Hogyan keseríti meg a kiégés a nyugodt éjszakai pihenést?
A kiégés manapság meglehetősen gyakori jelenség, úgy is nevezhetnénk, hogy a felgyorsult világ vezető munkahelyi ártalma. A testi, mentális és lelki kimerülés tünetei igen szerteágazóak lehetnek, az alvászavar azonban az egyik leggyakrabban jelentkező panasz.
Mikor beszélhetünk alvászavarról?
Oka többek közt a kiégés is lehet. Ilyenkor azonban nem az altatók jelentik a megoldást, hanem a probléma gyökerét, magát a burnout szindrómát kell kezelni. Ebben segíthet a Swan Lake Központ integrált pszichoterápiás módszere, mely megoldást jelent a kiégés leküzdésére. Hogyha pedig a háttérben megbúvó problémát kezeljük, akkor az alvászavar is rendeződik.
Alvásprobléma gyakorlatilag akkor áll fenn, amikor valamilyen okból lehetetlenné válik a nyugodt éjszakai pihenés, nehezen megy az elalvás, nem tudjuk átaludni az éjszakát, az alvásunk pedig nyugtalan, felületes.
Ennek következménye, hogy reggel fáradtan kelünk, egész nap nyűgösek, dekoncentráltak, erőtlenek vagyunk. Habár estére már hullafáradtnak érezzük magunkat, ismét nem tudjuk probléma nélkül átaludni az éjszakát, így voltaképpen egy ördögi körbe kerülünk.
Az alvászavar két típusa
Az orvostudomány az alvásproblémák két fajtáját különbözteti meg. Az egyik az elalvás zavara, amely azt jelenti, hogy este lefekvés után az elalvás okozza a gondokat, mert akár órákon keresztül csak forgolódunk, hánykolódunk, bármennyire is fáradtak vagyunk, alig tudunk álomba szenderülni.
A másik pedig az átalvási zavar, amikor maga az elalvás ugyan könnyen megy, ám az éjszaka folyamán felébredünk, úgy érezzük, hogy minden álom kiment a szemünkből, és csak nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem tudunk visszaaludni.
E két típus jelentkezhet külön-külön, de gyakoribb, az amikor valaki mindkét alvászavarral szembesül. Ilyenkor mind az elalvás, mind az éjszaka átalvása problémákba ütközik, és előfordulhat hogy a 7-8 óra alvásidő (ami az ideális mennyiség lenne), lecsökken 1-2 órára. Talán mondanunk sem kell, hogy ez a drasztikus csökkenés mekkora mértékben hat ki az egészségre, testi és mentális szinten egyaránt.
Hogyan küzdhető le az alvászavar?
Először is meg kell bizonyosodni róla, hogy az alvásproblémák mögött nem szervi ok áll, hanem valóban a kiégés okozza. Ehhez különféle vizsgálatok szükségesek. Ezután el kell kezdeni magával a kiégéssel foglalkozni, vele párhuzamosan pedig az alvászavart kezelni.
Mivel a burnout szindrómát a munkahely okozza, ezért apró lépésekben, de fokozatosan változtatni kell a munkához való hozzáálláson, a munka-magánélet egyensúly helyreállításán és esetleg a munka mennyiségén.
Mindeközben az elalvást is próbáljuk könnyebbé tenni például azzal, hogy lefekvés előtt már nem tévézünk, vagy telefonozunk, hanem inkább olvasunk, vagy nyugtató zenéket hallgatunk. A jóga, a relaxáció és a meditáció évezredek óta alkalmazott, hatásos stresszcsökkentő technikák, melyeket érdemes rendszeresen végezni; egész biztos, hogy érezni fogjuk a jótékony hatásukat.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján harmadfokú hőségriasztást ad ki az... Teljes cikk
Egy kivételesen intelligens 2 éves kisfiúról ír a Guinness World Records, akinek különleges képességei már csecsemőkorában megmutatkoztak –... Teljes cikk
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- Járványos túlmunka: az Egyesült Királyságban minden tizedik kiégett irodai dolgozó kórházba kerül 2 hete
- E betegségek miatt esnek ki a legtöbben a munkából 4 hete
- Elmehetek-e munkaidőben orvosi vizsgálatra? 1 hónapja
- A kultúra és nem a politika határozza meg, hogy a dolgozók beszélnek-e a mentális problémáikról 1 hónapja
- Ezek a kiégés legfőbb jelei a pszichoterapeuta szerint 2 hónapja
- Aki hazamegy időben és nem túlórázik, fizetésemelést kap – figyelem, igaz történet! 2 hónapja
- Így őrizhető meg a dolgozók mentális egészsége 2 hónapja
- Miért kerüli a Z generáció a vezetői szerepeket és hogyan változtathat ezen a HR? 2 hónapja
- 14 millió dolláros egészségügyi és wellness központot nyit dolgozóinak Alabamában a Hyundai 2 hónapja
- Mitől alakul ki és mit tehetünk a szemszárazság ellen? 2 hónapja