Megjelent: 12 éve

A kézfájdalom az irodai munka része?

Amíg a kezünk egészséges, magától értetődőnek vesszük, hogy egész nap "dolgoztatjuk", a reggeli kávétöltéstől kezdve a lefekvés előtti fogmosásig. Ha azonban megérkezik a kézfájdalom, a legegyszerűbb mozdulat is pokoli lehet, írja az egészségkalauz.

Inak, ízületek, csontok, erek és idegek építik fel kezünket. Így aztán mindez fájhat is. Leggyakrabban ízületi gyulladás és egyéb ízületi problémák állnak a fájdalom hátterében. Szintén gyakori az úgynevezett kéztőalagút szindróma. Az általános vélekedés szerint az ismétlődő mozdulatok miatti túlterhelés okozza, számos tanulmány azonban cáfolni látszik ezt.

A foglalkozással összefüggő csont- és izomrendszeri problémák a munkakörnyezet megfelelő kialakításával ezek részben megelőzhetőek.
Ha irodai munkát végzünk, akkor az ergonómikusan kialakított munkahely lenne a legideálisabb, ez sajnos még mindig nagyon ritka, ilyenkor a következők segíthetnek:

Gépelés közben igyekezzünk a csuklót megtámasztva, lehetőleg vízszintesen tartani, ne lógassuk és ne is emeljük felfelé. Hogy megfelelően tartjuk-e a kezünket, a következőképpen ellenőrizhetjük: tegyük az alkarunkat az asztalra, és ragasszunk egy sebtapaszt a csuklónkra hosszanti irányban. Majd kezdjünk el gépelni a billentyűzeten, ha azt érezzük, hogy a sebtapasz meglazul, vagy feszül, rosszul tartjuk a csuklónkat.

Óránként legalább egyszer álljunk fel az asztaltól, és nyújtózkodjunk egyet. A hosszabb szünetek között pedig pihentessük meg a kezünket felfelé néző tenyérrel az ölünkben. Telepíthetünk a gépünkre a pihenő beiktatására figyelmeztető programot.

Legyünk kritikával az új tervezésű billentyűzetek (például az osztott billentyűzet) és az ergonómikusnak hirdetett egerekkel. Csak több éves használat után fog eldőlni, hogy ezek valóban csökkentik-e a kezet érintő csont- és izomrendszeri problémákat.

Az ergonómiával foglalkozó szakemberek azt ajánlják, hogy a monitor egyenesen előttünk legyen egy karnyújtásnyi távolságra, a képernyő felső széle legyen pontosan szemmagasságban, illetve picivel alatta. A billentyűzetet olyan magasságban tartsuk, hogy az alkarunk párhuzamos legyen a talajjal. A csukló egyenes és egyvonalban van az alkarral, a könyökünk 90 fokban behajlított és tartsuk a derekunk mellett.

Tartsuk az egeret a billentyűzet mellett, azzal egy magasságban, használhatunk esetleg csuklótámaszt.

A szék magassága legyen állítható, az elülső széle legyen lekerekített, megfelelő támaszt adó háttámlával. Az ideális ülőpozícióban a térd a csípőnél picivel alacsonyabban található, a lábak pedig stabilan a talajon, vagy a lábtartón helyezkednek el.

EgészségKalauz
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Túlterheltség, állandó teljesítménykényszer? Hogyan maradj önazonos ebben a helyzetben?

A XXI. század embere túlterhelt, állandóan teljesíteni próbál, és közben fokozatosan elveszíti a kapcsolatot önmagával. Ez pedig előbb-utóbb... Teljes cikk

Ezek a kiégés legfőbb jelei a pszichoterapeuta szerint

A szakember szerint a nyitottság kultúrájának kiépítése elengedhetetlen a kiégés megelőzéséhez. Teljes cikk

Aki hazamegy időben és nem túlórázik, fizetésemelést kap – figyelem, igaz történet!

Vajon tényleg eljöhet az a világ, melyben a cégek egyre inkább elismerik és jutalmazzák azokat az alkalmazottakat, akik egészséges határokat... Teljes cikk