kapubanner for mobile
Megjelent: 1 éve

Magasabb polcra került a HR - interjú Bus Katalinal és Pinczés Balázzsal, a HR Network Egyesület vezetőivel

Már havonta kell „benchmarkolni” a juttatási csomagok változásait, annyira felgyorsultak a folyamatok a magyar HR szakma egyik elismert szervezetének vezetői szerint. Mára a megtartás lett az egyik fő fókuszpont. Jól látszik, hogy vállalati HR vezetőként fontosabb lett a stratégiai gondolkodás, az előrelátás valamint a proaktivitás. Egyebek között erről számolt be interjúnkban Pinczés Balázs, a HR Network Egyesület elnöke és Bus Katalin alelnök, akik multinacionális gyártó cégek HR vezetői is egyben.

Pinczés Balázs, Bus Katalin, HR Network Egyesület-

Milyen 2023-ben HR vezetőnek lenni összehasonlítva a 10 évvel ezelőtti állapottal?

Bus Katalin: Más a fókusz és a prioritás. Ma sokkal inkább a munkavállalók megtartásán, az elkötelezettség növelésén és a wellbeingen van a hangsúly. Toborzásban is sokkal kreatívabbnak kell lenni. Évekkel ezelőtt még dúskáltunk minden munkakör esetén a jelöltekben, mára pedig már meg kell küzdeni értük. Többet kell adni a munkavállalók kényelmére is. Nem elég az alapbér és a cafeteria, a munkavállalók igényei jelentősen megnőttek.

Pinczés Balázs: Minden korábbinál fontosabbá vált a HR vezetők szerepe a szervezeteken belül. Felelősséggel jár, mit mondunk, mit cselekszünk, a vezetőség tagjaként milyen irányba vezetjük a céget vagy milyen tanácsokat adunk az ügyvezetésnek, akik sokkal nagyobb mértékben támaszkodnak a HR szakismereteinkre, mint korábban valaha.

Miért került „magasabb polcra” a HR?

Pinczés Balázs: Elsősorban a munkaerőhiány, a munkavállalókért folyó verseny erősödése miatt. Az utóbbi évtizedben a magyar grandiózus iparfejlesztési politika miatt rengeteg befeketés jött Magyarországra, és ezzel sok új munkahely keletkezett, a magyar munkaerőpiac ezt nem vagy nehezen tudja követni. Ez folyamat pedig még ma is tart.

Hogyan változtak a HR vezető skillek?

Bus Katalin:  Fontosabb lett a stratégiai gondolkodás, az előrelátás, a proaktivitás. Egy HR vezetőnek egy lépéssel a versenytársai előtt kell járnia a munkaerő-tervezésben. Felértékelődött még az empátia, a munkatársak igényeire való figyelés, a meghallgatásuk és a velük való törődés. 

És az eszközökben?
 
Sokkal többet és gyakrabban válik szükségessé az alapos piackutatás: például béreket, juttatási csomagokat, a munkaerőpiac mozgásait, a munkakörök tartalmát, a harmadik országból történő foglalkoztatást is górcső alá kell venni folyamatosan. Ha ebben lemarad a HR-es, azzal ma a cég működését veszélyezteti. 

Érdekes és fontos eszköz a munkavállalók megtartásában az úgyevezett. “stay interjú”, amikor a vezető még akkor kezd el a munkavállaló terveiről, motivációjáról beszélgetni vele, amikor fel sem merül benne a felmondás…

Pinczés Balázs: Ezzel a nagyon hasznos eszközzel a már a covid előtt is éltünk a  korábbi munkahelyemen. Részének kell lennie a vezetői eszköztárnak a munkatársak motivációjára való figyelés, azaz olyan kérdések:, mint például “miért dolgozol nálunk”, “mi tetszik a munkában”, “milyen problémáid vannak”, “hogyan tervezed a jövőt” vagy „meddig számíthatunk a munkádra” stb

Mások a HR-es kihívások kék- és fehérgalléros környezetben?

