kapubanner for mobile
Szerző: HR Portal
Megjelent: 1 hete

Mennyit lehet keresni az informatikai szektorban? Pozíciók, területek szerint

Szoftverfejlesztés, kiberbiztonság, adatelemzés – csak néhány a technológiai területek közül, amelyeken belül számos munkakör található, és az elmúlt években ezek közül számos munkakör a legjobban fizetett pozíciók közé került. Ugyanakkor éppen 2023-ban következett be az a fordulat, amely jelenleg is tart, megállt a bérek dinamikus emelkedése, a toborzás lassult, és már kevésbé a jelölti igény, mint a pozíció szabja meg az árat.

Fizetés IT szektor-

Jelenleg a csapból is az AI vagyis a mesterséges intelligencia folyik, és ez alighanem még jó ideig meghatározza majd a technológiai iparágat. A másik fókusz a felhő alapú megoldásokon és a szoftverfejlesztésen van. A Hays Hungary szakértője, Vízkeleti László szerint a legkeresettebb pozíciók a Fullstack Developer és a DevOps Engeenerek lesznek a szektorban.

A legjobban fizető pozíciók a szoftverfejlesztők körében találhatók (frontend, Java, Python), leginkább hiány DevOps mérnökökből és Sales force szakemberekből van. Nagyobb a verseny viszont, mert szélesebb a kínálat tesztelőkből és infrastruktúra, illetve projektmenedzser szakemberekből.

De nézzük meg alaposabban a béreket a Hays Salary Guide alapján. A bruttó havi fizetések forintban, teljes munkaidős állás esetén, bónuszok és egyéb juttatások nélkül értendők.

Ahol már a juniorok pénze is benéz a millió fölé

Jöjjenek akkor először a legjobban megfizetett szoftverfejlesztők. Természetesen minden pozícióban befolyásolja a bért a megszerzett tapasztalat, a munkában eltöltött idő és az is, ha valaki csapatért felel vagy menedzsment pozícióban van. A Java és Python fejlesztők induló bére juniorként bruttó 750 ezer forint, de akár 1 150 000-t is megkereshetnek, az átlag 950 000 forint.

A Frontend, iOS és Android fejlesztők 650 000 forintról indulnak, és millió körül is kereshetnek akár kezdőként. Legkevesebbet a manuális tesztelők kapják induláskor, az ő kezdő bérüknek 600 000 forint a minimuma. A mediorok, 3-5 év tapasztalattal már a pozíciók többségében 1 millió forint és feletti bruttó fizetésről indulnak, de egy Python fejlesztő akár 1,6 millió forintot is megkaphat. Az adatbázisfejlesztők nagyjából a frontend fejlesztőkkel azonos bérsávokban mozognak, nagyjából 100 ezer forintos eltérésekkel.

Az 5+ év tapasztalattal rendelkező senior fejlesztők körében a tesztelők 1,1 millióról indulnak, de a fentebb már emlegetett Java, Python, Frontend inkább 1,3-1,5 millió körüli összegtől indul, de akár 2,1 millió forintig is elérhetnek a maximumok. Vezető pozíciókban pedig nem ritka, hogy a 2 millió a minimális összeg és 2,5 környékén vannak a legmagasabb havi bruttó fizetések.

Egyértelműen a Java, Python, iOS és a C#/.NET fejlesztők érhetik el a legjobb béreket a szoftverfejlesztők körében. 

Informatikus fizetés: szoftverfejlesztő
Informatikus fizetés: szoftverfejlesztő

Mivel, ahogy említettük, fontos fókusz van a felhő alapú megoldásokon, és nagy szükség vanDevOps mérnökökre, ezért nézzük a felhő és a rendszerüzemeltetés területeit. Itt a juniorok fizetése 600 ezer forint körüli összegekről indul, a medioroké 800 ezerről, a senioroké pedig 1 millió fölött. (Ide tartoznak a rendszer- és adatbázis adminisztrátorok, a system és network mérnökök.) A maximumokat a DevOps és Cloud engineerek érik el. Ők juniorként 750 ezer forint körül indulnak, mediorként már 1,2 millióról kezdődik a sáv és 1,65 millióig is felmehet. Senior pozícióban a 2 millió forint a maximum, de 1,8 körül van az átlag. Viszont egy vezető akár 2,7 millió forintot is megkereshet havonta.

