kapubanner for mobile
Szerző: Filius Ágnes
Megjelent: 6 éve

Új készségek, kompetenciák szükségesek a sikerhez!



Friss jelenség az, hogy egyre több Y generációs vezető beosztású szakember dolgozik azoknál a megbízó cégeknél, amelyek a jogi segítséget kérik, és ellentétben a korábbi tapasztalattal, egy 30-35 éves vezető jobban megérteti magát a saját korosztályához tartozó jogásszal, mint egy idősebbel. Ennél a korosztálynál figyelhető meg először, hogy a hasonló a hasonlót keresi.

De ezen a tapasztalati megfigyelésen túl Papp Gábor azt is vizsgálja, milyen készségek azok, amelyek bárki számára elsajátíthatók és sikeresen beépíthetők az egyén saját eszközrendszerébe, hogy így felvehető legyen a verseny bármilyen korosztályból kikerülő egyénnel.

Most azt kellett meglátni, hogy idehaza is trendfordulóhoz érkezett a jogi szakma. Az a szakmai izoláció, ami korábban létezett, hogy a jogászhoz csak jogi kérdésekkel lehetett fordulni, mert jogi volt a válasz is, nem elégséges feltétel. Egyre inkább felismeri az ügyvédi piac, hogy a jogon túli, üzleti kérdések mérlegelése sem választható le élesen a szakmáról. „Tanácsadói szerepnek kell megfelelni. Ehhez komplexebb problémalátás és megoldáskészlet egyaránt szükséges” - mondta a szakember.

A jogi szakma az elmúlt 10 évben sokat lépett előre. A sok tekintetben hagyományokra és tradíciókra építő jogi szakma sem dacolhat örökké a felgyorsult technológiai változásokkal. „A tradicionális ügyvédi felfogás tere egyre szűkül, és ma már egyre inkább az válik sikeressé, aki gyorsan, innovatív módon reagál, és készség szinten alkalmaz új technológiákat”.

A mostani egyetemistáknak egészen más munkakörnyezetre kell készülniük



Papp Gábor szerint még mindig érezhető - különösen Magyarországon -, hogy van egy kis lemaradás az átállásban, ami azonban körülbelül 3-5 éven belül megszűnik. Aki most a jogi egyetemeket választja, vagy épp a tanulmányait folytatja, annak azt kell figyelembe vennie, hogy ne a most sikeres mintákat kövesse, hanem a 10-15 év múlva jelentkező kihívásokra kell felkészülni. Természetesen, ennél a pályánál is felmerül a nagy kérdés, vajon a mai egyetemi oktatás mennyire készít fel erre a változáskezelésre.

Papp Gábor szerint a mostani egyetemi képzés a konkrét ismeretanyag tekintetében alapos tudást ad, de önmagában ez már kevés lesz. A diákoknak nagyon tudatosan kell alakítaniuk a karrierjüket már ezen a szinten is, mert mire a diplomájukon megszárad a pecsét, nekik fel kell szedniük azokat az attitűdöket, adaptációs készségeket, amellyel boldogulhatnak - akár az egyetemen kívüli világból is. „Akkor jár el megfelelően a diák a jövőjét illetően, ha minél korábban elkezd a változásokról olvasni, kapcsolatokat kialakítani, építeni, hogy az egyetem tradicionális világától eltérő mintákat is megismerhesse” - mutat rá a fontos tennivalóra a szakember.

A "Biglaw"-ban az "X-faktort" keresik


Trendforduló érte el a nagy ügyvédi irodák ("Biglaw") kiválasztási rendszerét is. Egyre kevésbé azt keresik, aki tökéletesen megtanulta a jogi tételeket, szabálykövető és bírja a monotonitást. Mostanra az innovációs képesség, a nyitottság, a kreatív problémamegoldás lett az a kompetencia-váz, az "X-faktor", amit figyelnek. Az igazi nagy váltás az, hogy azt próbálják kiszűrni, milyen módon tud egy-egy jelölt „jövőt kezelni”.

