kapubanner for mobile
Szerző: Barna Eszter
Megjelent: 2 hónapja

"Hídember szerepkörben" - Dévényi Edit AI konzulens

Mindenféle intelligenciával foglalkozik / foglalkozott - AI (mesterséges intelligencia), BI (üzleti intelligencia) és ügyfél élmény (CX – customer experience). Ha a helyzet úgy kívánja digitális transzformációs szakértő, adat és AI termékmenedzser, agilis product owner, projektmenedzser vagy éppen business analyst (üzleti elemző). Mindig a technológia emberközpontú felhasználását, az evangelizációt és az ügyfélélményt tartja a legfontosabbnak. Mi mindennel foglalkozik? Hogyan telik egy AI konzulens egy napja?

Dévényi Edit, AI konzulens-

Eredetileg közgazdász és aktuárius végzettséggel rendelkezik, pályakezdőként data mininggal (adatbányászat) kezdte, ami a gépi tanulást, vagyis a későbbi mesterséges intelligencia előszobáját jelentette, és a prediktív analitika vállalati hasznosításának megoldásain dolgozott. Karrierjében a nagy tanácsadócéghez köthető konzultánsi szerep és a multis belsős alkalmazotti lét (főleg a pénzügyi és biztosítási szektorban) egyaránt megfért. Ami összeköti mindezeket az az adatokkal való foglalkozás, a rejtett összefüggések, az adatokból kinyerhető információk feltérképezése és leszállítása az aktuális „ügyfeleknek”. 

Az edukáció és az evangelizáció mindig meghatározó volt a munkájában, hogy az emberekhez közelebb hozza és előnyükre fordítsa ezt a tudást. A K&H-nál például az ügyfél életút és ügyfélélmény stratégiai transzformációján dolgozott. Ennek lényege, hogy pozitív megerősítő élményeknek kell kísérnie a fogyasztót a céggel való kapcsolatában, agresszív reklámüzenetekkel való bombázás helyett. Ismerd az ügyfelet, segítsd és lepd meg pozitívan. Vagyis fontos, hogy mindazt a tudást, amit az adatok jelentenek ne csak profitoldalon, hanem az ügyfelek érdekében is használni lehessen. Az NN-nél data menedzsment platform és felhőtechnológiák bevezetésével foglalkozott sok izgalmas AI projekt mellett. Ott is az kapott központi szerepet, hogy a mesterséges intelligenciával hogyan lehet olyan értéket leszállítani, amit korábban nem alkalmaztak.

Most az SMP-nél egy adatvezérelt vállalattá válási folyamatban dolgozott egy nagy közszolgáltatónál egy, az üzleti intelligencia és az AI által lefedett teljeskörű szolgáltatáscsomagon, ami a vállalat életébe beilleszthető folyamati, technológiai és szervezeti vonatkozásban egyaránt. Valamint sokat foglalkozik a generatív AI technológiával és az általa nyújtott lehetőségek kiaknázásával. Az evangelizáció itt is fontos, ennek keretében szervezi az AI Akadémiát, ami e téma körül igyekszik workshopokkal, interaktív módon szervezni egy közösséget, akik a munkájukat így hatékonyabban, eredményesebben tudják majd végezni.

Hogyan alakult ki az adatok iránti vonzódás? Gyakran előfordul, hogy aki adatokkal foglalkozik, az emberekkel nem igazán szeret, úgy tűnik ez Önnél másként van? 

Már az egyetemen a közgazdasági – üzleti érdeklődésem mellett a matematika és a statisztika, valószínűségszámítás alap volt, ahogy az is fontos kérdés, hogy az adatokból milyen következtetéseket vonhatunk le a jövőre nézve. A bonyolult összefüggéseket, mintázatokat megismerve könnyebben következtethetünk a jövőbeli várható eseményekre, igényekre. Ezeket az összefüggéseket szerettem keresni, a személyiségemben is nagy részt képvisel az analitikus én. Ugyanakkor inkább extrovertált és vezető típusú alkat vagyok, aki szereti látni, érteni és kommunikálni az eredményeket. 