Ahol a penetrációtesztelők keresnek a legjobban

A kiberbiztonság egyre inkább húsbavágó kérdés a vállalatok számára, hiszen egy-egy biztonsági incidens, adatok kiszivárgása anyagilag és a megítélés tekintetében is nagyon sokba kerülhet egy cégnek.

A biztonsággal foglalkozó mérnökök, konzultánsok fizetése 700-800 ezer forint körül indul juniorként, de egy penetráció tesztelő akár már juniorként 1 – 1,4 millió forint között is kereshet. Mediorként az átlag 1,25 millió, de a penetráció tesztelők itt is kiemelkednek 1,5 millióval. Seniorként pedig az 1,8 millió forintos fizetés az átlaguk. Vezetőként a biztonsági mérnök, a konzultáns és a tesztelő egyaránt akár 2-2,5 millió forint között is kaphat.

Szintén a korábban megemlített hiányszakmában,Sales force (konzultáns, fejlesztő és adminisztrátor) területen a kezdő bérek 600 ezer és 900 ezer forint között mozognak, a mediorok 900 ezer és 1,5 millió között, a seniorok 1,5 és 2,1 millió forint között kereshetnek. Vezetőként pedig 1,8-2,7 millió forintos a fizetésük minimuma és maximuma. Az átlag pedig 2,5 millió forint.

Végül, de nem utolsó sorban pedig jöjjenek a mostanában sokat emlegetett adatelemző pozíciók. Az adattudós és adatmérnök kezdő fizetés bruttó 850 ezer és 1,5 millió forint között van. Egy senior 1,5 és 2,4 millió forint között kereshet, míg egy vezető fizetése 2,7 millió forint is lehet, bár  az átlag inkább 2,4 millió körül található.

Hasonló összegeket kereshetneka gépi tanulást és az üzleti intelligenciát fejlesztő és mérnöki pozíciók várományosai. Kezdő szinten 900 ezer és 1,4 millió forint, seniorként 1,5 és 2 millió forint között járnak a fizetések. Az elemzők (BI, Business és System analyst) kicsit kevesebbet keresnek, mint a fejlesztők, náluk a kezdő összeg 750 és 800 ezer forint között van, a medioroknál 1,4 millió az átlag, seniorként pedig 1,6 és 1,8 millió forint körül kereshetnek. 

Érdemes megjegyezni, hogy ezek átlagok, a szervezet méretétől, a terület jövedelmezőségétől függően lehetnek jelentős különbségek. A  Hays Hungary elsősorban a hozzájuk beérkező megbízásokat összegzi, ügyfélkörük pedig dominánsan nemzetközi hátterű cégekből áll.

  • 2024.09.19PANNON HR KONFERENCIA 2024. Hagyományos őszi Pannon HR Konferenciánkon, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal, izgalmas kerekasztal beszélgetésekkel készülünk. Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.09.26recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Bőlcsödei bértábla 2024

A bölcsődei dolgozók többségének fizetése a minimálbér és a garantált bérminimum 2023. december 1-jétől történő emelése miatt növekedett.... Teljes cikk

Tényleg sokat adóznak a magyarok?

A közbeszédben gyakran találkozunk a magas hazai adókulcsok kritikájával. Ha nem vagyunk kedvezményekre jogosultak, bruttó bérünk 18,5%-át fizetjük... Teljes cikk

Ennyivel nőttek a keresetek az egy évvel korábbihoz képest

Idén májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó... Teljes cikk