Több hatás egyszerre lépett működésbe, és alakította ki ezt az új recruitment-stratégiát. A 2008-as válságig az ügyvédi óradíjak folyamatosan emelkedtek, a megbízói oldalról nem feltétlenül a költség-hatékonyság volt az elsődleges elvárás. Papp Gábor most úgy látja, akkor a megbízói attitűd inkább az volt, az a jól működő ügyvéd, akit nem is látnak, akivel nem is kell beszélni, láthatatlanul teszi a dolgát, hárítja a jogi következményeket. Ez a helyzet egy csapásra megváltozott a válság kitörése után. A 2010-12-es időszak, azaz a konszolidáció után azonban azt kellett megtapasztalniuk, hogy nem állt vissza a folyamatos piacnövkedés. Most pedig már az lett a helyzet, hogy csak a hatékonyságnövelés eredményez érvényesülést. A 10 órás munkát 5 óra alatt kell elvégezni. Ehhez nem lehet az emberi erőforrást végletekig kizsigerelni, hanem technológiai segítséget kell alkalmazni. App-ok, keresők, mesterséges intelligencia segít a dokumentáció átolvasásában, keresésben. Míg 5 éve egy ügyvédjelölt egész nap szerződéseket készített elő és klauzulákat bogarászott, ezt ma egy szoftver pillanatok alatt előállítja, hiba nélkül.

Pánik a jogi pálya jövője miatt?



Ez a működésmód felvetett olyan kérdéseket is, vajon a jövőben szükség lesz-e egyáltalán ügyvédi munkára? Papp Gábor szerint pánikra nincs ok. Az emberi tényezőre változatlanul szükség van, de mást kell nyújtani. Nagyban felértékelődik az ügyvédi munka hozzáadott értéke a rutinfeladatok ellátásával szemben. A munka hozzáadott értéke pedig egyre inkább a precíz szaktudással párosult kreativitás lesz.

Ezt a kreativitást mint csúcskompetenciát keresik a fiatal jogászokban a nagy ügyvédi irodák. Aki képes ugyanarra a problémára máshogy rálátni, és képes kockázatot menedzselni, ami már most is a legfontosabb feladat.

A nagyobb ügyvédi irodák nem is szeretnének mindenkit megszólítani, csak azt, aki kifejezetten ezekkel a képességekkel bír. Haszontalan feladni egy általános álláshirdetést, és nehézkes a szűrés is. Ezért a munkáltatói márka építése látszik most a legfontosabb feladatnak, ha fel akarják hívni a figyelmet a speciális lehetőségekre. „Nem akkor kell elkezdeni a toborzással foglalkozni, amikor sürgősen kell egy banki jogász. Előzetesen, jól alapozva ki kell alakítani ezt a folyamatot. Versenyekkel, programokkal már az egyetemistákat megpróbáljuk informálni, és arra biztatni, hogy próbálják ki magukat például nálunk. És azon sem szabad megsértődni, ha a gyakorlati időszak után a tehetséges gyakornok más területeket is meg akar ismerni. Mi kifejezetten bátorítjuk a gyakornokainkat, hogy nyissák ki a világukat. Hiszen nekünk is az a legjobb, ha utána egy sokféle tapasztalattal rendelkező, már gyakorlott szakembert tudunk leszerződtetni. Mindez hosszú távú építkezést feltételez. Sok figyelmet kell fordítanunk a tehetségek kibontakoztatására annak érdekében, hogy a jelenlegi gyakornokaink 5-10 év múlva, kész ügyvédként is minket válasszanak” - foglalta össze Papp Gábor.

Fotó: Pixabay
Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - Az ügyvédi irodáknak változniuk kell, ha sikeresek akarnak maradni
2. oldal - Új készségek, kompetenciák szükségesek a sikerhez!
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A tanár is munkavállaló!?

Employer branding, toborzás, munkáltatói márka, karrierút, megtartás, juttatások, bérbenchmark stb. Szinte már elcsépelt szavak, unalomig... Teljes cikk

Megállítható-e a képzett munkaerő külföldre áramlása?

A brain drain, azaz „agyelszívás” a magasan képzett munkavállalók elvándorlását jelenti egy fejlettebb, magasabb életszínvonalat biztosító... Teljes cikk

Hányan vannak azok, akik munka nélkül egyáltalán nem engedhetnék meg maguknak a tanulást?

Az Eurostudent legfrissebb felmérése szerint hazánkban a felsőoktatásban tanuló hallgatók egynegyede (25%) közepes anyagi nehézségekkel küzd, míg a... Teljes cikk