Az elvándorlással még inkább leszakad Kelet-Európa a fejlett Európától
A migráció hatását vizsgálta újra az IMF - de most a közép-, kelet- és délkelet-európai országokból történő kivándorlást elemezte - írja a Napi.hu.
A Valutaalap elemzői megjegyzik: az agyelszívás azonban több kelet-európai országban a társadalom öregedésével társult, amelynek messze ható következményei voltak a kibocsátásra és a termelékenységre.
A tanulmány szerint a kivándorlás összességében visszavetette a CESEE országok növekedését és lassította a fejlett Európához való felzárkózást.
Az analízis szerint a kivándorlás nélkül a régióban átlagosan összesen 7 százalékponttal magasabb lett volna a reál GDP növekedése az 1995-2012 közötti időszakban. A lassabb gazdasági növekedés mellett pedig emelkedtek a szociális juttatásokra fordított GDP-arányos kiadások, ráadásul a fiatalok távozása erősít a társadalom öregedését is - így pedig a nyugdíjkiadások is megugranak - áll a cikkben.
A tanulmány szerint az elvándorlás Kelet-Európa számára még nehezebbé teszi a fejlett Európához való felzárkózását - mutatja be az ördögi kört az IMF.
A tanulmány végén több ajánlást is tesznek a szakemberek. Úgy vélik, segítene a meglévő munkaerő megtartásában, ha az oktatást a foglalkoztatási igényekkel jobban összehangolnák és bővítenék a munkahelyi képzési lehetőségeket.
Uniós szinten a szakértők szerint érdemes lenne újragondolni a kelet-nyugati migrációból fakadó haszon újraelosztását.
Napi.hu