Ameddig csak a hatalom van
A szakszervezetekről sűrűn jelennek meg olyan cikkek, amelyek úgy tárgyalják a helyzetet, mintha az érdekvédelem a társadalmi viszonyokon kívül létezne - Földiák András, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének elnöke a HR Portal cikkére írt válaszreakciójában leszögezi: közhely, de azért igaz, hogy nem a szakszervezetek határozzák meg a létet, hanem a magyar lét állapota határozza meg a szakszervezeteket.
Feltevésem szerint a szerzők nem járnak utána a témának, nem beszélnek se szakszervezeti tagokkal, se vezetőkkel, nem hasonlítják össze a hazai helyzetet külföldi példákkal, csak évtizedek óta mondják a sztereotípiáikat: a szakszervezetek gyengék, egyre kevésbé komolyan vehetők, nem vállalják a nyílt konfrontációt és így tovább.
Nem az a gondom, hogy Papp László Tamás írása nem tartalmaz igazságot is. Nem kívánok síkra szállni a szakszervezetek védelméért, nem a legjobbak, valóban. Azon csodálkozom inkább, hogy az állításainak a hátterében az a feltételezés húzódik meg, miszerint lehetnének mások, viselkedhetnének az egész mai magyar közállapottal merőben ellentétesen. Mintha ez csak elhatározáson múlna. Mindenki hallgat, szó nélkül tűri az önkényeskedést, a mutyizást, számos közbeszerzési vagy vezetői pályázat nem szakmai szempontok szerinti eldöntését, ha szükséges a felelősök egyhangúan meg is szavazzák ezeket, egyedül csak a szakszervezetek legyenek gyökeresen mások.
Közhely, de azért igaz, hogy nem a szakszervezetek határozzák meg a létet, hanem a magyar lét állapota határozza meg a szakszervezeteket. Ez az állapot pedig sajnos nem demokratikus. Nem elég a helyzetet jól fésült módon "demokrácia hiányosnak" nevezni, mert ebből az következne, hogy ez egy demokratikus ország, amelynek a kiteljesedését némileg gátolják hiányosságok is, nem, ez a lelke mélyén, reflexeiben, igazodási kényszereiben, a tisztázásoktól való félelmében, a félmegoldásokra való erős hajlandóságában egy feudális hagyományú ország. Magyarországon a főkapitányok, a főorvosok, a főigazgatók, a főagronómusok és egyéb helyi hatalmasságok önkényeskedésének. Jogos korlátozására kiterjedő, mindennapi demokrácia soha nem volt. Valami csekély reménye megmutatkozott ennek 1848-49, 1945-47, 1956 nagy pillanataiban, de gyakorlattá soha nem vált az, hogy a közügyeinket valóban közös felelősséggel és bölcsességgel, együttes cselekvéssel oldjuk meg.
Itt néhány "hőzöngőnek" tartott értelmiségin kívül mindig mindenki úgy gondolta, hogy a jó vezető majd megoldja a problémákat, biztosítja a szűkös, de mégiscsak elviselhető életet, ha pedig ez nem elegendő, akkor be kell csapni, meg kell lopni, vagy külön feketemunkákkal - aminek a fáradalmait a főállásában pihenjük ki - kell kipótolni a hiányt. Meghunyászkodás, "ne szólj szám, nem fáj fejem" okoskodás, semmi nem számít, csak időben hazaérjek és elővegyem a doboz behűtött sörömet.
Ebben a felállásban a szakszervezet arra való, hogy a mindenkori teljhatalmú hűbérúr kegyességét igyekezzen karbantartani, elérni, hogy legyen jóindulatú és ne szívóskodjon, tartsa tiszteletben a jó kis kompromisszumainkat, és ha lehet, legyen olyan drága, szíveskedjék engedélyezni nekünk további kedvezményeket!
Ezt az elvárt szerepüket a magyar szakszervezetek kiválóan betöltik, ennek köszönhetik a létüket. Nincs is a magyar közéletnek más olyan civil szerveződése, mely nagyobb csorbulás nélkül megmaradt és azt adja a tagjainak, amit azok fő vonalakban várnak tőle. Minden másban, elsősorban a pártokban, súlyosan csalódott a közvélemény.
Igenis vannak eredményeink, de sajnos ez nem harc, és nem is együttműködés. Felelősen együtt gondolkodni csak egymást - valamennyire - elfogadni képes felek tudnak, de egyenlőtlen helyzetben lévők között érdemi harc sem lehetséges. Itt azonban az érintett és fellépni hivatott dolgozó szerint sincsen más erő, csak a hatalom van, először is, másodszor is, harmadszor is, aztán a megnyerésére törekedhetnek ötöd rangú, "futottak még" akárkik. Ha ezek, mindennek ellenére néha el is érnek valamit, hát az igazán elismerésre méltó teljesítmény.
