GKI: Valójában ennyit keresnek a magyarok
Havi 60 ezer forinttal kevesebbet vitt haza egy átlagos dolgozó 2020-ban Magyarországon, mint amekkora átlagbért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közölt - derül ki a GKI adóbevallásokon alapuló számítasaiból.

A 2020-as valós fizetések jelentősen eltérnek a KSH által publikáltaktól, amely csak az 5 főt foglalkoztató, teljes munkaidős dolgozókat veszi figyelembe. Havi 60 ezer forinttal kevesebbet vitt haza egy átlagos dolgozó 2020-ban, mint amekkora átlagbért az állami statisztikai intézet közölt – számolta ki a GKI az adóbevallások alapján.
Valójában alig haladta meg a nettó 210 ezer forintot az egy munkavállalóra jutó átlagos fizetés, ráadásul a települések 87 százalékán még ennél is rosszabbul kerestek az emberek.
A Covid-járvány első éve pedig tovább növelte a már korábban is létező kereseti szakadékot Magyarország különböző területei között.
"A 2022-es adatok most 373 ezer forint körüli átlagot mutatnak az egyszeri tételek, például a féléves fegyverpénz nélkül, ami jól mutatja, hogy egy kis létszámú csoport jelentős fizetésemelése mekkorát tud dobni az átlagon" - mondta Molnár László, a GKI vezérigazgatója az Inforádióban.
Szerinte látszik az adatokból, hogy a KSH 2020-as nettó átlagkereseti adata (268 ezer forint) nem nézett még több cégtípust sem. Ha ugyanis így tett volna, 211 ezer forint körüli átlag jött volna ki.
A két kereseti mutató közti 60 ezer forint eltérést részben az 5 fő alatti cégek figyelmen kívül hagyása okozza, részben pedig az, hogy a non-profit szervezetek körében "csak mintavétel van".
És míg a nagy non-profit szervezetek kiemelt állami támogatást kapnak, és viszonylag magas béreket tudnak fizetni, másutt ebben a szektorban korántsem kirívóak a bérek.
Az 5 fő feletti cégek és az államigazgatási dolgozók közül pedig csak a teljes munkaidőben foglalkoztatottak kerülnek be a statisztikába - magyarázta Molnár László.
Fotó: unsplash.com
- 2023.12.07IV. euChance KLUB Negyedik alkalommal és idén utoljára gyűlik össze az euChance Klub! Az izgalmas témák mellett értékeljük majd a Klub első évét is: sikerek és megoldásra váró feladatok számba vétele és a következő év tervezése.
Részletek
Jegyek
- 2023.12.31Készüljön fel a külföldön való jelenlétre a Global Mobility modullal! A külföldi üzleti jelenlét komoly versenyelőnyt kínál, ám egyúttal számos jogi kérdést is felvet. Ha a szervezet nincs tisztában a hatályos jogi háttérrel (pl. nemzetközi közjog, közösségi jog, társasági jog, munkajog, adójog, társadalombiztosítási jog, idegenrendészeti jog), akkor számos probléma, kockázati tényező merülhet fel. Az alap szintű modul tartalmazza a szükséges jogi szabályokat, folyamatábrákat (pl. Közvetlen befektetési lehetőségek, Tartózkodási, letelepedési és munkavállalási közjogi szabályok, Munkajogi szabályok, Adózási szabályok). A plusz szint egy online kurzussal egészül ki.
Részletek
Jegyek
- 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig.
Részletek
Jegyek
Közel 40 százalékkal magasabb bérajánlat kell ahhoz, hogy munkahelyet váltsanak a mérnökök - derül ki a TESK Group szeptemberi felméréséből. A... Teljes cikk
A NAV adatai szerint 2022-ben bruttó 418 ezer forint volt az átlagos havi kereset, ami nettó havi 285 ezer forintot jelentett – kedvezményekkel együtt.... Teljes cikk
“Érdemes az infláció és a munkavállalói igények mentén minden évben felülvizsgálni a juttatási struktúrát. Több cégnél halljuk, hogy a... Teljes cikk
- Belehúztak a brit bérek, előzik az inflációt 2 hónapja
- Mi történt a magyar álláspiacon az első negyedévben? Fizetések, állások számokban 4 hónapja
- A nagyvállalatoknál csaknem kétszer annyi pénzt keresnek a dolgozók, mint a legkisebbeknél 6 hónapja
- Még több mint 50 év a bérszakadék betemetése 10 hónapja
- Így néz ki a bérszakadék vidéken és a városokban 10 hónapja
- Egyenlő fizetésekért tett erőfeszítéseiért kapott elismerést a Schneider Electric 11 hónapja
- Női kvóta - ezért kell 11 hónapja
- Az egekben az átlagkereset Magyarországon 11 hónapja
- 2023: Ekkora béremelkedéssel és adóbefizetésekkel számol a kormány 12 hónapja
- Magyarországon a nők 17 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál óránként 1 éve
- A magyarok fele maximum annyit keres, mint egy szakképzetlen gyári munkás 1 éve