Bus Katalin: Nagy különbséget nem látok. Mindkét esetben a munkavállalók bevonzása, a megtartásuk és természetesen a versenyképes bér áll a középpontban. Általánosságban elmondható, hogy a szellemi munkát végzők nem váltanak olyan gyakran  mint a fizikai munkát végzők.

A pandémia egyik következménye lett, hogy olyan cégeknél is bevezették a otthoni munkavégzés lehetőségét, amelyeknél az korábban elképzelhetetlennek tűnt. Például a gyártó vállalatok szellemi munkakörei esetében. Hol tart most ez a folyamat? Van visszarendeződés az irodába a szellemi munkát végzőknél?

Pinczés Balázs: Cégkultúrától és tevékenységi körtől függ a home office megítélése. Végeztünk egyesületi berkekben egy kutatást erről. A válaszadó HR-esek a hibrid munkavégzést tartják a leginkább célravezetőnek, azaz heti egy-két nap otthonról, a többi az irodából. Ez megegyezik a nemzetközi felmérések eredményével is. A 100 százalék home office a munkamániásoknak önveszélyes is lehet, könnyen kiégéshez vezethet. Emellett lazítja a munkaadó-munkavállaló közötti köteléket. 

Bus Katalin: Állásinterjúkon pedig mára elvárássá vált a jelöltek részéről, hogy a munkaidő egy részét otthonról dolgozzák le.

Sokat beszélnek a 4 napos munkahétről. Ez „hype” vagy reális opció, amivel javítható a munka hatékonysága, a munka-magánélet egyensúly és a megtartás?

Pinczés Balázs: Hype-nak érzem. Szolgáltató cégeknél működhet, a termelésben nincs realitása és a magyar gazdaság működése is az ötnapos munkahétre van szabva, illetve az élet más területein is az 5+2-es hétnek van hagyománya. Az pedig, hogy a hét négy munkanapján többet dolgozik valaki, újabb megoldandó problémákat generálhat, gondoljunk csak például arra a hétköznapi családosokat érintő példára, ki hozza el a gyereket az óvodából, iskolából, amikor még a munkavállaló szülő a munkahelyen dolgozik.

Mennyire nehéz téma HR-esként mostanság a bértervezés?

Pinczés Balázs: Rendkívül nehéz. A fő probléma, hogy annyira gyorsan változik a helyzet, hogy nincsen megbízható, folyamatosan rendelkezésre álló bérinformáció. Akinek nincs megfelelő szakmai kapcsolati tőkéje, az nagy bajban van, ugyanis informális utakon lehet a leghatékonyabban tájékozódni. Többször kényszerülnek a vállalatok beavatkozásra. A HR-esnek éppen ezért körültekintőnek és jól informáltnak kell lennie. Aki nem figyel, lemarad és behozhatatlan hátrányra tesz szert. Gyorsan és bátran kell dönteni. 

Bus Kata: Folyamatosan monitorozzuk a munkaerőpiacot.  A megtartásban a fizetés és a vállalati kultúra kéz a kézben jár. Egy rossz kultúrát csak nagyon magas bérrel lehet ellensúlyozni, ami a vállalat versenyképességét ronthatja.

Mennyire építenek a cégen belüli mozgásokra?

Pinczés Balázs: A munkaerő-felvétel drága, a belső mozgás képzéssel olcsóbb. Elemi érdeke egy cégnek a belső karrierút fejlesztése, illetve az is nagyon fontos még, hogy a munkatársajánlási rendszer jól működjön.    
 
Bus Katalin: A céges kultúra része a horizontális és a vertikális belső mozgás. Számos példánk van arra, hogy valaki termelési pozícióból szellemi pozícióra lépett elő.

Mindketten gyártó cégek HR vezetői. Toboroznak harmadik országból?

Bus Katalin: Természetesen nálunk is felmerült a lehetősége a harmadik országbeliek foglalkoztatására.

