A munkavállalók leghőbb vágya lett az alapbér emelése
Megnőtt az alapbér jelentősége a munkavállalók szemében, amely így a rugalmas és kiszámítható időbeosztással együtt vezeti 2020-ban a legfontosabb munkahelyválasztási tényezők rangsorát. A Covid-járvány hatására újként került be a TOP15-ös sorrendbe a biztonság szempontja, míg a rendszeres csapatépítés népszerűsége csökkent.

Magyarország mellett ezúttal további tíz európai ország is részt vett a kutatásban, amely idén egy munkáltatói márkapercepció felméréssel is kiegészült. A hazai felmérésben részt vevő közel 35 ezer válaszadó 35 százaléka felsőoktatásban, míg 14 százalékuk középiskolában tanul, 50 százalékuk pedig dolgozik.
A kutatás eredményei szerint a 16-28 éves korosztályban a munkahelyválasztási szempontok között három év után idén nagyot ugrott az alapbér (1.) jelentősége, míg a munkahely és magánélet közötti egyensúlyt megteremtő rugalmas munkarend és munkaidő (2.), valamint kiszámítható időbeosztás (3.) továbbra is kiemelten fontos számukra.

A tavalyi eredményekkel összevetve fontos változás, hogy a közvetlen munkatársak személye két helyet lépett előre a sorrendben (6-ról 4. helyre), megelőzve ezzel az érdekes, kihívást jelentő munkát (5.), a túlórakifizetést (6.), valamint a közvetlen felettes vezetői stílusát (7.) is.
Új elemként került fel a listára a felsőfokú tanulmányok támogatása (10.): a fiatalok számára meghatározó szempont, hogy munkahelyük rugalmas időbeosztás vagy anyagi hozzájárulás révén támogassa a tanulmányaikat. Szintén új elemként jelent meg a munkahely biztonságának (12.) szerepe: fontossá vált a Covid alatt, hogy a vállalat felelősséget vállaljon az ott dolgozókért és gazdasági visszaesés esetén is törekedjen a megtartásukra.

A 28 év alattiakat és 28 év felettieket összehasonlítva érdekes különbségeke hívják fel a figyelmet a PwC szakértői: miközben az alapbér és a rugalmas munkaidő mindkét csoport számára fontos, a 28 év felettieknél ezeknek a tényezőknek még kiemeltebb a szerepe.
A tapasztaltabb munkavállalóknak fontosabb a közvetlen felettes vezetői stílusa, hiszen tapasztalatból tudják, mennyire sokat számít a vezető személye a mindennapokban. Az idősebbek számára emellett a valós teljesítményen alapuló előmenetel, a távmunka lehetősége, a munkahely biztonsága, a cafeteria, valamint a bónusz is fontosabb, mint a fiataloknak.
PwC 2020 Legvonzóbb Munkahelye Díj győztesei iparáganként
Noha az idei évtől valamennyi generáció célcsoportja a PwC kutatásának, a Legvonzóbb Munkáltató Díjat továbbra is a 16-28 év közötti válaszadók szavazatai alapján ítélték oda a kérdőív szabadszavas válaszai és jelölései alapján.
Autóipari gyártó
1. Audi Hungaria
2. Mercedes-Benz
3. BMW
Energetika és közüzem
1. MOL Csoport
2. MVM Csoport
3. E.ON
FMCG
1. Coca-Cola Magyarország
2. Nestlé
3. Unilever
Gyártó
1. Bosch Csoport
2. Continental
3. LEGO
Gyógyszeripar
1. Richter Gedeon
2. Egis
3. Sanofi
Pénzügy
1. OTP Bank
2. Magyar Nemzeti Bank
3. K&H Bank
Kiskereskedelem
1. Lidl
2. IKEA
3. Tesco
SSC/BSC
1. Morgan Stanley Hungary
2. Deutsche Telekom Systems Solutions Hungary
3. BlackRock
Technológia
1. Microsoft Magyarország
2. Samsung
3. IBM
Telekommunikáció és média
1. Magyar Telekom
2. Vodafone
3. RTL Magyarország
PwC 2020 Legvonzóbb Munkahelye Díj összesített 1. helyezés
Audi Hungaria