Alkotmányosan aggályos a várandós nőket érintő jogszabály
Az ombudsman szerint alkotmányosan aggályos az új munka törvénykönyvének azon előírása, amely szerint a várandós munkavállalónak tájékoztatnia kell a munkáltatót terhességéről, hogy később jogosult legyen a felmondással szembeni védelemre. Szabó Máté ezért az Alkotmánybírósághoz fordult felülvizsgálatért.
A panaszos álláspontja szerint "szankcióval" sújtja az állapotos nőket az a szabály, amelynek alapján rendes felmentéssel elbocsátható az a nő, aki várandósságáról korábban nem tájékoztatta a munkaadóját. Az ombudsman az alkotmánybírósági és a nemzetközi gyakorlat alapján megalapozottnak találta a kérelmet, és a július 1-jén hatályba lépett törvénykönyv kifogásolt rendelkezésének megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól.
Szabó Máté szerint bár a gyermeket váró, illetve gyermeket nevelő nők védelmét szövegszerűen nem tartalmazza az alaptörvény, annak több rendelkezéséből levezethető az állam jogvédelmi kötelezettsége. A munka világában a felmondás tilalma ennek a jogvédelemnek az egyik legjellemzőbb és legáltalánosabb eszköze, és azt a Magyarország által vállalt nemzetközi emberi jogi, valamint az uniós jogvédelmi kötelezettségek is tartalmazzák - hangsúlyozták a közleményben.
Az alapjogi biztos arra hívta fel a figyelmet, hogy a jogalkotónak alkotmányosan alá kell támasztania a bejelentés előírását, mivel a munkavállaló nő "legszemélyesebb belső szférájával", az egészségügyi és családi állapotával kapcsolatos információról van szó. A közleményben kitértek arra: az előzetes bejelentés előírása indokolatlanul megalázó helyzethez vezethet, hiszen a várandósság esetleges megszakadásáról is tájékoztatni kell a munkáltatót.
Mindezek alapján az ombudsman szerint az előzetes bejelentési kötelezettség sérti a gyermeket váró nők emberi méltósághoz és magánszférához való jogát. Emellett Szabó Máté úgy látja, hogy a bejelentés előírása az esetleges visszaélések megelőzésére sem alkalmas, nincs racionális indoka sem - tették hozzá.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A támogatás összege idén egy dolgozóra vetítve éves szinten 37 459 forint. Teljes cikk
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az eddigi 452 mellett újabb 400 mikro- kis és középvállalkozás (kkv) támogatásáról hozott pozitív döntést a... Teljes cikk
Elmaradt a dolgozók június 10-én esedékes májusi bérkifizetése. A munkavállalók demonstrációt is szerveztek a gyöngyöstarjáni üzem előtt. Teljes cikk
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 7 napja
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 1 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 2 hete
- Felmondási idő 2025 2 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- Teljesítménybér: a legfontosabb tudnivalók 2 hete
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 3 hete
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 3 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 3 hete