Történet a szerencséről - vagy a szerencsétlenségről…
Ma, amikor annyi vélemény hangzik el a working from home, a távoktatás és még sok más, új volumenben megélt jelenség mellett és ellen, érdemes végiggondolni, mitől is függ, hogy valamit jónak, vagy rossznak érzünk, látunk, ítélünk. (Spoiler: a kontextustól, bizony, mindig attól!) Tegyük hát ezt most egy réges-régi tanmese segítségével.
A falu népe jót nevetett az öregen, azonban nem telt el egy hónap sem, és visszatért az öreg lova, de nem egyedül: hozott magával négy vadlovat. Nem tolvaj vitte el, magától szökött meg: csodájára járt megint az esetnek az egész falu. Mondták is az öregnek: Igazad volt - micsoda szerencse, hogy elment a lovad, hozott magával másik lovakat! Lehet, hogy így van, mondta az öreg, de lehet, hogy nem. Egy biztos: hogy most több a ló az istállóban, mint egy hónappal ezelőtt volt. A falu népe megint jót nevetett az öregen, aztán mindenki hazatért a házába.
Az öregnek volt egy fia, az nekiállt, hogy betörje a vadlovakat. Ám az egyik olyan szilaj volt, hogy leesett róla, és eltörte a lábát. Jött újra a falu népe, nekiálltak megint kórusban sajnálkozni: micsoda balszerencse! A fiad kitörte a lábát, és így nem tud neked segíteni a kertben, a ház körül! Ki tudja, mikor tud megint talpra állni! Mekkora szerencsétlenség ért téged! Lehet, hogy így van, mondta az öreg, de lehet, hogy nem. Hogy ez szerencse vagy sem, azt nem tudhatjuk. Egy biztos, ami tény: az, hogy a fiam kitörte a lábát.
A falu népe álmélkodott a válaszon, tán még arra is gondoltak, hogy a szívtelen vénember nem sajnálja eléggé a fiát. Aztán szétszéledtek, ment haza mindenki, hogy tegye a dolgát. Nem sokkal később háború tört ki az országban. A falubeliek fiait mind besorozták katonának, ám az öreg fia otthon maradt: nem vitték el a törött lába miatt.
Az emberek szomorkodtak, sírtak mind a fiaik miatt, elmentek az öreghez és így szóltak: Igazad volt öreg, mégiscsak hatalmas szerencse, hogy a te fiad kitörte a lábát a lovon. Mert így legalább megmarad az élete. És az öreg most is így szólt: Meglehet. Lehet, hogy szerencse, de az is lehet, hogy nem. Miért nem hagyjátok abba végre az ítélkezést?
Történik valami, ami az adott pillanatban remek lehetőségnek tűnik. Vagy súlyos pechnek. Ám ahogy telik az idő, és változnak a körülmények, át kell értékelnünk véleményünket, ítéletünket, másképp kell látni a kihívásokat és a potenciált. Érdemes megtanulni, hogy az adott közeg, kontextus dönti el, hogy szerencsésnek vagy szerencsétlennek érezzük magunkat az adott pillanatban.
Kristóf Györgyi
Ügyvezető
Hammel&Hochreiter
Business & Management Consulting
Nyitókép: John Hain from Pixabay
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
Mi az, ami valójában egy vállalatnál tartja a munkavállalókat? Bár a fizetés, a közvetlen felettes és a kihívást jelentő feladatok fontosak, a... Teljes cikk
A mesterséges intelligencia (MI) vagyis az AI határozta meg a HR diskurzust 2025-ben, és ez aligha fog változni 2026-ban. Ugyanakkor a GKI kutatása... Teljes cikk
Hogyan tartható fenn a tanulás kultúrája egy olyan üzleti környezetben, ahol a rövid távú eredmények gyakran felülírják a hosszú távú... Teljes cikk
- Egy apró hiba, milliós bírság - ezekre figyelj külföldi munkavállaló alkalmazásakor 2 hónapja
- Sok új munkahely lesz, csak másik földrészen és más tudással - tanulságok Davosból 2 hónapja
- Ahol egészségre megy a túlóra - ezek Magyarország legaktívabb munkahelyei 3 hónapja
- Meglepő álláshirdetések, valódi történetek – a CIB Bank válasza a munkaerőpiaci kihívásokra 4 hónapja
- 120 ezer forint értékű SZÉP kártyát kapnak a katonák 4 hónapja
- Emelkedik a 2026-os EU Kék Kártya bérminimum – mit jelent ez a munkáltatóknak? 5 hónapja
- Ez a következő három év legnagyobb kihívása a pénzügyi vezetők szerint 6 hónapja
- 2025: Drasztikus változások a külföldiek foglalkoztatásában - HR-esek, felkészültetek? 12 hónapja
- 1 év tapasztalatai az idegenrendészeti törvénnyel: a relokációs szakember szemével- Cziczárdi Györgyit kérdeztük. 13 hónapja
- 5 fontos változás a külföldiek foglalkoztatásában 1 éve
- A helyeden vagy? Így segíti a munkavállalói jóllétet a CIB Bank 1 éve

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben