kapubanner for mobile
Megjelent: 12 éve

Ötpontos terv: így lehetne elérni a foglalkoztatás növekedését

Legyenek nyitva a nemzetközi határok a szakképzett munkaerő számára, szülessen erről nemzetközi megállapodás, fektessenek be a képzésbe és az oktatásba, teremtsenek foglalkoztatási lehetőséget, és tartsák az időseket a munkahelyen - ez az az ötpontos terv, amelyet a kormányok, nemzetközi szervezetek és multik figyelmébe ajánl a Hays és az Oxford Economics nemzetközi gazdaságkutató intézet.

images

A Hays és az Oxford Economics nemzetközi gazdaságkutató intézet által közösen megjelentetett "Creating Jobs in a Global Economy 2011-2030" című jelentés megállapításai alapján, illetve tekintetbe véve a foglalkoztatás területén az elkövetkező 20 év során várható óriási, de kiegyensúlyozatlan növekedést, ötpontos tervet ajánl a Hays Group a kormányok, nemzetközi szervezetek és multinacionális vállalatok figyelmébe, ajánlásként foglalkoztatáspolitikájuk kialakításához. A portálunkhoz eljuttatott közlemény szerint ha a kormányok és a vállalatok ezt a kérdést nem stratégiai módon közelítik meg, elszalasztják a kínálkozó munkaerő-piaci lehetőségeket, és a nehézségek globális szinten megsokszorozódnak.


1. Tartsák nyitva a nemzeti határokat a szakképzett munkaerő vándorlása számára



A Hays és az Oxford Economics közös jelentése arra mutat rá, hogy a szakképzettség és a munkaerő komoly mértékű vándorlása nélkülözhetetlen lesz a fejlett és a fejlődő világ között, mindkét irányban. A fejlődő világnak több ezer szakképzett mérnökre lesz szüksége az Egyesült Államokból és Európából, miközben óriási lesz a kereslet egészségügyi dolgozók iránt a másik irányban. A munkaerővel kapcsolatos protekcionizmus csak nehézségeket fog okozni, és végül gátolni fogja a világgazdasági növekedést.


2. Megállapodásra van szükség az alkalmazottak vándorlását megkönnyítő nemzetközi szabályozásról



Jelenleg a szakképzett munkaerő vándorlásával kapcsolatos szabályozásról országos, vagy legjobb esetben is regionális szinten döntenek, annak ellenére, hogy itt globális tendenciákról van szó. Ez azt eredményezi, hogy a munkaerő mozgását szabályozó jogszabályok rendszere nem egységes, és gyakran bosszantóan bonyolult, miközben nem hatékony. Azt szeretnénk, ha ezeket a kérdéseket nemzetközi szinten vitatnák meg, a G20 vagy más hasonló testület keretein belül, melynek eredménye egy olyan kódex lenne, amely megfelelően szabályozhatja a szakképzett munkaerő jelen jelentésben megjósolt, hatalmas arányú, határokon átnyúló áramlását.


3. Fektessenek be a képzésbe és az oktatásba



A Hays-Oxford Economics jelentés azt mutatja, hogy a világ munkaerőpiaca egyre inkább "homokóra-alakú" lesz, ahol a betanított munkások folyamatosan szorulnak ki a gépesített, automatizált munkahelyekről. Ennek a tendenciának az ellensúlyozása érdekében minden kormánynak és vállalatnak be kell fektetnie a munkaerő képzésébe annak érdekében, hogy az emberek megfelelő készségeket és szaktudást szerezzenek a jövőben várhatóan nagy munkaerő-igényű, fejlődő iparágakhoz.


4. Teremtsenek foglalkoztatási lehetőségeket a fejlődő világban



Az elmúlt 20 évben hatalmas mértékben nőtt a foglalkoztatottság Kínában, mivel az ottani népesség gyorsan növekedett. Azonban Kínában a munkaképes életkorúak száma tetőzni fog az elkövetkező 20 év során, és a figyelemnek máshová kell irányulnia: az indiai szubkontinensre, Latin-Amerikára és Afrikára. Ez az óriási méretű új munkaerő hatalmas lehetőséget jelent azoknak, akik meg tudják ragadni azt, új munkalehetőségeket teremtve számára, illetve potenciális elégedetlenséget és feszültségeket szülhet, amennyiben nem foglalkoznak a kapacitásával és az igényeivel.


5. Tartsák az időseket a munkahelyeken



Az elkövetkező 20 év során a fejlett gazdaságok egyre növekvő mértékben támaszkodnak majd a 60 év feletti dolgozók munkavégzésére. Sok ország, például az Egyesült Királyság már diszkrimináció-ellenes törvényt fogadott el, amely lehetővé teszi az idősebbek számára, hogy munkahelyükön maradjanak és továbbra is aktív dolgozók legyenek, azonban még sok az ezzel kapcsolatos előttünk álló feladat. Tekintetbe véve, hogy számos országnak nagymértékben kell támaszkodnia az öregedő munkaerőre a jövőben, a kormányoknak adózási ösztönzőket, átképzéseket és egyéb intézkedéseket kellene fontolóra venniük, melyekkel eredményesen győzhetik meg állampolgáraikat munkával töltött éveik meghosszabbításáról. A munkaadóknak át kell gondolniuk, hogyan tudják legjobban használni az idősebb dolgozók értékes munkatapasztalatát, miközben gondoskodnak arról is, hogy tudásuk az ipar fejlődését tükrözve naprakész maradhasson.

A munkavállalók számára egyszerűbb az üzenet: legyenek rugalmasak. Legyenek felkészülve arra, hogy karrierjük során bármikor átképezzék magukat, és így megfeleljenek a gyorsan változó gazdasági környezet támasztotta igényeknek. Legyenek továbbá nyitottak a költözködés iránt, akár távolabbi országokba is, hogy megtalálhassák a szaktudásuknak leginkább megfelelő munkaerőpiacot. Számoljanak ezenkívül hosszabb munkával töltött élettel - a 60. vagy 65. születésnap utáni automatikus nyugdíjazás hamarosan a múlté lehet.

  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A kormány mindent megtesz a bérek növekedéséért, de nem becsülik a dolgozókat?

A kormány ezután is mindent meg fog tenni azért, hogy Magyarország gazdasága újra erős legyen, a magyar embereknek legyen munkája, és a bérek tovább... Teljes cikk

Maruzsa Zoltán: cél a köznevelés digitalizációja

A kormány ebben a ciklusban a magyar köznevelés digitalizációját tűzte ki célul - jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára hétfőn Szolnokon. Teljes cikk

Nagyobb cégeket is kkv-nak lehet majd nevezni? - így bővítenék a magyar vállalkozások támogatási lehetőségeit

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn hivatalában fogadta Parragh Lászlót, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnökét, az egyeztetés... Teljes cikk