Boldogságindexszel mérhető az országok fejlettségi szintje
Egy új mutatót ismertettek a rotterdami Erasmus Egyetem kutatói az országok fejlettségi szintjének minél pontosabb meghatározása érdekében. A nemzetközi "boldogságindexszel" sokkal tökéletesebben lehet értékelni egy társadalom állapotát, mint a gazdasági növekedés mutatóival - számol be a Világgazdaság.
Hegyi Gyula (MSZP) európai parlamenti képviselő, a környezetvédelmi bizottság tagja azért tartja fontosnak a boldogságindexet, mert szakít a gazdasági növekedés kizárólagosságával. A magyar képviselő úgy véli, ez a felmérés is megerősíti azt a véleményt, hogy a GDP önmagában nem alkalmas a társadalom elégedettségének mérésére. Elvégre békés, kulturált országban, tiszta környezetben és tisztességes viszonyok között az emberek szerényebb anyagi körülmények esetén is boldogabbak, mint rossz társadalmi légkörben, magasabb GDP mellett. A gazdasági növekedés kizárólag a szociális méltányossággal együtt ér valamit, ezért vezetik a listát a hollandok és a skandinávok - állítja Hegyi Gyula.
Tény és való, a boldogságindex élén Hollandia, Ausztria és a skandináv országok találhatók, és mindre igaz, hogy piacgazdaságuk erős szociális rendszerrel párosul. Hollandia 1,5, Finnország 1,7 pontot kapott, míg a lista legvégén Egyiptom áll 3,7 ponttal, mint a legboldogtalanabb, legfrusztráltabb társadalom.
Hazánk 2,4 ponttal a középmezőnyben helyezkedik el, hasonlóan Észtországhoz, Görögországhoz és Chiléhez. Öröm az ürömben, hogy szomszédaink (Ausztriát leszámítva) mind boldogtalanabbak nálunk, különösen Románia, amely a legrosszabb indexet (2,8) tudhatja magáénak.
Érdekesség, hogy a szerény gazdasági mutatókkal rendelkező Indonézia és Vietnám lakói viszonylag elégedettek (2,3 pont), sőt, boldogabbak, mint a gazdaságilag látványosan fejlődő Kína (2,7) és India (2,9) polgárai. Kiemelkedő GDP-jükhöz képest az amerikaiak sem túl boldogok a maguk 2,1-es mutatójával.
Az Európai Bizottság már évek óta próbál a hazai összterméknél (GDP) jobb, kifejezőbb mutatót találni az egyes országok és a lakosság jólétének vizsgálatára. Elvégre a gazdasági jólét nem minden - magyarázza Sztavrosz Dimasz uniós környezetvédelmi biztos -, ennek megfelelően az EU-bizottság jövőre összegyűjti azokat az ötleteket, amelyek 2009-ig egy megfelelőbb, a szociális és környezetvédelmi tényezőket is kifejező mutató kifejlesztéséhez vezethetnek. Természetesen a kifejezetten gazdasági kérdésekben továbbra is a GDP mutatót használnák - magyarázza a Világgazdaság.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján harmadfokú hőségriasztást ad ki az... Teljes cikk
Egy kivételesen intelligens 2 éves kisfiúról ír a Guinness World Records, akinek különleges képességei már csecsemőkorában megmutatkoztak –... Teljes cikk
- 10+1 dolog, amiről tudnia kell, ha kft.-t alapít Magyarországon 3 hete
- Bejelentették: mérnöki nagyhatalommá tenné Magyarországot ez az új beruházás 3 hete
- Több százezer forintot bukhatnak a fiatalok – miért nem élnek a lakhatási támogatással? 3 hete
- Ez a titka annak, hogy foglalkoztatási nagyhatalom lett Magyarország 4 hete
- 800 ezer magyar nyugdíjas a létminimum alatt él 1 hónapja
- Így változott a gazdaság teljesítménye a KSH friss adatai szerint 1 hónapja
- Ezt a hibát ne kövesd el generációs témában: itt a friss kutatás 2 hónapja
- Jó fizetés vagy valami más? Ez a legfontosabb a magyar munkavállalóknak 2 hónapja
- Mi a leggyakoribb felmondási ok és miért nem meri kimondani senki? 2 hónapja
- Munkahelyi szexuális zaklatás: nem a főnök a leggyakoribb elkövető 2 hónapja
- A magyar népesség megoszlása gazdasági aktivitás szerint - grafikon 3 hónapja