Nincs tehát partnerség, nem folyik valóságos párbeszéd a felek között a munkaügyi viszonyok folyamatos finomításáról, arról, hogy a jól szabályozott keretek között közösen, a munkavállalói és emberi jogait csorbítatlanul megtartva, mindenki a cég minőségi teljesítményéért jól dolgozzon. Nem is nagyon értik se a munkaadók, se a munkavállalók, hogy mit is jelentene ez.
Nem léptünk előre ebben az MSZP vezette kormányok idején sem, döntően akkor is formális egyeztetések zajlottak. Meghallgatjuk őket, alkudozunk valamennyit, aztán engedünk nekik egy kicsit, hogy egy időre befogják a szájukat. A néha engedékeny, de a hatalmat teljes egészében a kezében tartó diktatúra ugyanúgy nem demokrácia, ahogyan a mindent uralma alatt tartó zsarnokság sem az.
A Lajtától nyugatra széles körben jól érzékelhető, hogy a munka világának alakításában összedolgoznak a résztvevők. Számos kormányzati fórumon jelen van például az egyetlen osztrák szakszervezeti konföderáció képviselője, és fordítva, jelentős szakszervezeti tanácskozásokon részt vesznek a kormányzat tagjai, és nem csak megnyitják azt, hanem véleményt cserélnek - ha ugyan felfogható egyáltalán ennek a kifejezésnek még az értelme. Nem azon törik a fejüket - miközben egymásra mosolyognak -, hogyan lehetne a másikat legyűrni, valamilyen engedményt kicsikarni belőle, hanem azt elemzik, hogy minden jogos szempontot mérlegelve a munka világa hogyan alakítható a lehető legjobbá.
Magyarországon ez a szemlélet ismeretlen. Nem a szakszervezetek elavultak tehát, hanem a munkahelyek és a középkorias viszonyok. Mind a munkavállalóknak, vagyis az "embereknek", mind a munkaadóknak, át kellene látnia ezt a helyzetet. És tenni valamit annak az értelmiségnek is, amelyik előkelően hallgat, nem ereszkedik a politika mocsarába, nem is segíti a szellemei rendeződést, csak fennkölt mosollyal éhen hal - ám ettől nem javulnak a viszonyaink. Magyarán: ameddig senki nem csinál semmit, nem szól, nem szervezkedik, nem tüntet, nem működik együtt senkivel, csak az egyetlen szakszervezeti titkárra mutogat, valamint a magyar értelmiségiek is csak a szakszervezetek kritizálásában élik ki magukat cselekvés helyett, addig ne is reméljünk semmit.
A szakszervezetek önmagukban alig-alig tudnak változtatni az állapotokon, ha értelmiségiek, politikusok, civil szervezetek széles együttműködésével elkezdődne végre a demokrácia tudatos építése, ha létezne Magyarországon közös nemzeti fejlődést szolgáló összefogás, akkor a szakszervezetek funkciója is kiteljesedne.
Földiák András, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének elnöke
- 2024.10.212024.10.21– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
- 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
HR Szubjektív rovatunkban Pollák Dalma, a PIREX-98 Kft. HR vezetője kérdez, miután válaszolt Mindler-Kazal Ágnes, a Praktiker HR operatív vezetőjének... Teljes cikk
Mikor jön el a pillanat, amikor már nem lehet a változásokat figyelmen kívül hagyva ugyanazt, ugyanúgy, ugyanazokkal az eszközökkel csinálni? –... Teljes cikk
Utazó HR-es, HR fogadóóra és útvonaltervek. HR-fejlesztés a Praktikernél: kihívások és megoldások. HR Szubjektív rovatunkban Mindler-Kazal Ágnes,... Teljes cikk
- Nem fogja átalakítani a kormány a magyar nyugdíjrendszert 1 hete
- Fontos kimondani: a digitális világ még több láthatatlan munkát hárít a nőkre 1 hete
- Nem csak a Z generáció akar új játékszabályokat 2 hete
- Új vezérigazgató a PwC Magyarországnál 2 hete
- Emelni kell a magyar nyugdíjkorhatárt? 2 hete
- A 600 ezer forintos pályakezdői fizetést meg kell adni: Ábrahám László 2 hete
- Túlórapótlék 2 hete
- Útmutató munkamániásoknak - avagy hogy szerezzük vissza az életünk feletti kontrollt? 3 hete
- Milyen szolgálati időtartamok nem számíthatók be a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe? 4 hete
- Visszacsinálnák, de nem lehet: itt tart a home office Magyarországon 1 hónapja
- Egy szakértő szerint elmarad a nyugdíjemelés és a nyugdíjprémium is 1 hónapja