Mit tehetek, ha jogellenesen küldtek el fizetés nélküli távollétre?
Minimálbérre vagyok bejelentve heti 40 órás munkaidőbe, viszont a munkáltatóm minden előzetes tájékoztatás nélkül egy munkaszerződés módosítást akart velem aláíratni. Ezt nem írtam alá. Az ügyfélkapun lekérdezett adatokban részmunkaidős foglalkoztatás látható. Lett új munkaszerződés, majd a munkáltató közölte, hogy December 11-e után fizetés nélküli távolléten lesz mindenki!

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
A munkáltató fizetés nélküli szabadságot sem rendelhet el egyoldalúan. Amennyiben a munkáltató nem tud eleget tenni a foglalkoztatási kötelezettségének, úgy ezen időtartamra Ön állásidőre jogosult, mely időtartamra alapbér illeti meg.
A szabadság is minden évben jár a munkavállalók részére. Az alapszabadság mértéke évi 20 munkanap, ezen felül pótszabadságokra is jogosult lehet pl. az életkora alapján. A szabadságot december 31.-napjáig ki kell adni a munkáltatónak, amennyiben ezen kötelezettségének nem tesz eleget, úgy jogsértést követ el, mely miatt bejelentéssel lehet élni a munkaügyi hivatalnál.
Lehetősége van továbbá a munkáltatóval szemben munkaügyi pert kezdeményezésére is, azonban nagyon fontos, hogy a munkajogi igények 3 (három) év alatt évülnek el, tehát a jogsértéstől számítva 3 (három) év áll a rendelkezésére, hogy az igényeit érvényesítse. Fontos továbbá, hogy az egyoldalú munkaszerződés módosítással kapcsolatos igényét keresettel azt követő 30 napon belül érvényesítheti, hogy a munkáltató jognyilatkozatot átvette. Munkaügyi per keretében lehetősége van arra, hogy a munkáltató által a jogsértésekkel okozott károkat érvényesítse.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a kerdes@hrportal.hu címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Antalóczy Adrienn válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus és a Saldo Zrt segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Saldo Zrt válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Közszolgálati kérdésekkel kapcsolatban Dr. Hódosi Anikótól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.