Már a képzett dolgozók állása is veszélyben van
Egy év alatt körülbelül százezer fővel nőtt hazánkban az álláskeresők száma, és elérkezett a válságnak az a pontja is, amikor a szakképzett dolgozók is elszenvedői lesznek a leépítéseknek - hangzott el az Állami Foglalkoztatási Szolgálat sajtótájékoztatóján. A hivatal olyan válságcsomagokkal segíti a munkapiac szereplőit, amellyel némiképp csökkenteni lehet az elbocsátásokat.
A bejelentett csoportos létszámleépítések száma a tavalyi év III. negyedévétől kezdődően ugrott meg: ekkor az előző év azonos időszakához képest 20 százalékkal, a negyedik negyedévben 86 százalékkal nőtt a leépítésekben érintett munkavállalók száma. Ez a növekedés a közép- és nyugat-dunántúli régióra koncentrálódott. 2009-ben az elmúlt hónapok trendje folytatódott: januárban 5,2 ezer főt, februárban 4,9 ezer főt, márciusban 5,8 ezer főt érintő csoportos leépítési bejelentés érkezett. Márciusban pedig az eddig kevésbé érintett dél-alföldi régióból is jelentős számban érkezett bejelentés elbocsátásokról.
Minden érintett szektorból első körben a határozott idejű munkaszerződéssel rendelkezőket, a külföldi munkavállalókat és a kölcsönzött állományt bocsátották el. Egy év alatt körülbelül százezer fővel nőtt az álláskeresők száma. A gazdasági visszaesést elsősorban a feldolgozóipar sínyli meg, a tavalyi év utolsó negyedévben a megszüntetni tervezett munkahelyek 67 százalékát ebben az iparágban jelentették be, 2009 első három hónapjában ez az arány már 78 százalékot tett ki. A legtöbb munkavállalót az egyszerű, szakképzettséget nem igénylő foglalkozásokban a feldolgozóipari gépek kezelői valamint az egyéb vas- és fémipari foglalkozásokban bocsátották el a munkáltatók.
Már a képzett munkaerőt is érinti a válság
Soós Adrianna elmondása szerint ugyanakkor mára valamennyi ágazat érzi a válság negatív hatásait. Sőt, a válság elérkezett ahhoz a ponthoz, hogy a képzett munkaerő is kénytelen elszenvedni a leépítéseket. Az elmúlt hónapokban ugyanis az átlagosnál jelentősebben emelkedett a középfokú végzettségű szakképzett álláskeresők száma is, egyelőre csak a diplomásoknak nem kell tartaniuk munkájuk elvesztésétől.
Bár az üres álláshelyek száma nem éri el az álláskeresők létszámát, így sem sikerül minden üres álláshelyet betölteni a kereslet és az állást keresők eltérő területi és szakmai összetétele miatt. - Ennek érdekében számos új képzési program támogatása indul az elkövetkező hónapokban főként uniós finanszírozásban, hogy a munkavállalók alkalmazkodó képességének javításával felkészüljünk a munkaadói igények kielégítésére. Itt nemcsak szakképzésekről, hanem a munkaadók számára fontos készségek fejlesztéséről is szó van, hiszen legnehezebb helyzetben a képzetlen, gyengén kommunikáló számítógépes ismeretekkel nem rendelkező, nyelveket nem beszélő felnőttek vannak. A képzett munkaerő számára pedig speciális átképző programokat dolgozunk ki - fogalmazott a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgató-helyettese.
A hivatal ezen felül a nagyok mellett külön figyelmet fordít a kisebb vállalkozások foglalkoztatási nehézségeire is - közölte Soós Adrianna. Mint mondta, rövidesen tanácsadási szolgáltatást is indítanak, amely a kis- és középvállalkozásoknak nyújt segítséget munkajogi és egyéb foglalkoztatási kérdésekben.
Munkahelymegőrző támogatásokra eddig több ezer pályázat érkezett az Országos Foglalkoztatási Közalapítványhoz és több mint ezer az Állami Foglalkoztatási Szolgálat intézményeihez. Május első napjaitól már az uniós munkahelymegőrző támogatásokra is lehet pályázatot benyújtani. A főigazgató-helyettes tájékoztatása szerint az eddig megnyitott és a következő hónapban megnyíló munkahelymegőrző forrásokkal mintegy 100 000 ember munkahelyének megtartásához tudnak hozzájárulni.