Tapasztalatom szerint az emberek rendkívül befogadók, de meg kell ismerni a kételyeiket, aggályaikat. Ennek a soft/emberi oldala sokkal nehezebb, mint egy modell kialakítása. Az enyém inkább egy hídember szerepkör, aki megteremti az összhangot az üzlet, az emberek és az IT, a technológia világa között. Ez egy szerszámosláda, nem csak az AI van számomra, nem vagyok az az adattudós, aki beleszeret egy algoritmusba, és csak azzal foglalkozik. A folyamatos tanulás elengedhetetlen, amit ma a generatív AI-jal (chatGPT és társai) művelni lehet az egészen elképesztő, amihez mindenkinek fel kell kötnie a fehérneműt, ha lépést akar a fejlődéssel tartani. Ugyanakkor éppen az információ és az újítások mennyisége miatt nem lehetséges mindennel IS tisztában lenni. Én elsősorban a technológia inspiratív részét próbálom felölelni, amit ki lehet használni egy vállalat életében, míg mások mondjuk az algoritmusokat szeretik optimalizálni. Ezért nagyon fontos a heterogén csapatok kialakítása. A kommunikáció és az integráció elengedhetetlen a különböző társterületekkel (jog, HR, complience) való kapcsolattartásban is az eredményes működéshez.

Úgy tűnik, nagyon sokirányú érdeklődésre van szükség. Mi az, amit igazán szeret ebben a munkában?

Ha csillognak a szemek. Ha olyan értéket sikerül teremteni, olyat adni, ami korábban, egy másfajta modell mellett nem ment, vagy a működés, a folyamatok javulnak, és ettől mindenkinek jobb lesz, a vállalatnak és az ügyfélnek is. 

Gyakran az is hatalmas élmény tud lenni, ha sikerül valakivel jót beszélgetni, és kipattan egy szikra, vagy megértés élményt sikerül adni a mesterséges intelligencia kapcsán egy kollégának, aki teljesen más beállítottságú. Az is siker, ha a csapat eredményeket szállít, és így egy-egy projektnek hosszabb távú gyümölcsöző együttműködés lesz a vége. 

Mik a legnagyobb kihívások? 

Nagyjából ugyanezek, csak a másik oldalról. A túlzott konzervativizmus vagy a túlzó elvárások. Hiszen, ahogy említettem, siker, ha le tudjuk küzdeni a struccpolitikát, de néha az is nehéz, ha valaki túlzott elvárásrendszerrel érkezik, miközben nem igazán látja át a feladat komplexitását, és azt várja, hogy a siker már holnapután realizálható lesz. 

Hogy lehet felvenni a ritmust ezzel az elképesztően gyors fejlődéssel? Hogyan lehet hozzá alkalmazkodni? 

Egyértelműen a folyamatos tanulás ennek az eszköze, és tájékozottnak kell maradni az új technológiai eszközök terén. Nem elégedhetünk meg a több évvel ezelőtti programozási nyelvvel vagy elavult eszközök használatával. Manapság nem igazán lehet megmaradni pontosan ugyanabban a munkakörben, amit az ember 20-30 éve elkezdett. A fiatal generációnál ez kevésbé merül fel kérdésként, ők pár évente keresik az új lehetőségeket. Az X generációnak - akikhez én is tartozom -, ez egy kicsit nehezebb, de sokan itt is jól felvették a ritmust. Sőt a 70+-os édesapám is egy-egy oktatóvideó megtekintése után aktív AI használóvá vált, részben szórakozásból, de keresésre is nagyon kifinomultan használja. Vagyis az életkor nem lehet akadály, hiszen az eszközök is egyre felhasználóbarátabbak. Minden újdonságot nem lehet egyénként követni, erre specializált cégek vannak, komoly erőforrásokkal, de érdemes összegereblyézni a már strukturált, feldolgozott tudást, sok-sok forrásból.

Kinek ajánlaná, milyen személyiségnek érdemes beleásnia magát ebbe a területbe? 

Mindenkinek van egy olyan niche szegmens, amibe érdemes beleásnia magát. Mindenki keresse azt, ami az ő érdeklődéséhez illeszkedik. Nekem ez az üzleti hasznosulás, a koncepcióalkotás, az ötletelés, amiben én vibrálok. Praktikusan érdemes az adatok nyelvén beszélni, azok értelmezésére képesnek lenni. Statisztikai, matematikai alapokra szükség van, valamint a vizuális történetmesélés, a narratívák megtalálásának képességére, ha az üzlethez közel akarunk kerülni. Fontos tudni az adatokat kontextusba helyezni, interpretálni, ez is másfajta készségeket igényel

Aztán ott van mindennek a fejlesztési oldala, sokakat ez érdekel, a programozás csodái. És akkor még a kvantum számítógépekről vagy a biotechnológia csodáiról nem is beszéltünk, ami a jövőnket fogja meghatározni. Vagy ott vannak a jog, az adatvédelem, a kiberbiztonság kérdései is az AI vonatkozásában. Úgyhogy temérdek irány van, amiben a jövőbeli karrierutakat keresni lehet. 

