Meg kell tanítani a fiataloknak, hogy dolgozhatnak biztonságosan
A jövő építészeinek, mérnökeinek, egészségügyi dolgozóinak és üzleti adminisztrátorainak szükségük lesz arra, hogy ismerjék a munkahelyi egészségvédelmet és biztonságot, és a kockázatkezelést beépítsék mindennapi munkájukba, ha magukat a munkavégzés során biztonságban szeretnék tudni.
Amint arra Jukka Takala, az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) igazgatója rámutat, az új jelentés csupán legutóbbi fejleménye egy már folyamatban lévő EU-OSHA kezdeményezésnek, amely a munkahelyi biztonságnak és egészségvédelemnek a mindenféle szintű oktatásba való integrálására irányul. "Az oktatás kulcsfontosságú szerepet játszik a kockázat-megelőzési kultúra kialakításában" - mondja. "De ez nemcsak arról szól, hogy a gyermekeknek és a fiataloknak megtanítjuk, hogyan kell biztonságosan élni és dolgozni. Ha azt akarjuk, hogy a munkahelyi biztonság és egészségvédelem az üzleti igazgatás és műveletek szerves részévé váljon, minden jövőbeni menedzsernek és szakembernek szüksége lesz a feladataival és felelősségi körével kapcsolatos kockázatkezelési oktatásra."
Azonban ha a munkahelyi biztonságnak és egészségvédelemnek az egyetemi oktatásba való integrálására kerül sor, számos rendkívüli kihívással kell szembenézni. Sokszor hiányzik a munkahelyi biztonság és egészségvédelem területén tapasztalattal rendelkező oktatószemélyzet, valamint az egyetemi szintű oktatáshoz szükséges oktatási anyag.
Az egyéb iskolákkal összevetve az egyetemi munkavédelmi oktatás fejlesztéséhez szükséges anyagi háttér is hiányozhat. Továbbá az egyetemi kurzusok előnyben részesíthetik az elméleti tanulási módszereket a gyakorlatiakkal, aktívakkal szemben.
Mindemellett, mint az a jelentésből kiderül, vannak európai példák arra, hogy a munkavédelem az alábbi tényezők segítségével eredményesen integrálható az egyetemi oktatásba:
A jelentés az esetekben talált összes sikertényezőt bemutatja. Végül javasolja egy "összegyetemi megközelítés" kidolgozását, amely egyesíti a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi, illetve kockázati oktatást azokkal a gyakorlati lépésekkel, amelyeket az egyetemek tesznek meg, hogy személyzetük és hallgatóik számára biztonságos és egészséges munkakörnyezetet biztosítsanak.