kapubanner for mobile
Megjelent: 2 éve

KATA nem könnyű préda

Gyorsan tisztázzunk valamit: a katások 450 ezres tömege nem „szabad” munkaerő-potenciál. Nem hagyták ott az állásaikat, és a foglalkoztatóik sem szabadultak meg tőlük, nem kerültek ki a placcra. Pedig sok foglalkoztató (és törvényalkotó…) ezt gondolja róluk, sőt a magyarországi krónikus, ráadásul egyre erősödő munkaerő-nélküliség akut megoldását látják bennünk, akikkel csak az a teendő, hogy a deviáns/atipikus munkaerő-piaci elhajlásaikat vissza kell terelgetni a normális/tipikus keretek közé.

kata, munkaerőpiac, foglalkoztatás-
images

images

Persze nem véletlen, hogy ez a kép alakult ki a katásokról, hiszen a vonatkozó törvény villámgyors módosításának és -végrehajtásának kommunikációja is ezt sugallta, 

"…aztán a cégek rájöttek, hogy az alkalmazottaik menjenek át katába. Így aztán felszaladt a katások száma 450 ezerre, közülük viszont nagyjából 300 ezren fiktíven számláznak, valójában alkalmazottak. Az nem fog menni, hogy 450 ezer ember nem fizet be a nyugdíjkasszába annyit, amennyit kellene. Elbír az ország 100-150 ezer katást, de 450 ezret nem. A kata-kiskapukat bezártuk, nem fogjuk újranyitni" (Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozta, Infostart, 2022. július 15.)

hogy a katások megkárosítói, sőt élősködői az államháztartásnak (többet keresnek, mint amennyiért megdolgoznak), illetve valamiféle munkáltatói önkény elszenvedői, akiket a foglalkoztatók adó- és járulékcsökkentési szándékai kényszerítettek egy rendes (tipikus) munkavállaló számára egyébként vállalhatatlan foglalkoztatási formába. Vagyis tüntetések, elégedetlenkedések ide vagy oda, a katások előbb-utóbb felismerve a helyzetük tarthatatlanságát és feladva önfoglalkoztatásukat, örömmel térnek majd vissza a Munkatörvénykönyve (Mt.) biztonságát nyújtó munkáltatókhoz, betöltve ez által a tipikus foglalkoztatás üresen tátongó pozícióit. Azonban az a munkáltató-foglalkoztató, aki ebben bízik, óriásit téved:

1. Egyrészt a katások se nem törvényen kívüliek, se nem bujtatott résztvevői a munkaerőpiacnak (sőt, a kata nagyon is segítette, hogy a fekete foglalkoztatás kifehéredjék!). Dolgoznak, a foglalkoztatóik által rájuk bízott tevékenységeket végzik, ráadásul a feladataikat a megbízóik megelégedésére jól látják el. Nem vesztették el a munkahelyeiket, az állásaikat, nem léptek ki a szabad munkaerő-piacra, sőt mi több, szerves, megkerülhetetlen, dolgos-szorgos szereplői annak. 

2. Másrészt a katások még csak véletlenül sem egy munkát keresgélő, homogén massza. Tevékenységi körük, munkavégzési rendjük, képzettségük, szakmai tapasztalataik tekintetében – sőt motivációs mozgatórugóikat nézve is – igen széles spektrumot fognak át, és bár köztük számosan vannak olyanok, akik hiányszakmák képviselői, és mint ilyenek, munkaerő-piaci értelemben fejvadászati célpontok, de nem a kataságuk, hanem a munkaerő keresleti-kínálati viszonyok miatt azok.

3. Harmadrészt szó sincs az esetükben általános adózási előnyökért végrehajtott, általános és tömeges járulékcsökkentési taktikázásról

…a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2022. májusában is „csak” 20-30%-ra becsülte a katás adózású foglalkoztatással visszaélő, azaz az indokoltnál alacsonyabb járulék- és adóbefizető egyéni vállalkozók arányát…

ami azt jelenti, hogy a katások nem csak és kizárólag magasabb nettó jövedelemért, hanem valami másért (is) választották ezt a munkavégzési (és adózási) lehetőséget és vállalták – és sokan közülük fogják vállalni ezt a jövőben is – az önfoglalkoztatásukból adódó magasabb munkaerő-piaci kockázatot.

