Lassult a felzárkózás a nagymértékű béremelkedés ellenére
A bérnövekedés tíz százalék fölött alakult a KSH adatai szerint, de a forint leértékelődése miatt megszűnt a fejlett országokoz való közeledés.
Az oldal szerint ezek az adatok jól mutatnak, ha a forintot nézzük, de euróban stagnálásnak lehetünk szemtanúi 700 és 725 euró közötti szinttel. Ez pedig kedvezőtlen, hisz a gyors béremelkedés legfőbb célja az, hogy csökkenjen a munkavállalók által preferált célországokhoz képesti jelentős lemaradásunk. Márpedig az eltérés a legnépszerűbb Ausztria és Németország esetében több mint 3-szoros, mivel ott a megfelelő adatok 2300-2320 euró, ráadásul náluk most a fejlett országok szintjén robusztusnak tekinthető, 2-3 százalékos bérnövekedés mutatkozik -írja a portál.
A V4-ek többi országának még nincsenek meg a friss adatai, de a korábbi átlagok alapján is van lemaradása Magyarországnak.
Szlovákiában például nem merül fel az árfolyam kérdése: északi szomszédunknál 860 euró a nettó átlagbér, és ez az elmúlt hónapokban még növekedhetett. Csehországban 930, Lengyelországban 800 euró az adat, a valutaárfolyamok gyengülése itt is szerepet kaphatott, bár náluk fel sem merült, hogy az árfolyam a mélypontok közelébe kerüljön, míg a forint örökös mélypontot ért el, és jelenleg is gyengébb, mint az elmúlt 2-3 évben jellemző szint.
novekedes.hu