Egy hétköznapi embernek már azt sem könnyű befogadni, hogy mi minden területen jelenik meg, mire lesz hatással mindez, hogy fog hatni. Tulajdonképpen minden szektort, munkahelyet befolyásolni fog? 

A magyarországi munkahelyeknek több mint a felét nagy mértékben fogja befolyásolni, és lesz néhány százalék, amelyet meg is szüntet, de nem kell géprombolásra ragadtatni magunkat, mert mindig lesznek új, más munkakörök és feladatok.

Nem elvenni kell a fiataloktól a mobiltelefonokat, hanem meg kell őket tanítani másképp tanulni. Rendkívül fontos a fiatal generációk gondolkodásának formálása. Lehet, hogy az, hogy nem kell annyit magolni másfajta agyi fejlődést eredményez, más a figyelem, a koncentrációképesség is. Ugyanakkor ez nem rosszabb vagy jobb, mint ahogy régebben tanultunk, hanem más. Ezért lényeges a munkahelyi csapatoknál a képességek heterogenitása, hogy ezeket össze tudjuk hangolni, együttműködni, így leszünk igazán eredményesek. 
Ami mindenkinek hasznos, az az általános kíváncsiság, nyitottság, ugyanakkor egy egészséges szkepszis, ezek egyensúlyát kell ma megtanítani. 

Hogy írná le egy munkanapját? 

A projekten belüli feladatok ellátása mellett gyakran üzletfejlesztési beszélgetéseket folytatok a vezetőkkel. Sorra vesszük, hogy a feladatokkal melyik ügyfélnél, hol tartunk. Attól függően, hogy ötletelés, ajánlat, lebonyolítás, visszamérés, vagy éppen a további lehetőségek feltárásának fázisában vagyunk, ezek különböző egyeztetéseket igényelnek, különböző csapatokkal. Sokat dolgozom az AI Akadémia tananyagain, a fejlesztői, tesztelői munka támogatására külön figyelmet fordítok. A legjobb gyakorlatokat workshopokon beszéljük át, megosztjuk a tudást. Fontos, hogy egy aktív, egymást segítő közösség alakuljon ki ezen tematika körül. A céges AI csapat építésében is benne vagyok, keressük például az AI engineereket, úgyhogy a toborzás is fontos része a munkámnak.  

És persze ott a folyamatos tanulás, ami általában estére vagy hétvégére marad, amikor elolvasom, meghallgatom, megnézem a legfrissebb impulzusokat akár a LinkedIn-en, a YouTube-on vagy szakmai fórumokon és publikációkban.

Adja magát a kérdés, hogyan lehet a munka magánélet egyensúlyára figyelni? 

Szerencsés helyzet, ha valakinek a munkája a hobbija is. Nálam most nem 50-50% a munka és a magánélet egyensúlya, de ez számomra nem fájdalom. Ugyanakkor arra nagyon odafigyelek ülőmunkát végző emberként, hogy a mozgás ne maradjon ki. Évtizedek óta járok sportolni, egy időben a tánccal is kacérkodtam. A mentális egészségre is oda kell figyelni, kinek mi a bevált módszere. Én például zenehallgatással, olvasással és baráti beszélgetésekkel kapcsolódom ki. Ezen kívül a minőségi alvásra külön figyelmet kell fordítanom, hogy meglegyen az elégséges pihenés és feltöltődés is egy-egy mozgalmas nap végén.

Nyitóképen Dévényi Edit

 

  • 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ők már juniorként 800 ezres kezdő fizetésre számíthatnak

A digitalizáció valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n... Teljes cikk

A könyvelőknek befellegzett? Már tudni lehet, mikortól nem lesz rájuk szükség

A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) Facebook oldalán részletesen bemutatott szempontok alapján a kis és közepes vállalkozásoknál 2040-re,... Teljes cikk