Diplomások és szakmunkások - a globalizáció nyertesei és vesztesei?
Egy nemrég megjelent tanulmány szerint az egyetemi diploma nem jelent egyértelmű garanciát a biztos állásra. Dán munkaerő-piaci adatok alapján a globalizáció és az offshoring tevékenység kedvezhet is, de hátrányt is jelenthet a magasan képzetteknek - olvasható az ELTE Társadalomtudományi Karának hírlevelében.
A szerzők felhívják a figyelmet arra, hogy ez a kritika igazságtalan, hisz sem az akadémikusok, sem a politikusok között nincs konszenzus az egyenlőtlenség kiváltói okai és megoldásai tekintetében. Néhányan a technológiai változásokat jelölik meg okként, mások a vállalati tevékenységek kiszervezését, megint mások a képzett munkaerő hiányát, miközben a magasan képzettek számának növelését sürgetik. Valóban a globalizáció lenne a felelős, és a diplomások számának növelése lenne a megoldás?
David Hummels, Jakob R. Munch és Chong Xiang professzorok Rasmus Jørgensen kutatóval közösen jegyzett tanulmányukban Dánia 1995 és 2006 közötti munkaerő-piaci adatait elemezték, azt az időszakot, amelyben a globalizáció különösen erősen éreztette hatását a dán gazdaságban. A szakértők arra keresték a választ, az offshoring tevékenység milyen hatást gyakorolt a diplomásokra és a szakmunkásokra. A fő kérdésük az volt, hogy a fokozódó vállalati export tevékenység és kiszervezés hogyan tükröződik vissza a fizetésekben, továbbá a helyben alkalmazott munkaerő számában.
A fizetések tekintetében azt találták, hogy a kiszervezést végrehajtó vállalatoknál nőtt a diplomás dolgozók fizetése, míg a felsőfokú végzettségűeké csökkent. Ez megerősíteni látszik azt a feltételezést, hogy a globalizáció jobb helyzetbe hozza a magasan képzett munkavállalókat. A képet azonban árnyalja, ha a diplomások képzettségét is beemelik a vizsgálatba.
Hummels és szerzőtársai azt találták, hogy kommunikációban és nyelvismeretben, a társadalomtudományokban és matematikában jártas diplomások helyzete javult a leginkább, míg a természettudományos és mérnök végzettségűek számára nem jár egyértelmű előnnyel a kiszervezés. A kutatók szerint ez azt mutatja, hogy a tudomány és a matematika, univerzális nyelv lévén, nem tesz különbséget alkalmazott és alkalmazott között, ezzel szemben azok a munkavállalók, akik képesítéseiknek köszönhetően segíthetnek az anyaországi és a leányvállalat közötti kulturális különbségek összehangolásában, előnybe kerülnek.
A vizsgálat ugyanakkor arra is rámutat, hogy felsőfokú végzettséggel nem rendelkezők közül sem mindenki veszít a globalizáció hatására. A kiszervezés csökkentheti a költségeket, de növelheti a produktivitást, ami versenyképesebbé teszi a munkavállalókat. Számos cég, főleg a termelési szektorban érdekeltek, tudják emelni minden dolgozójuk fizetését, és nem csak a diplomásokét.
A probléma értelmezésében újabb adalékot jelent az elbocsátások vizsgálata is. A dán adatok szerint a kiszervezés hatására elbocsátott diplomások az elbocsátást követő első évben a jövedelmük sokkal nagyobb arányát veszítik el, mint azok, akiket munkaadójuk más okokból (pl.: csődhelyzet) miatt küldött el. Ugyanez, nagyobb fizetéskieséssel, igaz a nem diplomás elbocsátott munkavállalókra is. Miért? Mert a kiszervezés okán elküldött dolgozók nehezebben találnak állást, ugyanis a kiszervezés a képzettségük iránti munkaerőpiaci igényt is nagyobb valószínűséggel leredukálja. Ezzel szemben azok, akik munkahelyük megszűnése miatt válnak állástalanná, könnyebben el tudnak helyezkedni akár egy korábbi versenytárs cégnél.
Hummels és szerzőtársai mindezek fényében megállapítják, hogy nem általánosítható az a nézet, hogy a globalizáció a diplomások előnyére, a nem diplomásoknak viszont hátrányára válik. Az előnyök sokkal inkább a képzettségen és a betöltött pozíciókon, illetve a munkaadó érdekeltségein és profilján múlik. A vizsgált adatok alapján úgy tűnik, a felsőfokú végzettség megszerzésénél fontosabb, hogy a munkavállaló milyen irányú képzettséggel rendelkezik és milyen cégnél dolgozik. Ennek alapján a szakértők úgy vélik, az oktatáspolitikának nem a diplomások számának növelésére kellene fókuszálnia, hanem a globálisan igényelt képességek erősítésére. El kell vetni azt az általánosan elfogadott nézetet, miszerint a globális piacnak tudományos, műszaki és technológiai végzettségű dolgozókra van elsősorban szüksége, hiszen az adatok szerint ezeknél fontosabb a kommunikációs, nyelvi és társadalomtudományi képességek megléte. Emellett fontos, hogy a kiszervezés miatt állásuk vesztett munkavállalókat megfelelő politikai stratégiákkal segítsék az újbóli elhelyezkedésben.
ELTE Társadalomtudományi Kar, Hírlevél
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A legújabb csendes munkaerő-trend lassan aláássa a munkahelyi termelékenységet, és valószínűleg sok vállalat nem veszi észre időben. Teljes cikk
Hol tart a HR 2025-ben? Melyek a nagy témák? Erről beszélgettünk Csépai Martinnal, a Deloitte HR tanácsadási vezetőjével. A szakértő egyebek... Teljes cikk
A Prohuman Group megvásárolta a létesítménygazdálkodással foglalkozó Green Vector Kft. 75%-os, valamint a contact center piacon meghatározó szerepet... Teljes cikk
- Élesedik a verseny a dobogón: itt vannak a legnagyobb HR és bérszámfejtő outsourcing cégek 4 hónapja
- Az outsourcing piacon terjeszkedik a Prohuman Group 4 hónapja
- Elhunyt Sass Katalin, a Nexon alapítója 7 hónapja
- Bérszámfejtés outsourcing: Hogyan növelheti a hatékonyságot és csökkentheti a kockázatot? 7 hónapja
- RPO: a toborzás kiszervezése megoldás lehet az SSC-k munkaerőhiányára 8 hónapja
- 5 gyakori tévhit a bérszámfejtés kiszervezésről 9 hónapja
- Új piacra tört be a vezető HR szolgáltató - az ügyfélélmény magasabb szintjét kívánja elhozni a WHC 9 hónapja
- Új irodába költözött a régió egyik legnagyobb bérszámfejtő cége 10 hónapja
- Kutatás: az új munkatársak felvétele a legnagyobb kihívás a pénzügyi vezetők szerint 12 hónapja
- Hogyan szervezzük ki a toborzási folyamatot? Mi fán terem az RPO? 12 hónapja
- Ki és hogyan kezelheti a GDPR adatokat kiszervezett bérszámfejtés esetén? 1 éve