kapubanner for mobile
Szerző: Kovács Regina
Megjelent: 6 éve

Sikeres cég felépítése huszonévesen




Pásztor Dávid, a UX studio alapítója a harminc alatti harminc sikeres fiatal egyike. Designerként kezdte a pályafutását, de egy idő után annyi megbízást kapott, hogy ideje volt céget alapítania. Rövid időn belül vezetővé vált.

Mikor megkereste a munkatársait, az volt a legfontosabb számára, hogy olyanokat találjon, akiket komolyan érdekel, hogy a cég mit csinál, a sajátjuknak érzik a közös célokat, s odaadással dolgoznak. Dávidnak az volt a legfontosabb, hogy vezetőként úgy motiválja a többieket, hogy elérje ezt náluk. Egy olyan szervezetfejlesztési modellt alkalmazott, amit körülbelül húsz-harminc főig lehet használni. Alulról építkező, önszerveződő csapatot épített fel, ahol a legfontosabb fogalmak a szabadság, az önszerveződés és a transzparencia. Nincs kötelező munkaidő a cégnél, de heti háromszor illik megjelenni, heti két napot távmunkában dolgozhatnak a munkatársak.
Pásztor Dávid171130Pásztor Dávid önszerveződő csapatot épített fel, ahol a legfontosabb fogalmak a szabadság, az önszerveződés és az átláthatóság

Fontos azonban, hogy ezt sem ő, sem más nem számolgatja, teljesen a többiek lelkiismeretére bízza. Mindig párban dolgoznak, így lehetőség van arra, hogy folyamatosan visszajelzéseket kapjanak a munkájukról. Fél évenként egyszer hétvégén együtt elutaznak, megtárgyalják, merre megy a cég, sokszor úgy jönnek haza, hogy nem várt tervek, szempontok merülnek fel, s ez mindig előre viszi a munkát. Sosem a vezető dönt egy személyben, hanem a csapat; a pénteki egyórás meetingeken is közösen beszélik meg az aktuális feladatokat. Dávidnak az is fontos volt, hogy a cégen belül mindenki beleláthasson a pénzügyekbe, ne legyenek titkok. Tulajdonrészt kaptak a munkatársak, osztoznak a nyereségen, persze a megfelelő arányban, és ezáltal mindenki a tulajdonosa lett a cégnek. Nagyon lényeges vezetői attitűd, hogy a saját egót és a hatalmat félre kell rakni, ami nem könnyű, de mégis meg kell tenni a közös munka érdekében.

Miben segítenek a tehetségeknek?



A Talent Plantation - Vezetői Utánpótlás Tehetségprogram, olyan 20-28 év közötti fiatal főiskolai vagy egyetemi hallgatóknak, frissdiplomásoknak kínál tréningsorozatot, akik vezetői ambíciókat éreznek magukban és a jövőben magas beosztásban, komoly eredményeket szeretnének elérni, sok emberre szeretnének hatással lenni.

A program negyvennél is több pályázója közül tizennégyen kezdhették meg a Talent Plantation első évfolyamát. A résztvevők annak ellenére, hogy különböző képzésekből, eltérő tapasztalattal érkeztek, hamar egymásra találtak. A program első helyszíne Győr volt, ahol a csapat összeszokott, és annak ellenére, hogy a többi modult már egynapos tréningeken sajátítják el - amelyek között olykor több hét is eltelik -, mindig folytatni tudják a beszélgetéseiket, és minden képzés végén összegzik az eredményeket - olvashatjuk a Business Class magazinban megjelent, a programban résztvevőivel és szervezőivel készített interjúban.

A Talent Plantation Tehetségprogram egyik fő célja, hogy olyan szervezeti készségekkel egészítse ki a fiatal tehetségek eszköztárát, ami az egyetemeken történő elméletközpontú, frontális oktatást gyakorlati, készségszintű ismeretekkel támogassa. Az oktatással és képzéssel kapcsolatban sok helyről halljuk, hogy a tanulással járó pozitív élmények és jó érzések kulcsfontosságúak, így a szervező csapat igyekezett erre helyezni a hangsúlyt a program kialakítása során.

Busch Beáta, a program szakmai vezetője megerősítette, hogy a résztvevők nagyon hamar egymásra találtak. És nem csak közöttük nem érezhetők a különbségek, de a szervezőkkel szemben sem tapasztalható generációs különbség. „Lehet, hogy nem is dolgoztam még ennyire fiatal csapattal trénerként, mégis úgy érzem, több bennünk a közös, mint a különböző - ugyanazok érdekelnek és pörgetnek bennünket, és ugyanazok az értékeink is. Persze ők jobban tudják pötyögtetni az összes kütyüt” - mondta a projekt szakmai vezetője. „A csapat azért is fontos, mert sok mindent át tudnak egymásnak adni. A mai egyetemisták már nem is csak egyetemisták, hiszen szinte mindegyiküknek van már valami munkája, vállalkozása” - tette hozzá.

Juhász Lili, a program koordinátora elmondta, hogy a csapatélmény iránti igény nagyon hamar megjelent, hiszen a programot megelőző orientációs beszélgetés alkalmával a résztvevőknek öt dolgot kellett megjelölniük, amit a Talent Plantation-től vártak, és a jó csapat, illetve a networking mint lehetőség szinte mindegyiküknél szerepelt.

A Talent Plantation programjában a résztvevők modulrendszerben ismerhetik meg és sajátíthatják el a legfontosabb vezetői és munkahelyi készségeket. Például a képzésben helyet kapott személyiségtipológia, csoportdinamika, kommunikáció, karrierhorgonyok, projektmenedzsment, tárgyalástechnika, időgazdálkodás, konfliktuskezelés, helyzetfüggő vezetés, prezentációtechnika. A módszertani feladatokat a résztvevők a tréningek során játékos, gyakorlati formában ismerhették meg, ami szintén segített a mélyebb megértésben és a tanulásban. A teljes programot átszövi az önismeret és önreflexió; minden témánál megjelennek a kapcsolódó saját tapasztalok és egyéni jellemzők, amikről közösen tud a csoport beszélgetni és egymásnak visszajelzést adni.

Busch Beáta elmondta, a Talent Plantation szervezői abban segítenek résztvevőiknek, hogy megtalálhassák az útjaikat. „Nagy változások akár hónapról hónapra bekövetkezhetnek, a résztvevők hatnak egymásra, pörög a csoport, ez egy igazán termékeny időszak. Mivel a program sikeresen alakul, így mindenképpen lesz folytatása, akár nemzetközi szintre emelve is.”

A címlapfotón Busch Beáta látható.
Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - Hogyan segítenek a tehetségeknek? - Összefogás a fiatalokért
2. oldal - Sikeres cég felépítése huszonévesen
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek