A szakmai gyakorlat alapvető feltétele lett az elhelyezkedésnek
A Diplomás pályakövetés 2009-2010 című kutatás szerint a frissdiplomások 40 százaléka már dolgozik a diploma átvételekor, de sokkal nagyobb hányaduknak van munkatapasztalata. A felsőoktatási túlképzés hatására a gyakorlat az elhelyezkedés alapvető feltételévé válik.
"A munkáltató elvárja, hogy a jelentkező tudja, mit jelent a munka, hogyan működik egy szervezet és mi önmaga számára a megfelelő munka, mi az, amivel foglalkozni szeretne" - mondja a Kmety Viktória a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. munkatársa. "Ezekre a kérdésekre pedig csak úgy tud válaszolni a pályakezdő, ha a tanulmányai alatt valóban hasznosan töltötte a kötelező szakmai gyakorlatokat."
A személyzeti tanácsadó szerint a munkatapasztalat annyira fontos, hogy ha egy iskolában ennek megszerzésére nincsen lehetőség, akkor a jelentkezőknek magánúton kell ezt megoldania. Gyakori elvárás továbbá, hogy a pályakezdők tudjanak csapatban dolgozni, jól kommunikáljanak, tudjanak alkalmazkodni a kollégákhoz, kezelni tudják a munkahelyi konfliktusokat. Ezek azonban szintén olyan készségek, amelyeket csak valós munkakörnyezetben lehet fejleszteni.
Kmety Viktória felhívta az álláskeresők figyelmét, hogy az önéletrajzban a személyes kvalitások feltüntetése nem a hely kitöltését szolgálja, hanem releváns, sőt akár elsődleges szempont is lehet bizonyos pozíciók betöltésénél. Állásinterjún fontos a gyakorlati feladatok során szerzett önismeret és persze az őszinteség. "Az elmúlt évek során sokat változott a munkáltatók elvárása, bővült a figyelembe vett kvalitások köre. A multinacionális vállalatok alapesetben hosszú távon gondolkodnak egy munkavállaló alkalmazásakor és számukra fontos lehet, hogy a kiválasztott jelölt ne csak az adott munkakörben állja meg a helyét, hanem adott esetben munkakör rotáció keretében más pozícióban is helyt álljon" - mondja a szakértő.
Munkakörtől függően a legfontosabb tulajdonságok közé tartozhat a határozottság, a kreatív gondolkodás, a jó kommunikáció és az önállóság. Interjún a személyes képességeket is gyakran mérik, szituációs feladatok, illetve írásos tesztek alapján tudják a munkáltatók leszűrni, mennyire erős képessége a pályázónak például a kreativitás.
A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola KarrierCentrumának vezetőjét, Major Szilviát kérdeztük, milyen plusz készségek és képességek szükségesek a diploma és a főiskola szervezésében megszerezhető féléves szakmai gyakorlaton túl. "A szociális készségek és a kreativitás egyre nagyobb hangsúlyt kap, ami egyfajta gondolkodásmódot, az információk megszerzésének képességét, a gyors reakciót, az információk összekapcsolását, ok-okozati összefüggések meglátását is jelenti. 2010 őszén kis létszámú szakmai Tehetségműhelyeket hoztunk létre kiemelkedő hallgatók számára, ahol "on the job" képzési formában éles feladatokon dolgoznak a hallgatók. Ez fejleszti az együttműködési készséget, a felelősségvállalást, és a konfliktusok megoldásának képességét is."
Az iskola, a tapasztalati tanulást támogató tréningrendszerrel biztosítja hallgatói versenyképességét a munkaerőpiacon. Személyes hatékonyság fejlesztése, kommunikációs, prezentációs készségek fejlesztése, tárgyalástechnika, közszereplés- és médiumok kezelése tréningek a tanrend részét képezik, emellett a hallgatók 1750 gyakorlati hely közül választhatnak itthon és külföldön. A BKF irányvonalának tekinti az ötletszerű kreativitás fejlesztését, ami véleményük szerint nem csak az első munkahely megtalálásában, de a pályakezdők munkahelyi eredményességében is segítséget jelent.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Idén már tizenharmadik alkalommal hirdeti meg a kormány a nagy népszerűségnek örvendő Nyári diákmunka programot, amelyre 4,5 milliárd forintos hazai... Teljes cikk
A diákok bejelentésére, adózására - a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével - ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más... Teljes cikk
Magyarországon a tavaszi vizsgaidőszakban több mint 70.000 középiskolás érettségiző és nagyságrendileg 330.000 felsőoktatási képzésben... Teljes cikk
- Mennyit keresnek a mérnökök? – itt vannak a friss számok a gyártásból 3 hónapja
- Ismét 100 frissdiplomás számára nyit karrierlehetőséget a MOL-csoport 4 hónapja
- Pályakezdők: a bruttó 700 ezer forintos kezdő fizetés már szinte alap 4 hónapja
- Oktatás világnapja: új szintre emeli a fiatalok képzését a MOL 6 hónapja
- Milliós fizetési ajánlattal is találkoztunk ezen a most futó állásbörzén: fotógaléria 9 hónapja
- Hogyan lehetsz még jobb HR-es? Tanácsok a top magyar személyzeti vezetőktől 9 hónapja
- Belépés a nagybetűs életbe - Ezért elégedetlenek a munkaadók a Z generációsokkal 10 hónapja
- Hol helyezkednének el leginkább az egyetemi hallgatók? 10 hónapja
- Miért kerülik el egyre inkább a fiatalok az egyetemet? 11 hónapja
- A jövő munkavállalóit segíthet megtalálni az egyik legnagyobb iskolaszövetkezet - A diákoknak és a cégeknek is kivételes rugalmasságot biztosít a Prohuman Diákmunka 12 hónapja
- Ezek a Z generáció igényei 2024-ben 12 hónapja