Így előzhetőek meg az ülő munkával járó megbetegedések
A leggyakoribb munkával összefüggő egészségügyi problémát a váz- és izomrendszeri zavarok jelentik, ami a munkavállalók 48 százalékát érinti az EU-ban. Ezen betegségekre fordított egészségügyi kiadások, kártérítések csökkentik a cégek nyereségességét. Mit tehet a munkáltató, hogy elkerülje az ilyen panaszokkal küzdő dolgozók teljesítményének csökkenését?
Amikor az emberi tényezőkre tértek, és ismertették a fiatal és jól képzett dolgozói állományt, az egyik résztvevő feltett egy kérdést: "Mi lesz ezekkel a fiatal munkavállalókkal 20-25 évvel később?"
Míg a legtöbb cég súlyos milliókat költ berendezések karbantartására, irodaházak fenntartására, addig sokszor a legfontosabb tényezőről, magáról a munkaerő "karbantartásáról" megfeledkezik. A munkavállaló későbbi lecserélése, arra hivatkozva, hogy már nem rugalmas, lassú és ízületi problémákkal küzd, nem lenne etikus, sőt törvényes. Mit tehet a munkáltató?
A win-win szituáció érvényesülésének elve
A magyar fordításban nyertes-nyertes politika filozófiáját De Greef és Van den Broek, a munkahelyi egészségfejlesztési program modelljének kidolgozói is felvették alaptéziseik közé. Szerintük a munkahelyi egészségfejlesztésben a munkavállaló-munkáltató kapcsolatát is ilyen szemléletre kell építeni.
Eszerint, a munkahelyi egészségfejlesztést bevető vállalatok pénzösszegben kifejezhető nyereséghez jutnak azáltal, hogy egészséges életmódot népszerűsítő programokat (pl. Life Balance Program, Employee Assistance Programs) vezetnek be. Ezek hatására csökken a táppénzes napok száma, nő a munkavállalók teherbíró képessége és lojalitása, amely csökkenő fluktuációt eredményez. Így a toborzási és képzési költségek drasztikus csökkenése kimutatható. A Munkahelyi Egészségfejlesztés Európai Hálózata - amelynek tagja 31 európai ország, köztük hazánk is - kiszámolta, hogy minden egyes munkahelyi egészségfejlesztésbe fektetett euró további négy euró nyereséget hoz a vállalatoknak.
Váz- és izomrendszeri panaszok, mint vezető hiányzási ok
Az Európai Munka- és Egészségbiztonsági Hivatal 2000-ben tett jelentése szerint Európában 146 millió munkanap veszik el a betegségek okozta hiányzás miatt. Ez közel 15.000 egészséges ember pályakezdéstől nyugállományig terjedő munkaideje. Ennyi idő alatt az egyik hazai országos hipermarket hálózat 50 évig tudna működni.
Ezek közül a váz- és izomrendszeri zavarok jelentik a leggyakoribb munkával összefüggő egészségügyi problémát, amely a munkavállalók 48 százalékát érinti az EU-ban. Ezen betegségekre fordított egészségügyi kiadások, kártérítések csökkentik a vállalkozások nyereségességét. A folyamatosan egyoldalú testhelyzetben végzett, monoton, ismétlődő mozdulatokból álló munkavégzés, a folyamatos ülő munkavégzés mind olyan tényezők, amelyek szerepet játszhatnak a váz- és izomrendszeri megbetegedések kialakulásában.
Mit tehet a munkáltató, ha felismerte, hogy a szóban forgó témakör súlyos anyagi károkat okozhat neki? Ezen problémák nagy része megelőzhető, vagy mérsékelhető a jogszabályok betartásával, valamint a helyes gyakorlat alapelveinek követésével.
Magyarországon a leghatékonyabban, vagy egy önálló programot lehet bevezetni, vagy érdemes a törvény által előírt éves kötelező kockázatértékelés alkalmával az ülő munkát érintő kockázatokat is belevenni az értékelésbe, és azokra hatékony kezelési javaslatot kínálni.
A Personal Best az elmúlt 12 éves működése során kiemelt figyelmet fordított a mozgásszervi problémák kezelésére. Mintaprojektek megvalósításával kidolgoztak néhány, a problémát hatékonyan kezelő megoldást, amelyek önmagukban, vagy egy komplex programba integrálva is alkalmazhatóak. A tapasztalatok igazolták, hogy már néhány minimális változtatással, akár egy-egy kockázatkezelő programelem bevezetésével (pl. irodai masszázs, irodai torna stb.) is kiemelkedő változást lehet elérni a munkavállalók egészségében.
A probléma hatékony kezelésére a komplex rendszerek bizonyultak hosszú távon megtérülőnek. Egy ilyen program csupán féléves alkalmazása már a résztvevők 20 százalékánál jelentősen csökkentette a mozgásszervi fájdalom mértékét, mindhárom gerincszakaszuk terheltsége csökkent, 36 százalékuknál csökkent a medenceaszimmetria, 27 százalékuknál javulást tapasztaltunk a vállízületeik általános állapotában. Mindez megmutatkozott a betegszabadságok számának 10 százalékos csökkenésében is.
A probléma kezelése, a munkahelyi egészségfejlesztési programok tehát akár önmagukban, akár munkavédelmi rendszerbe integrálva valóban kimutatható - vállalati, egészségügyi és a foglalkoztathatóság révén morális - nyereséget hoz a vállalatok számára.
Gazsó József
Personal Best Kft.
- 2025.01.20Lean Quality képzés Minőségügyi munkatársak Lean szemléletű továbbképzése, a Lean filozófia és rendszer alapjainak megismerése és a 0 hiba koncepció és rendszer eszközeinek és módszereinek készség szintű elsajátítása. Részletek Jegyek
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
A kutatásban több mint 6700 munkavállalót és 248 HR-vezetőt kérdeztek meg. Teljes cikk
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta, hogy 2010-hez képest felére szorították vissza a... Teljes cikk
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) újabb szolgáltatással bővíti a munkabiztonsági szaktevékenységet végző munkavédelmi szakemberek önkéntes,... Teljes cikk
- Ezt kérnék karácsonyra a dolgozók: a munka és a magánélet egyensúlya 4 hete
- A beteg dolgozók nagyobb eséllyel mondanak fel, ha nincs munkahelyi rugalmasságuk 1 hónapja
- Havi egymilliót lehet keresni ezzel a munkával a budapesti adventi vásárban 2 hónapja
- A magyar ingázók miatt betonakadállyal zártak le egy utat Ausztriában 2 hónapja
- Nem érzi magát helyén a jelenlegi állásában? Úgy tűnik, nincs egyedül 2 hónapja
- Így bővülhet a nevelőszülői hálózat 2 hónapja
- Mikor és mekkora fizetésemelést kapnak a szociális dolgozók? 2 hónapja
- Így biztosítana minőségi munkahelyeket a román uniós biztosjelölt 2 hónapja
- Fél év fizetett apasági szabadságot ad ez a cég dolgozóinak 2 hónapja
- Kisgyerekek és idős szülők - miért stresszes a szendvicsgenerációba tartozók élete? 2 hónapja
- Az amerikaiak többet dolgoznak és kevésbé boldogok, mint az európaiak 3 hónapja