Németországban a gazdasági elit tart egy újabb menekülthullámtól
A vállalatvezetők csaknem háromnegyede szerint munkaerő-piaci vagy társadalmi feszültségekkel járna, ha ismét felszökne az országba érkező menedékkérők száma - mutatta ki egy szerdán ismertetett felmérés.
További 41 százalék azt a választ jelölte be, hogy igen, mert az újabb menekülthullám révén keletkező társadalmi feszültségek hamar a reálgazdaságban is lecsapódnának, például a fogyasztás csökkenésének formájában.
A 144 megkérdezett vállalatvezetőnek csupán a 12,5 százaléka mondta azt, hogy nem, mert hosszabb távon a migráció előnyös, például hozzájárul a demográfiai válság megoldásához, és ezek az előnyök nagyobbak, mint a migráció révén keletkező gondok, és mindössze 11,1 százaléka mondta azt, hogy nem kell aggódni egy újabb menekülthullám miatt, mert a német nagyvállalatok pénzügyileg elég erősek a kihívás legyűréséhez - ismertette a felmérést a Die Welt című lap.
A lap kiemelte, hogy a gazdasági vezetők körében uralkodó véleményáramlat az utóbbi hónapokban radikálisan megváltozott. A menekültválság elmélyülésének idején, tavaly nyár végén éppen a vállalatvezetők szemlélték a legnagyobb bizakodással a menedékkérők tömeges beáramlását, arra számítva, hogy a többnyire fiatalokból álló tömeg hozzásegít a munkaerő-piaci és demográfiai bajok orvoslásához.
Ez a derűlátó viszonyulás átalakult, mert időközben megérett a felismerés, hogy a többségében közel-keleti és ázsiai menedékkérők, illetve menekültstátust szerző emberek munkaerő-piaci integrációja az elhelyezkedéshez szükséges nyelvtudás, képzettség és szakmai tapasztalat hiányossága miatt hosszú folyamat lehet, és főként alacsony képzettséget igénylő állásokat tölthetnek be, holott a német gazdaságnak inkább szakmunkásokra és magasan képzett specialistákra van szüksége.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A vezérigazgató egy levelében arra buzdította az alkalmazottakat, hogy fogadják el a technológia által hozott változásokat, hogy versenyképesek... Teljes cikk
Egy jelentés szerint a különböző generációkhoz tartozó munkavállalók egyaránt aggódnak az adósságaik törlesztése, a fontosabb élethelyzetekre... Teljes cikk
A romániai ösztöndíjak tervezett csökkentése ellen tiltakozva rendezett tüntetést csütörtökön Bukarestben, Kolozsváron, Temesváron és több más... Teljes cikk
- A 15–74 évesek munkanélküliségi rátájának alakulása az EU tagországaiban - grafikon 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája és annak változása vármegyénként - grafikon 2 hete
- A fontosabb hazai munkaerőpiaci jelzőszámok - infografika 2 hete
- Egyre kevesebb munkaórát teljesítenek az európai dolgozók 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátájának negyedévenkénti alakulása nemek és korcsoportok szerint 2 hete
- Kevesebb legyen a munkaszüneti nap? Így növelnék a gazdaság teljesítményét 3 hete
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 1 hónapja
- A megváltozott munkaképességűek elhelyezkedésének elősegítése indul mentorálási program 1 hónapja
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 1 hónapja
- Czomba Sándor: évente 30-40 ezer ember fog hiányozni a magyar munkaerőpiacról 1 hónapja
- A foglalkoztatottak számának alakulása hazánkban 1 hónapja