Kulcskérdés a munkaerő mobilitása
Áprilisban a munkaerő-piaci kilátások a vártnál nagyobb mértékben romlottak az Európai Unióban, meredeken emelkedik a munkanélküliség. A legnagyobb nyugtalanságot a fiatalok, a pályakezdők elhelyezkedése jelenti - értékelte az unió munkaerő-piaci trendjeit Wallis Goelen. Az Európai Bizottság, Foglalkoztatási Szociális és Esélyegyenlőségi Főigazgatóság Foglalkoztatási és Mobilitási részének vezetője szerint a foglalkoztatási szolgálatoknak nagy szerepe van abban, hogy gyors beavatkozással csökkentsék a válság elmélyülését. Ha gyorsan tudnak reagálni a kialakult helyzetre, akkor könnyebb lesz felkészülni a válság utáni időszakra. Mint a szakember elmondta, a jövő héten rendkívüli uniós foglalkoztatási csúcstalálkozót hív össze az Európai Bizottság, amelyen kézzel fogható, konkrét intézkedéseket kívánnak hozni a munkaerő-piaci válságra.
2008-ban 3,9 százalék volt az osztrák munkanélküliségi ráta, ezzel a második legjobb helyen álltak az EU-ban. Idén márciusban 29 százalékkal több munkanélkülit tartottak számon, mint egy évvel korábban - mondta Dr. Werner Schelling szenior nemzetközi tanácsadó. A 2008. első negyedévéhez viszonyítva az egészségügy, szociális munkakörökben 7,4, a turizmusban 22, az építőiparban 41 százalékkal nőtt az állástalanok száma, az egész ipart tekintve 61 százalékkal többen vannak munka nélkül. A korábbi előrejelzések a GDP 2 százalékos csökkenését jelezték, a legutóbbi prognózis szerint azonban ez 4 százalék is lehet. Ausztriában idén 44 ezer munkahely megszűnését jósolják, ez azt jelenti, hogy 64 ezerrel több lesz az állástalan.
Az értekezlet négy kiemelt szempont köré szerveződik: a munkahelyek megőrzése és újak generálása, a képzettségi szint emelése, megkönnyíteni a munkához való hozzájutást és az uniós pénzeszközök alkalmazását.
Wallis Goelen hangsúlyozta: a recesszió kezelésének egyik megoldása lehet a csökkentett munkaidő bevezetése, továbbá kiemelten kell sürgetni az unió egész területén a szektorális szintű kollektív szerződések létrejöttét. A szakember kulcsfontosságúnak nevezte az álláskeresők mobilitásának elősegítését regionális és uniós szinten is, mivel jelenleg egymillió betöltetlen álláshely van az EU-ban.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Ez már "figyelmeztető jel" - repedezik a magyar munkaerőpiac? 1 hónapja
- Megjöttek a KSH friss adatai, ekkora volt a munkanélküliek száma 2025 áprilisában 1 hónapja
- Rekordszinten dolgozik Európa népe – melyik ország húzza le az átlagot? 2 hónapja
- A munkanélküliek száma hazánkban korcsoportonként - grafikon 2 hónapja
- Történelmi mélyponton stagnált a munkanélküliség az OECD-ben 2 hónapja
- A valaha mért legalacsonyabb szintre zuhant a munkanélküliség ebben a vármegyében 3 hónapja
- A munkanélküliek számának alakulása 2020 és 2024 között hazánkban 3 hónapja
- Mutatjuk, hogy változott a munkanélküliség az EU-ban és az euróövezetben 3 hónapja
- Megérkeztek a KSH friss adatai: 4,5 százalék volt a munkanélküliségi ráta 3 hónapja
- A munkanélküliségi ráta változása vármegyénként az elmúlt egy évben - grafikon 3 hónapja
- A munkanélküliek számának alakulása hazánkban - grafikon 3 hónapja