kapubanner for mobile
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 6 éve

Közzétették a pénzügyi tudatosság fejlesztésének nemzeti stratégiáját

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közzétette a honlapján a lakosság pénzügyi tudatosságának fejlesztését célzó nemzeti stratégiát, amely 2017-től 2023-ig hét évet ölel fel, a gyakorlati megvalósítást pedig kétéves cselekvési tervekre bontja.

A dokumentum szerint a pénzügyi válság mély nyomokat hagyott a lakosság pénzügyi biztonságérzetében és pénzügyi szolgáltatókba vetett bizalmában. Az elmúlt években végzett felmérések és a nemzetközi trendek azt támasztják alá, hogy ennek oka a pénzügyi ismeretek, illetve azok nem megfelelő gyakorlati alkalmazása. Ezért a kormány fontos célként fogalmazta meg a lakosság pénzügyi tudatosságának fejlesztését.

A stratégia szerint a köznevelés rendszerén belül meg kell teremteni a valós pénzügyi edukáció lehetőségét, és általánossá tenni. Erősíteni szükséges a tudatos pénzügyi magatartást és a háztartások pénzügyi stressztűrő képességét. Létre kell hozni és széles körben megismertetni a tudatos pénzügyi fogyasztói magatartást támogató intézményeket. Erősíteni kell a lakosság öngondoskodási szemléletét, növelni a pénzügyi termékekhez, pénzügyi alapszolgáltatásokhoz való hozzáférést, ösztönözni a korszerű, készpénzkímélő fizetési eszközök használatát, támogatni a körültekintő hitelfelvételt.

A stratégia elsődleges célcsoportját a még iskolarendszerben tanulók jelentik, de a felnőtt korúakat is sokféle programmal kívánják elérni. A nyugdíjasok sem maradnak ki, és a különböző sérülékeny társadalmi csoportokat is segíteni kívánják.

A dokumentum szerint a megfelelő pénzügyi tudással és attitűddel rendelkező lakosság jelentősen elősegítheti egy adott ország versenyképességét, hatékonyságát és eredményességét. Nemzetgazdasági szinten pedig hosszabb távon elősegíti a források hatékonyabb felhasználását, a családok jólétének javulását és az intézmények biztonságosabb működését, ami a GDP növekedéséhez is hozzájárul. A cél az, hogy a magyar lakosság pénzügyi tudatosságának szintje néhány éven belül nemzetközi viszonylatban az élmezőnybe kerüljön - tartalmazza a stratégia.

A pénzügyi tudatosság fejlesztésének kormányzati centruma az NGM, de támaszkodni kell az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) valamint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) eddigi programjaira, tapasztalataira. A nemzeti stratégia célja az is, hogy pénzügyi jártasságot támogató nagyszámú, de hatásában elaprózott kezdeményezésnek egységes, nemzeti stratégiai irányt szabjon, egyértelművé tegye a prioritásokat, valamint maximálisan kihasználja az állami, valamint az egyes civil kezdeményezések és az üzleti szektor által megvalósított programok közötti szinergiát. A dokumentum ismerteti az állami, a civil és az üzleti szereplők által eddig megvalósított programokat is.

A stratégia a működő programokban jelenleg rendelkezésre álló források fennmaradásával számol. A pénzügyi tervezés során elsőként meg kell vizsgálni, hogy az egyes fejlesztési célok teljesüléséhez milyen uniós programok járulhatnak hozzá. A konkrét akciók kidolgozása keretében kell megalapozott becslést adni arra vonatkozóan, hogy a célok teljes körű megvalósítása milyen mértékű és ütemezésű pótlólagos forrásigényt jelent.

Az első kétéves költségvetés összeállításánál figyelembe kell venni a stratégiát népszerűsítő médiakampány költségeit, a stratégiai honlap fenntartásának költségeit, a rendszeresen megrendezendő konferenciák, tréningek költségeit, a NAT-hoz kapcsolódó pénzügyi tananyag fejlesztésének forrásigényét, a szakmai anyagok kidolgozásának, terjesztésének költségeit, a stratégia végrehajtását biztosító szakapparátus személyi költségeit, valamint a most is célirányosan rendelkezésre álló forrásokat.

A stratégia eredményes végrehajtásában kulcsszerepe lesz a legalább havonta ülésező operatív testületnek, a Nemzeti tudatosság munkacsoportnak, amelynek elnöke az NGM pénzügyekért felelős államtitkára. A munkacsoportba az NGM, az Emmi, az MNB, a Pénziránytű Alapítvány, az Állami Számvevőszék (ÁSZ), a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Magyar Államkincstár (MÁK) delegál tagokat. A munkacsoport feladata a feladatok és határidők meghatározása, a végrehajtás nyomon követése, a stratégia végrehajtásában részt vevő intézmények tevékenységének összehangolása, az eredményesség mérése, javaslattétel a stratégia kiegészítésére, pontosítására, évente írásos jelentés készítése a kormány számára, valamint a stratégia honlapjának üzemeltetése és a kommunikáció megszervezése. A munkacsoport üléseire a piaci szereplők jelentős részét képviselő szervezetektől is lehet majd szakértőket meghívni, és meghatározott témák esetében a civil szervezetek közreműködésére is számít a munkacsoport.

MTI
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Egyeztetés kezdődött az állami fenntartású egyetemek bérfejlesztéséről

A kormány szeretné emelni a felsőoktatási béreket is, de az államtitkárság az érintettek türelmét kérte. Teljes cikk

Pölöskei Gáborné: a minőségi szakképzésnek lakosságmegtartó ereje van

A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára szerint gyümölcsöző kapcsolat alakult ki a vállalkozói... Teljes cikk

Megütötte és fellökte a 12 éves diákot a budapesti tanár

Az 50 éves pedagógust azonnal elbocsátották, miután kiderült az eset. Teljes cikk