Közeleg a határidő: a cégeknek munkavédelmi képviselőt kell választaniuk
A munkavédelemről szóló törvény (Mvt.) 2016. július 8. napján ismételten módosult. A munkavédelmi képviselőkre vonatkozó változásoknak megfelelő új szabályozás kialakításának, vagy a régi szabályok kiegészítésének a törvénymódosítás hatálybalépését követő hat hónapon belül szükséges eleget tenni. Kérdésünkre a Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértője, dr Bán Gergely lényegesnek tartotta az alábbi néhány gyakorlati tanács megosztását.
Az eddig hatályban lévő Mvt. alapján munkavédelmi képviselő választást annál a munkáltatónál kellett tartani, ahol a Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) hatálya alá tartozó munkavállalók száma elérte az ötven főt.
A jelenlegi szabályozás alapján munkavédelmi képviselő választást kell tartani minden (nem csak az Mt. hatálya alá tartozó) munkáltatónál, ahol a munkavállalók száma eléri a húsz főt.
Miért választanak munkavédelmi képviselőt?
A munkavállalók az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel összefüggő jogaik és érdekeik képviseletére jogosultak maguk közül képviselőt vagy képviselőket (azaz munkavédelmi képviselő(ke)t) választani.
A munkáltató az egészséges és biztonságos munkavégzés érdekében köteles a munkavállalókkal, illetve munkavédelmi képviselőikkel tanácskozni, valamint biztosítani részükre a lehetőséget, hogy részt vehessenek az egészségre és biztonságra vonatkozó munkáltatói intézkedés kellő időben történő előzetes megvitatásában.
Ki kezdeményezheti a munkavédelmi képviselő választást?
Ha a munkáltatónál működik már munkavédelmi képviselet a választás kezdeményezésre a munkavédelmi bizottság (ha a munkavédelmi képviselők száma eléri a hármat, úgy munkahelyi munkavédelmi bizottságot hozhatnak létre), ennek hiányában a munkavédelmi képviselők együttesen jogosultak.
Ha a munkáltatónál nem működik munkavédelmi képviselet, a munkáltatónál működő szakszervezet, üzemi megbízott, vagy ezek hiányában a munkavállalók többsége kezdeményezheti a képviselőválasztást.
A fenti kezdeményezések hiányában a munkáltató köteles tájékoztatni a munkavállalókat az Mvt. vonatkozó rendelkezéseiről.
Mi a teendője a munkáltatónak, ha az új szabályozás hatálya alá került?
Elsősorban szükséges átvizsgálnia a belső utasításait annak érdekében, hogy azok ne tartalmazzanak a törvényi szabályozással ellentétes elemeket, továbbá meg kell hoznia az új szabályozáshoz igazodó szükséges intézkedéseket.
Amennyiben eddig nem volt munkavédelmi képviselet a munkáltatónál, úgy a munkáltatónak szükséges tájékoztatnia a munkavállalókat a képviselőválasztás lehetőségéről. A választás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani.
Amennyiben a munkáltatónál már korábban is volt munkavédelmi képviselet, úgy a munkáltató feladata a feltételek megteremtésén, illetve megtartásán túl a jelenlegi képviselők mandátumának lejártát követő választások lebonyolítására korlátozódik.
Mi a helyzet a 20 főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztató munkáltatókkal?
Az Mvt. erre kétféle megoldási lehetőséget kínál. Egyrészt lehetővé teszi, hogy a munkáltatónál működő szakszervezet, üzemi megbízott, vagy ezek hiányában a munkavállalók többsége kezdeményezze a képviselőválasztást. Ebben az esetben is a munkáltatót terheli a választás lebonyolítása, és a feltételek biztosítása.
Amennyiben képviselőválasztásra nem kerül sor, úgy a munkáltatónak a munkavállalókkal szükséges tanácskoznia a törvényben meghatározott tárgykörök tekintetében.
Hogyan és mennyi időre választhatnak a munkavállalók képviselőt?
Az Mvt. rendelkezései szerint a munkavédelmi képviselőket egyenlő, titkos és közvetlen szavazással kell megválasztani, és megbízatásuk öt évre szól. A megválasztásukra, a megbízatásuk megszűnésére, visszahívásuk, működésük rendjére az Mt-nek az üzemi tanács tagjaira, illetve az üzemi megbízottakra vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.
