Munkaügyi dokumentumok papírmentesen
Hogyan lehet a munkaügyeket papírmentessé tenni, ezáltal a céget fenntarthatóvá? Különösen nehéz kérdés ez olyan esetben, amelyeknél írásbeliséget várnak el. Gondoljunk csak a munkaszerződésre, különféle nyilatkozatokra, szabályzatokra, bérrel kapcsolatos átvételi igazolásokra, jövedelemmel kapcsolatos dokumentumokra. A lehetőségekről kérdeztük a HR GPS konferencia egyik előadóját Deák Andrást, a GoodID eAláírás szolgáltatás üzletfejlesztési vezetőjét.
Ha a munkaügyi eljárások digitalizációjára gondolunk, sokszor az jut eszünkbe, hogy ügyviteli rendszerek által támogatott eljárások keretében végezhessünk el ügyeket: például töltsünk ki jelenléti ívet, rögzítsünk szabadságigényt, bérpapírunk átvételét nyugtázzuk és töltsük le vagy épp vegyünk részt online tűzvédelmi oktatáson, stb. Erre most is vannak szoftveres megoldások, platformok, szolgáltató cégek. De mi a helyzet az olyan munkaügyi esetekkel, amelyeknél írásbeliséget várnak el? Gondoljunk csak a munkaszerződésre, különféle nyilatkozatokra, szabályzatokra, bérrel kapcsolatos átvételi igazolásokra, jövedelemmel kapcsolatos dokumentumokra. Ezek jellemzően továbbra is papíron jelennek meg, hogy a kívánt joghatás teljesüljön.
Ha röviden szeretném megnevezni a megoldást, akkor ez az elektronikus aláírás. Egy vállalatnál a papírmentesség a költség- és környezetterhelés csökkentésének a kulcsát jelenti. Ez legalább annyira ügy egy mikro-, mint egy nagyvállalatnál. Elvárás is, hogy mindkettő számára könnyen hozzáférhető és bevezethető legyen.
Miért érdemes átállni a papírmentes munkaügyekre?
Deák András
Két szempontot hangsúlyoznék, amely reflektál a világban zajló változásokra.
Egyik a távoli munkavégzés.
A pandémia hatására mára a munkavállalók távoli vagy hibrid környezetben dolgoznak, amely azt eredményezi, hogy a klasszikus munkaügyek céljából soha vagy ritkán fordulnak meg az irodában. Pedig az ügyek promptsága nem változott, M30-as dokumentum átvételét írásban és időre kell átvenni, családi pótlék kapcsán időben nyilatkozni kell. Nehezebb ezeket most megoldani, otthon nincs nyomtató vagy épp nyűg a postázást elintézni.
Másik a költségoptimalizáció.
A világválságok velejárója egy cég költségeinek a racionalizálása. Mivel a költségek egyfajta fájdalompontok, megoldást kell rá keresni. Fájdalmat csökkenteni sokszor óhatatlanul másik fájdalom generálásával lehet, például amikor költségcsökkentés címén a cég hozzányúl különböző juttatásokhoz vagy végsősoron leépít. A másik alternatíva az előre menekülés, amely az addig nice-to-have kategóriába sorolt digitalizációkat felgyorsítja.
Mindkettő szempontra választ ad az elektronikus aláírás bevezetése, ami megteremti a teljesen elektronikus dokumentumkezelést.
Hogyan lehet teljesen digitálisan kezelni a munkaügyeket? Milyen előnyei vannak az elektronikus aláírás használatának?
Ha jól belegondolunk, valójában a digitális dokumentumkezelés égisze alatt jelenleg kettős ügyvitelt végzünk a HR-en. Digitálisan létrehozott dokumentumot kinyomtatunk, elküldünk a munkavállalónak, aláírattatunk, ha visszajön, iktatjuk, majd szkenneljük, hogy digitális úton újra meglegyen, de közben papíros úton is irattárazzuk. Gondoljunk egy munkavállalóval szembeni munkaügyi dokumentumainak éves számosságára, szorozzuk fel valamennyi kollégával, és nézzük meg ebből adódó költségeinket.
Ha elektronikusan tartanánk mindezt, akkor digitális közegben marad minden, kiesik rengeteg adminisztratív teher, papír, postázás, az irattár helyigényéről nem is beszélve. Ráadásul minden távolról megoldható, és ne feledjük a folyamat csekély időigényét.