Pinczés Balázs: Mi is gondolkodtunk ezen, de alapos üzleti elemzések eredményei alapján  arra a következtetésre jutottunk, hogy mi inkább saját toborzói csapattal és kizárólag magyar forrásból oldjuk meg a munkaerőigényeinket. A harmadik országbeliek alkalmazása számunkra nem elég rugalmas, hosszú távon pedig nem versenyképes, költséghatékony megoldás.

Melyek lesznek az idei év kihívásai?

Pinczés Balázs: Fokozódik a bérverseny, az inflációból fakadó feszültség erősödik munkavállalókban, munkaadókban egyaránt. A most betelepülő cégek újabb feszültséget teremtenek a munkaerőpiacon, amire nehezebb lesz választ adni. Meg kell tenni mindent a megtartásért és az elkötelezettség növeléséért.

Bus Katalin: Valóban, a bérspirál a legnagyobb kihívás az idei évben és az amúgy is feszült munkaerőpiacon ez további nehézségeket okozhat a munkavállalókért folytatott küzdelemben.


A HR Network Egyesület közössége 2008-ban indult, majd 2016-ban alakultak egyesületté. Kezdetben dunántúli gyártó cégek HR-esei alkották a tagság jelentős többségét, mára szinte minden iparágból van tagjuk az ország legkülönbözőbb részeiből. Jelenleg 140 feletti a taglétszámával az egyik legnagyobb HR szakmai szervezet Magyarországon. Az egyesület elsődleges célja a magyar HR szakma elismertségének és tekintélyének erősítése, szakmai tudásmegosztás, a legjobb szakmai gyakorlatok és ugyanúgy a legnagyobb szakmai tanulságok közös bemutatása és feldolgozása tagjakkal. Folyamatosan megújuló, több nívós szakmai rendezvényt szerveznek, melyek közül kiemelkedik az üzleti élet szereplői számára is elérhető HR-meetup prémium rendezvénysorozat. A soron következő rendezvényükre június 23-án kerül sor “Munkaszenvedély” címmel, ahol a vendég dr. Csernus Imre pszichiáter lesz.

Nyitóképen Bus Katalin és Pinczés Balázs

  • 2024.11.13A legnagyobb probléma az ember? HR és Bérszámfejtés 2025 | 2024.11.13. Fluktuációcsökkentés, jogi megfelelés, bérstruktúrák optimalizálása – készítse fel vállalatát a jövő HR kihívásaira! Csatlakozzon ingyenes webináriumunkhoz, és ismerje meg a jól működő HR stratégiákat!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.15CSR HUNGARY SUMMIT’24 2024.11.15. Gundel Palota A CSR Hungary konferenciák 2006-tól a CSR Hungary vállalati felelősség és fenntarthatóság döntéshozóinak vezető szakmai rendezvényei. Ahol jó lenni! Ahol jó fejlődni! Elmélet és valóság együtt! ESG, CSRD, CSR, fenntarthatóság... KATTINTSON, REGISZTRÁLJONinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.15Így számolhatjuk fel közösen a bérszakadékot! Gyere el és ismerd meg, mit tehetünk közösen a nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőség megteremtéséért! Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.192024.11.19–12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Akár öt munkanapon belül állásajánlatot adunk: Turmezey Luca

Idén februárban váltott egy magyar informatikai középvállalattól egy holland hátterű multinacionális céghez Turmezey Luca, akit új munkaadója, az... Teljes cikk

Olimpiai alapelvek a vállalati működésben: interjú Nikovics Évával, az Allianz Hungária Zrt. People and Culture igazgatójával

Vasárnap véget értek a paralimpiai játékok is. Hogyan hasznosította a HR a munkavállalói motivációban, csapat- és szervezeti kultúra építése... Teljes cikk

Így ellensúlyozzuk egy halmozottan hátrányos helyzetű iparág kevésbé vonzó tényezőit - interjú Szabóné Bánfalvi Mariannával, a BorsodChem HR Szolgáltatási Főosztályának vezetőjével

A kollégák átlagban 14 éve dolgoznak a cégnél, a tehetséges munkavállalóknak lehetőségük van rotációra a kínai anyavállalatnál, mini... Teljes cikk