
Közel 70 ezer betöltetlen állás van jelenleg a magyar munkaerőpiacon, vagyis a piac továbbra is feszes. 12 ezer új munkahely jött létre egy év alatt,... Teljes cikk
A Magyar Postánál kétezer fővel csökkent egy év alatt a létszám, míg az Aldi kiskereskedelmi multinál 1208-cal nőtt. A Bosch Csoport cégei és a... Teljes cikk
Ma átlagosan 58 napot kell várni szakemberre Magyarországon. Egy éve még 138 nap volt a várakozási idő. Ha tovább csökken a kereslet, félő, hogy... Teljes cikk
- A munkanélküliségi ráta alakulása hazánkban 4 napja
- Egy év alatt 12 ezer új munkahely, több külföldre ingázó, továbbra is csúcsközeli foglalkoztatottság 7 napja
- Kevesebb az üres állás 3 hete
- Hogyan éljük túl lelkileg, ha elveszítjük a munkánkat? 4 hete
- A munkanélküliségi ráta alakulása Magyarországon 1 hónapja
- Munkaerőpiaci kitekintés 2 hónapja
- A válság ellenére csökken a munkanélküliségtől való félelem Magyarországon 2 hónapja
- Valójában sokkal többen munkanélküliek, mint az a KSH adataiból látszik 2 hónapja
- Munkanélküliség az EU-tagállamokban 2022 decemberében 2 hónapja
- A nyilvántartott álláskeresők számának alakulása Magyarországon 2 hónapja
- Egyelőre nincs nagy baj a magyar munkaerőpiacon 2 hónapja