A konferencia az OHE és a HR Portal közös rendezvénye, ahol a tudásmegosztás a cél. Az egynapos programban rengeteg érdekes újdonságot, trendeket hallhatnak inspiráló előadók tapasztalataiból.
Segítségünkkel vértezze fel magát 2023 HR kihívásaira! Jelentkezés és részletek: https://www.hrportal.hu/hr-gps-2022/
Hogyan lehet elektronikus aláírása egy munkavállalónak? Hogyan lehet mindennapossá tenni a használatát?
A mai munkavégzési trendeket alapul kell venni, vagyis azt, hogy a munkavállalók távolról dolgoznak, azt, hogy munkavégzésükhöz van egy számítógép, vagy az se, csak egy mobiltelefon. Az elektronikus aláírásképesség megszerzését ezen említett keretek között kell megugrani. A másik kritikus szempont a felhasználói élmény. Ne higgyük azt, hogy csak online vásárlás vagy szolgáltatások használatánál elvárás a gördülékeny felhasználói élmény, az elektronikus aláírás is egy szolgáltatás. Bevezetése és használatának sikeressége sokszor pont azon múlik, hogy vannak-e belépési korlátai, ill. mennyire szívesen használják ezt a kollégák. Ma az elektronikus aláírásképességhez gyakorlatilag elég egy mobil és egy okmány, ezért is szoktuk mondani, hogy mostantól a mobil az új toll.
Mi egy jó elektronikus aláírás ismérve?
Ha a jogi és biztonsági kereteket adottságnak vesszük, akkor az eAláírás, mint szolgáltatás alkalmazása az egész vállalat életében akkor működik, ha könnyű az igénybevételi lehetőség, a hozzáférhetőség, és nem bonyolultabb a felhasználói folyamat, mint egy egyszerű emailezés, s persze üzletileg is összemérhetőek az előnyök a papírmentességgel.
Ezen kritériumok mentén építettük fel és indítunk útjára egy elektronikus aláírási megoldást, melynek eszköze az okostelefonokon elérhető GoodID digitális irattárca applikáció, felhasználói élménye legalább annyira fontos, mint a biztonsága és a jogszerűsége.
Arra, hogyan lehet jól bevezetni az elektronikus aláírást a munkaügyekre, minden leendő és meglevő kollégával megszerettetni és napi munkaügyek részévé tenni, és ezzel a digitalizációban nagyobb ugrást tenni, bővebben november 16-án, a HR GPS „Digitális aláírás a fenntarthatóság tükrében: GoodID” című előadásában megismerhetjük.
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
Ma már nem kérdés, hogy a fejlett technológiák, köztük a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) alkalmazása fontos kitörési ponttá válik a... Teljes cikk
A mesterséges intelligencia (artificial intelligence, azaz AI) fejlődése nemcsak technológiai szempontból hoz forradalmi változásokat, hanem társadalmi... Teljes cikk
A vállalatok és szervezetek világszerte évente 200 milliárd dollárt költenek kiberbiztonsági termékekre és szolgáltatásokra – de nagyon nehezen... Teljes cikk
- JOee Teszt sokadik -20240222 4 hónapja
- Digitalizáció - hogyan teljesítenek a hazai cégek EU-s vetélytársaikhoz képest? 5 hónapja
- Teljes mértékben digitálissá vált a MELÓ-DIÁK 8 hónapja
- NAV: online is kérhető igazolás az adóazonosító jelről 8 hónapja
- A teljesítményértékelés digitalizálása: Hogyan változtatják meg a digitális eszközök a teljesítményértékelési folyamatokat? 9 hónapja
- Jelentősen emelkednek a munkavédelmi és munkaügyi bírságok márciustól 12 hónapja
- Legfontosabb HR trendek 2024-ben 1 éve
- NAV: elindult az elektronikus áfarendszer 1 éve
- Itt az okos HR: Mit hoz az AI a HR digitalizációban? 1 éve
- E-aláírás: hatalmas könnyebbség és gyorsaság a HR és a munkavállalók számára 1 éve
- Munkaerő-piaci reformjavaslatot fogalmazott meg tagjainak az OECD 1 éve