"Move Hungary" a jó munkahelyekért
A Munkahelyi Egészségfejlesztés Európai Hálózatának 2008. évi "Move Europe" kampánya remek útmutatóul szolgál a hazai cégek számára is, hogyan alakíthatnak ki jobb munkahelyet, ahol a dolgozók "jól vannak" és jól dolgoznak. A programhoz már több mint 80 magyarországi munkahely csatlakozott.
A munkahelyeken kevesen vannak jól
A kiegyensúlyozott életvitel és szemlélet felborulása mentális megbetegedés - bár ezt a megfogalmazást kevéssé használnánk a gyakori kedvtelenség vagy az optimizmus tartós elvesztésének állapotára. Sajnos, ezek a tünetek hétköznapivá váltak, nem figyelünk fel rájuk időben.
Felmérések szerint 1995-ben a krónikus munkahelyi stressz a magyar aktív munkavállalók 17,05 százalékára volt jellemző, 2002-ben ez az arány 25,47 százalék volt, de vannak adatok, melyek még rosszabb képet mutatnak - tudtuk meg Nyáriné Dr. Mihály Andrea pszichiátertől, aki vállalati trénerként és coachként, egyre gyakrabban találkozik a munkahelyi stressz problémájával. A stressz következményei a gazdálkodó szervezet működése, és az érintett egyén életvitele terén egyaránt zavarként mutatkoznak meg. Az egyén "jólléte" több síkon is sérülhet a megváltozott mentális teherbírás következtében, így tünetek jelentkezhetnek az: érzelmi reakciók terén (ingerültség, szorongás, alvásproblémák, depresszió, hipohondria, kiégés, családi problémák); a kognitív reakciók szintjén (koncentrálási és emlékezési zavarok, döntési nehézségek, problémák új dolgok megtanulásában); a viselkedési reakciók vonatkozásában (alkoholfogyasztás, dohányzás, destruktív viselkedés), és fiziológiai szinten is (hátproblémák, meggyengült immunrendszer, gyomorfekély, szívproblémák, magas vérnyomás).
A dolgozók mentális gyengülésének a szervezeteknél jelentkező következményei: az alkalmazottak gyakori cserélődése, fegyelemmel kapcsolatos problémák, zaklatás, hibák, csökkent termelékenység, betegállományban töltött idő növekedése, megnövekedett kártérítési és egészségügyi kiadások.
Könnyű belátni, hogy ez az állapot sem a munkavállalónak, sem a munkáltatónak nem kívánatos, nem érdemes, és nem is lehetséges fenntartani.
Törvényi szabályozás a "jobban létért"
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény, 2008. január 1-jével hatályba lépett legújabb módosítása iránymutatást fogalmaz meg a munkahelyi stressz kiküszöbölésére. Eszerint a munkaadóknak most már azt is fel kell mérniük, milyen kockázatot jelent a stressz, és hogyan lehet azt elhárítani (Mvt. 54. § (1)). Az új jogszabály egyértelműen kiterjeszti a biztonságos munkavégzés általános követelményeit a következő pszichoszociális kockázati tényezőkre: egyhangú, kötött munkavégzés időtartama, konfliktusok, munkaszervezés, munkarend, a foglalkoztatási jogviszony bizonytalansága.
A törvény a biztonságot veszélyeztető kockázatok felmérését írja elő, majd pedig a kockázatértékelés alapján olyan megelőző intézkedések meghozatalát, amelyek biztosítják a munkakörülmények javulását, beépülnek a munkáltató tevékenységébe. Mindez egy új szemlélet, és ezzel együtt bizonyos rendszerek átalakításaként kell, hogy megjelenjen a személyzeti munkában - a munkarendek és a munkakörök kialakítása terén mindenképpen. Várhatóan azonban lassan haladnak majd az átalakításokkal, amit a nagyfokú munkaigényessége miatt az is lassít, hogy a stressz elleni intézkedések nehezen ellenőrizhetők - a munkaügyi ellenőrzésen átesett munkáltatók tapasztalatai szerint.
