Mire hivatkozhatok fizetett ünnepnap kifizetéséhez?
Havi fix bérezésű dolgozó voltam. A munkaviszonyom megszűnésekor az elszámolásnál a fizetett ünnepet nem számolták el (május 1 - május 12., azaz 9 munkanap + 1 fizetett ünnep) csak 9 napra kaptam fizetést. A kérdésem az hogy jogosan számolt csak 9 munkanapra bért (munkaszüneti nap nélkül)? Viszont, ha nekem jár a május 1. fizetett ünnepre munkabér, akkor 10 napra kellet volna számfejtenie? Abban az esetben, ha 10 napra jár nekem munkabér, akkor mire hivatkozhatok, hogy utólagosan kérjem a munkáltatótól az egy napra (május 1.) járó munkabéremet?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
A munkavállaló által az adott hónapban teljesítendő munkanapok számából le kell vonni a munkaszüneti napot, ha a munkaszüneti nap az általános munkarend szerinti munkanapra (hétfőtől péntekig) esik.. Ennek értelémében 2017. év május hónapban 22 munkanapról beszélhetünk.
Amennyiben a munkaviszony hónap közben szűnik meg, úgy a havi alapbér egy meghatározott időszakra - jelen esetben május 1. napjától május 12. napjáig - járó részének kiszámításakor a havi alapbért osztani kell az adott hónap általános munkarend szerinti munkaóráinak a számával (22 munkanap*9 óra), majd meg kell szorozni az adott időszak általános munkarend szerint teljesítendő óráinak számával (9 munkanap*8 óra). Az általános munkarend szerint teljesítendő munkaórák számának meghatározásakor az adott időszak általános munkarend szerinti munkanapjait és a munkavállaló napi munkaidejét kell alapul venni.
Megjegyezzük továbbá, hogy a válaszadás során egyéb, a kérdésben kifejezetten nem említett körülményeket nem vettünk figyelembe.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Antalóczy Adrienn válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus és a Saldo Zrt segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Saldo Zrt válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Közszolgálati kérdésekkel kapcsolatban Dr. Hódosi Anikótól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.