A munkahelyi boldogtalanság valódi okai és jellemzői
A munkájukkal és a körülményekkel elégedetlen munkatársakkal nem lehet hosszú távú sikereket elérni. A legtöbb cégvezető, habár tisztában van ennek a kijelentésnek az igazságtartalmával, a munkahelyi boldogtalanság kapcsán mégis kevesen rendelkeznek működő megoldásokkal.

Dr. Jack Zenger és Dr. Joseph Folkman mintegy 320 000 kevésbé motivált alkalmazott részvételével készített átfogó kutatásban számos érdekességre mutatnak rá a témakör kapcsán. Egyúttal segítenek eloszlatni a gyakori tévhiteket, hogy képesek legyünk a valóban működő metódusokra fókuszálni.
Rövid bejegyzésünkben tehát a munkahelyi boldogtalanság valódi okait és jellemzőit részletezzük.
Az igazán kiábrándult dolgozó csendben lesz
Gyakori jelenség, hogy a vezetők téves következtetéseket vonnak le a dolgozók reakciói kapcsán. Például, ha egy munkatárs felemeli a hangját, és az elégedetlenségét nyilvánosságra hozza, róla sokkal inkább feltételezik a kiábrándultságot, mint a vele ellentétben csendben meghúzódó másik kollégáról.
Pedig a tapasztalatok azt mutatják, hogy a reményvesztett és boldogtalan dolgozó nem fogja harsányan a tudomásunkra hozni azt, hogy mi nem tetszik neki. Az igazi csalódottság ugyanis csendes belenyugvásra kényszeríti a szenvedőjét.
Szorongás, kialvatlanság, frusztráció és stressz lesz a jellemző ezekre a munkatársakra, és ha nem figyelünk oda rájuk, és nem segítünk nekik feloldani a boldogtalanságukat, előbb vagy utóbb el fognak menni a cégtől.
A munkahelyi boldogtalanság kialakulásának gyakori okai
A munkavállalók huzamosabb időn át tartó túlhajszolása rendszerint negatív hatást gyakorol a motivációra és a morálra. Mivel emberek vagyunk, időnként mindenkinek szüksége van egy kis pihenésre és feltöltődésre.
Szintén negatív hatással bír, amikor a dolgozók véleménye iránt egyáltalán nem mutat érdeklődést a vezetés. Ez a fajta hozzáállás egyszerűen kiöli a kreativitást a munkatársakból, akiknek rövid idő alatt a kedve is elmegy attól, hogy ötletekkel álljanak elő.
Az egyenlőtlen bánásmód és az igazságtalanság szintén lehet egyenes út a kollégák elégedetlenségéhez. Ha nem egyforma a mérce, az előbb utóbb szemet fog szúrni mindenkinek.
Szintén elégedetlenséghez vezethetnek a következők
A legtöbb dolgozó szereti látni maga előtt a fejlődés lehetőségét, ami egy meghatározott időn belül magasabb presztízzsel és bevételi forrással kecsegtet a számára. Ha ez a fajta karrierív eltűnik a szem elől, az rendkívül demotiváló lehet.
A végére hagytuk, de talán az egyik leggyakoribb oka a munkahelyi boldogtalanságnak a kompetens vezetés hiánya. A nem hozzáértő vezető rövid idő alatt el fogja ugyanis veszíteni a munkatársak bizalmát, és az egész negatív folyamat eredményeként a teljesítmény is vissza fog esni.