A megválasztott képviselő személyéről a munkavállalókat tájékoztatni kell.
Ki választható munkavédelmi képviselőnek?
Az a cselekvőképes munkavállaló választható munkavédelmi képviselőnek, aki - az újonnan alakult munkáltatót kivéve - legalább hat hónapja a munkáltatóval munkaviszonyban áll és az adott telephelyen dolgozik. A választhatóságnak nem feltétele a határozatlan idejű munkaviszony, azonban ebben az esetben a választásra jogosultakat célszerű tájékoztatni a határozott idejű munkaviszony tényéről.
Nem választható munkavédelmi képviselőnek az, aki munkáltatói jogot gyakorol, a vezető hozzátartozója, a választási bizottság tagja, vagy aki a munkáltatónál munkaviszony keretében főtevékenységként a munkáltató megbízásából munkavédelmi feladatokat lát el.
Meddig kell a képviselő-választást megtartani?
A választást az Mvt. módosításának hatálybalépésétől (tehát 2016. július 8. napjától) számított hat hónapon belül, tehát legkésőbb 2017. január 8. napjáig kell megtartani.
Összefoglalva tehát elmondható, hogy a törvénymódosítás, a jogalkotó akaratának megfelelően, a gazdasági viszonyokhoz igazodva sokkal szélesebb körben tette lehetővé a munkavállalók számára a munkavédelmi képviselők választásának lehetőségét, mint a korábbi szabályozás - mondta dr. Bán Gergely.
- 2023.12.07IV. euChance KLUB Negyedik alkalommal és idén utoljára gyűlik össze az euChance Klub! Az izgalmas témák mellett értékeljük majd a Klub első évét is: sikerek és megoldásra váró feladatok számba vétele és a következő év tervezése.
Részletek
Jegyek
- 2023.12.31Készüljön fel a külföldön való jelenlétre a Global Mobility modullal! A külföldi üzleti jelenlét komoly versenyelőnyt kínál, ám egyúttal számos jogi kérdést is felvet. Ha a szervezet nincs tisztában a hatályos jogi háttérrel (pl. nemzetközi közjog, közösségi jog, társasági jog, munkajog, adójog, társadalombiztosítási jog, idegenrendészeti jog), akkor számos probléma, kockázati tényező merülhet fel. Az alap szintű modul tartalmazza a szükséges jogi szabályokat, folyamatábrákat (pl. Közvetlen befektetési lehetőségek, Tartózkodási, letelepedési és munkavállalási közjogi szabályok, Munkajogi szabályok, Adózási szabályok). A plusz szint egy online kurzussal egészül ki.
Részletek
Jegyek
- 2024.03.26Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig.
Részletek
Jegyek
Vezető, alkalmazott, vállalkozó, civil önkéntes, pályakezdő vagy a csúcson lévő profi sem védett a kiégéstől. A magyar munkavállalók mentális... Teljes cikk
A halálos kimenetelű munkabalesetek száma 84-ről 68-ra csökkent 2021-ről 2022-re. Teljes cikk
A munkavédelmi oktatás az általános oktatási tematika munkavállaló részére történő átadásával is teljesíthető, akár belső elektronikus... Teljes cikk
- Megtilthatják a vallási jelképek munkahelyi viselését - iszlám fejkendő sem hordható 7 napja
- Kedvesség a munkahelyen: versenyelőny vagy gyengeség? 1 hete
- Első munkanapján meghalt egy 18 éves fiú egy vidéki üzemben 2 hete
- Napi 60 ezret lehet keresni ezzel a munkával karácsony előtt 2 hete
- A munkaköri alkalmassági vizsgálatról: a hiányának is hosszú lehet az árnyéka 3 hete
- Hogyan érhetem el, hogy kapjak végkielégítést? 3 hete
- Hogyan kell kilépéskor a papírok kiadásának határidejét számolni? 3 hete
- Halálba kergetett dolgozók? - ezzel járhat a kötelező orvosi vizsgálat megszüntetése 3 hete
- Nesze semmi: a garantált bérminimum emelésével szociális területen is lesz béremelés 3 hete
- Csődeljárás alatt a WeWork - nem működik a coworking? 3 hete
- Biztonságosabb lesz a munka az építőipari "okos állvánnyal" 3 hete