Például mert

olyan tevékenységet folytatnak, amely nincs fix telephelyhez, állandó munkaállomáshoz, kötött munkarendhez, és/vagy egytelen munkáltatóhoz, megbízóhoz sem kötve;

a munkával töltött értékteremtésük, és nem a munkahelyen töltött idejük alapján kívánnak anyagilag elismerésre (kompenzálásra) kerülni;

a saját időbeosztásuknak, lehetőségeiknek, esetleg kedvtelésüknek megfelelő tevékenységet szeretnének végezni, amely adott esetbe projekt jellegű (kötött idejű) és/vagy nem tölti ki a napi 8, a heti 40, havi 176 órás munkaidőt éveken át;

netalántán önön főnökük óhajtanak lenni, sem másoktól dirigációt elfogadni, sem másoknak dirigálni nem akarnak, megelégednek, sőt elegendőnek tartják a horizontális megbízó-megbízotti függelmi kapcsolatot;

és/vagy mert képzettségük, tapasztalatuk, illetve a munkaerejük ár-érték arányának vonatkozásában, a rendkívül gyorsan változó körülmények ellenére igen merev foglalkoztatási környezet megítélése szerint, már nem versenyképesek: kiöregedtek, kiégtek, esetleg kirúgásra is kerültek (még ha az, adott esetben „csak” időlegesen történt, lásd a pandémia alatt létszámcsökkentéseket).

Tehát önmagában az, hogy gyakorlatilag egyik-pillanatról a másikra radikálisan megváltozott a katás munkavégzés szabályozott feltételrendszere, még nem jelenti azt, hogy a katások – bár a jövedelemkiesésük miatt, sokan közülük lépéskényszerbe kényszerülnek – otthagyják, feladják az önként választott munkájukat, hivatásukat, állásaikat, tevékenységi körüket, feladataikat, megbízóikat, bejáratott (ön)foglalkoztatási kereteiket, azaz távolról sem a munkaerőpiacra kikerült szabadon (könnyedén és egyszerűen) levadászható prédák ők. 

Mindezek mellett persze, a mai munkaerőpiacra jellemző munkaerő-keresleti, foglalkoztatási környezetben a katások is komoly recruitment célpontok. De míg a toborzásuk könnyű feladatnak tűnik (hiszen egy jól behatárolható, ismert, ráadásul elégedetlen és annak hangot is adó munkát-végző-emberek csoportjáról van szó), annál nehezebb a kiválasztásuk, pontosabban a tipikus foglalkoztatásban való munkavégzésre történő re-motiválásuk. Hogy miért? 

Azért mert, a most már lassan „megszokottnak” mondható, és „menetrendszerűen” beköszönő globális gazdasági válságok figyelemfelhívó jelzései, a gig-economy, a sharing-economy, a digital-economy térhódítása – valamint az egy-egy kiragadott, de fehérholló ritkaságú munkáltatási előremutató, jó példa – ellenére, az erősen marketingszagú hangzatos nyilatkozatokon, feltűnő szalagcímeken, számtalan partalan konferencia megnyilvánuláson kívül a hazai foglakoztatásban igazából nem történik semmi. Azok, még az első ipari forradalom idejéből származtatott, a tömeggyártásban gyökerező foglalkoztatási paradigmák (amelynek talán legismertebb, a munkáltatói és munkáltatotti tudatba mélyen beépült szimbólumai a blokkolóóra, a 3×8 óra, a határozatlan munkaszerződés, illetve az ezek szentségébe vetett hitt), amelyek a katásokat az önfoglakoztatás felé lökték, továbbra is hatalmas mozdulatlan állóvízként terpeszkednek a hazai foglalkoztatás gödreiben. 

Épp ezért, mégha bizonyos foglalkoztatóknak feltett szándékuk, hogy a katásaikat visszacsalogassák a tipikus munkavégzésbe, és adott esetben ki is kompenzálják a katások jövedelemkiesését, nem fognak tudni elkötelezett és elégedett munkavállalókat faragni belőlük, amíg hozzá nem nyúlnak a saját foglalkoztatási paradigmáik felszámolásához, az uniformizált, egykaptafára történő munkáltatás megváltoztatásához. A munkaerőért – köztük a katásokért – folytatott munkaerő-piaci versenyben talpon-maradni-akaró szervezeteknek diverz foglalkoztatási-munkáltatási rendszereket kell működtetniük és perszonalizált humánpolitikát kell folytatniuk. 