"Move Hungary" a jó munkahelyekért
A törvényi szabályozás hatásánál több, és mindenképpen gyorsabb javulás várható az egészségfejlesztő programoktól, mely törekvések hazai összefogó szerve az Országos Egészségfejlesztési Intézet. A vállalatok által igénybe vehető rendszeresen nyújtott fejlesztő programjai mellett, az intézet koordinálásában már több mint 80 magyarországi munkahely csatlakozott a "Move Europe" mozgalomhoz, mely a Munkahelyi Egészségfejlesztés Európai Hálózatának (ENWHP) kezdeményezése, 26 európai ország részvételével. A program négy komponense:
- egészséges táplálkozás,
- testmozgásban gazdag életmód elősegítése a munkahelyeken,
- mentális egészség fejlesztése, stresszkezelés
- dohányzás megelőzése és a leszokás támogatása
A Move Europe program (www.oefi.hu/move-europe) remek útmutatóul szolgál a hazai cégek számára is, hogyan alakíthatnak ki jobb munkahelyet, ahol a dolgozók "jól vannak" és jól dolgoznak. A kézzelfogható és mérhető célokhoz szokott üzleti világ számára a mentális egészségfejlesztés kérdése szokott fejtörést okozni.
A mentális egészségfejlesztés törekvése a lelki-szellemi jóllét elérése, amely magába foglalja az optimistább életszemléletet, a kreativitásunkkal, alkotóerőnkkel való tudatos gazdálkodást, a javuló teljesítményt és életminőséget. Abban, hogy a törekvéseket célokká és konkrét intézkedésekké alakíthassa a vállalat, amely komolyan szeretne javítani a körülményeken, tanácsos szakemberek segítségét is igénybe venni - javasolja Nyáriné Dr. Mihály Andrea.
Egy hozzáértő szakember - a helyi munkavédelmi szakemberrel és foglalkozásegészségügyi szolgálattal együttműködve - csökkentheti azt a terhet, amit a dolgozók lelki egészségi állapotának felmérése jelent a munkáltatónak és segít meghatározni azokat a területeket is, ahol beavatkozásra van szükség, illetve, kellő képző apparátus esetén végrehajtja ezeket a beavatkozásokat és monitorozza az eredményeket.
Petrány Viktória, HR Portal
- 2025.01.20Lean Quality képzés Minőségügyi munkatársak Lean szemléletű továbbképzése, a Lean filozófia és rendszer alapjainak megismerése és a 0 hiba koncepció és rendszer eszközeinek és módszereinek készség szintű elsajátítása. Részletek Jegyek
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
A kutatásban több mint 6700 munkavállalót és 248 HR-vezetőt kérdeztek meg. Teljes cikk
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta, hogy 2010-hez képest felére szorították vissza a... Teljes cikk
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) újabb szolgáltatással bővíti a munkabiztonsági szaktevékenységet végző munkavédelmi szakemberek önkéntes,... Teljes cikk
- Magyar Péter az uniós vitában elmondta, mi segíthetne a gazdáknak 4 hete
- A beteg dolgozók nagyobb eséllyel mondanak fel, ha nincs munkahelyi rugalmasságuk 1 hónapja
- Alszámlát kap a SZÉP-kártya, erre lehet majd költeni 1 hónapja
- Munkahelyi ártalmak, amik prosztataproblémákhoz vezetnek 2 hónapja
- KÖZÖS ÚTON A MUNKAVÁLLALÓI JÓLLÉTÉRT - interjú Csákics Krisztinával, a VGD Hungary Business Managerével és Drávai Gabriellával, a WTS Klient HR igazgatójával 2 hónapja
- Ezért jó a cégeknek, ha a dolgozó a munkahelyén szunyókál 2 hónapja
- Munkaalkalmassági orvosi vizsgálatok aktualitásai, kell vagy nem kell? 2 hónapja
- Ezért éri meg támogatni a klimaxos kollégákat 3 hónapja
- Mégsem olyan jó választás álló íróasztalnál dolgozni 3 hónapja
- 87%-kal nőtt a menopauzával kapcsolatos munkaügyi perek száma 3 hónapja
- Mit lehet tenni, ha a dolgozó éppen csak annyit dolgozik, amennyit nagyon muszáj? 3 hónapja