A jó hír viszont az, hogy nem kell feltalálni a spanyolviaszt. A sorozatos gazdasági krízisek könyörtelenül megmutatták/megmutatják, hogy mire is van szükség a hazai munkaerő-piaci állóvíz mozgásba hozásához és ennek részeként a katások elkötelezettségi-elégedettségi szintjének visszaállításához (akár történik jövedelem kompenzáció az esetükben, akár nem):

1. Függetlenül attól, hogy milyen szerződési keretrendszerben végzi a feladatait, minden dolgozó embert, a katást is, munkavállalóként kell kezelni, és az egyéni motivációs faktorokhoz kell illeszteni 

a foglalkoztatásának (Mt, Kt, megbízási szerződés, iskolaszövetkezeti megállapodás, kölcsönzött munkaviszony, stb)

a munkáltatásának (kötött vagy kötetlen vagy rugalmas munkarend és munkaidő; törzsidő-peremidő; fix vagy változó telephely, munkaállomás; home office; stb.)

az ösztönzésének (fix és mozgóbér arány; juttatások, jutalmak, eszközhasználat, képzés-oktatás, stb.)

szervezeti kereteit és feltételeit. De ehhez mind a helyi munkaügyi-személyügyi folyamatokat, rendszereket kidolgozó és működtető HR-eseknek, mind pedig a munkavégzést irányító-kontrolláló vezetőknek fel kell nőni!

2. Radikálisan csökkenteni kell a foglalkoztatás-munkáltatás adminisztrációs-bürokratikus terheit, és növelni a digitális-platform ügyintézés fokát. Nincs az a katás, aki „örömmel” visszalépne a tipikus munka világába (még ha nagyobb is a lóvé), ha azt tapasztalja, hogy még mindig, már a munkavégzésének megkezdése előtt több kilónyi papír halmozódik fel a személyi anyagában – noha az azokban lévő adatok mindegyike elérhető, hozzáférhető digitálisan is –, köszönhetően a több példányban aláírt munkaszerződéseknek; munkaköri-feladatköri leírásoknak, foglakoztatási tájékoztatóknak; munka- és tűzvédelmi és egyéb oktatási bizonylatoknak; GDPR, cafetéria és egyéb szociális tárgyú nyilatkozatoknak; eszköz igényléseknek és átadási-átvételi jegyzőkönyveknek, stb., stb., stb. Aki megtapasztalta, például a katázás minimalizált és digitalizált bürokráciájának előnyeit, az bizony fejvesztve menekül a tipikus foglalkoztatás, időrabló papírmunkájától…

3. A munkaidőalapú munkavégzésről át kell állni a cél-, vagy feladatalapú munkavégzésre. Persze, nem ismerem mind a 450 ezer katás megbízás részleteit, de vélelmezem, hogy a katások döntő része a taxisoktól, fodrászoktól, futároktól kezdve, az óraadó oktatókon, trénereken vagy fejlesztő-informatikusokon keresztül egészen az okoskodó tanácsadókig és kreatívokig egy-egy cél elérésére és/vagy feladatmennyiség elvégzésére, és nem munkaórára szerződik. Márpedig aki megszokta, hogy a havi jövedelmének a nagysága a munkával töltött, és nem a munkahelyen töltött időtől függ, az nehezen találja meg az elégedettségét egy munkaidő-alapú, a nyújtott teljesítményt figyelmen kívül hagyó munkavégzési formában.

Szóval, ha szabad javasolnom, tisztelt foglalkoztatók, ne abban gondolkodjunk, hogy lehet visszaterelni a katásokat az üresen tátongó tipikus munkakörökbe, hanem azon, hogy lehet a munkáltatók és a munkavállalók személyes, akár egyéni megegyezésén alapuló (perszonalizált), mindkét fél számára legelkötelezettségnövelőbb foglalkoztatási módban és formában megegyezve (diverz munkáltatási portfóliót működtetve) elvégeztetni az elvégzésre váró feladatokat! És ez nem csak a katások, hanem minden munkavállaló hosszabb távú sikeres és eredményes foglakoztatásának előfeltétele lesz hamarosan. Hacsak már nem az most is.

Think globally, act locally. And personality!

Nyitókép: Andrea Piacquadio Pexels

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért van ennyivel több magyar embernek munkája, mióta az EU-hoz csatlakoztunk?

A KSH szerint 2004 és 2023 közt közel 824 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 21%-os bővülést jelent. A növekmény nagy részét a... Teljes cikk

A foglalkoztatottak és munkanélküliek száma is nőtt februárban

2024 februárjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 723 ezerre nőtt. A... Teljes cikk

Nőnapi cikkcsokor a HR Portáltól - így fest a nők helyzete a munka világában 2024-ben

Nőnap alkalmából csokorba gyűjtöttük a dolgozó nők helyzetét taglaló legfrissebb cikkeket. Mekkora a bérszakadék, mely országokban mélyül és... Teljes cikk