Mobilapp a munkavállalókért
Munkajogi mobilalkalmazást hozott létre a LIGA Szakszervezetek, hogy a munkavállalóknak segítségére lehessenek, ha gyors, sürgős megoldást szeretnének a jogi kérdéseikre. Mivel az alkalmazást okostelefonon lehet elérni, nagyon sokszor a fiatal munkavállalók veszik igénybe. Előnyös használni, hiszen nem kell órákig böngészni az interneten, illetve bárhol útközben is választ kaphatunk a kérdéseinkre. Ha azonban a problémánk összetettebb és hosszabb távú megoldást keresünk, akkor érdemesebb munkajogászhoz fordulni.
A LIGA Szakszervezetek az ország legerősebb szakszervezeti konföderációjaként felelősséget érez nem csak közel 120.000 tagjáért, de minden magyar munkavállalóért – mondta a HR Portálnak nyilatkozva Fiedler Péter, a Liga Szakszervezetek kommunikációs vezetője. A 2012-ben életbe lépett új Munka törvénykönyve nem csak apróbb módosításokat és finomításokat eszközölt a régi Mt.-n, hanem alapjaiban írta át azt. A részletek ismertetése nélkül, elegendő csak annyit mondani, hogy az új törvény alig, vagy egyáltalán nem ismeri el az erőegyensúly hiányát a munkavállaló és a munkáltató között, és inkább a polgári jog irányába mozdulva olyan szabályokat vezetett be, amelyek abból indulnak ki, hogy a megállapodáskor a felek szabad akaratukból, egyenlő felekként alkusznak meg a foglalkoztatás szinte minden feltételéről. Ez a valóságban jelentős hátrányba hozza a munkavállalókat, akik rendszerint nem hogy nem egyenlő felek, de munkajogi ismereteik is nyilvánvalóan hézagosabbak, mint a munkáltatóé, akit adott esetben egy egész HR- és jogi osztály támogat.

Az alkalmazás célja a szakember szerint tehát elsősorban az, hogy a legkritikusabb információk a legemészthetőbb formában elérhetőek legyenek a munkavállalók számára is. Éppen ezért döntött úgy a LIGA, hogy az alkalmazás nem paragrafusokat és szakkifejezéseket fog tartalmazni, hanem hétköznapi, gyakorlati kérdésekre egyszerű és tömör válaszokat ad. Évtizedes munkajogi tanácsadói szolgáltatásaik tapasztalatait összegyűjtve, kiválasztották a száz leggyakrabban felmerülő munkajogi kérdést, és megadták rájuk a legrövidebb, legérthetőbb válaszokat. Tisztában vannak vele, hogy a jogi tanácsnak adott helyzetre pontosan illeszkedve van csak értelme, ezért fontosnak tartották felhívni a figyelmet arra, hogy a válaszok csak az azonnali konfliktuskezelésre alkalmasak, részletes és hosszútávú megoldásért mindenképpen szakemberhez kell fordulni.
Gyakori tapasztalat, hogy a munkavállalók és a munkáltatók nincsenek teljesen tisztában a Munka törvénykönyvének rendelkezéseivel, és követnek el jogsértést főként ismerethiány miatt, vagy esnek áldozatául, mert nem tudják, mik a lehetőségeik, illetve kötelezettségeik – tette hozzá Dr. Lupovici Jack ügyvéd, a Lupovici Ügyvédi Iroda üzemeltetője. Bár a leghatékonyabb természetesen az, ha szakemberhez fordulnak a kérdéseikkel, egy hasonló mobilalkalmazás jó alternatívaként szolgálhat. Előnyös, hogy az alkalmazások közérthetően fogalmazzák meg a válaszokat a leggyakoribb kérdésekre, hiszen előfordul, hogy a munkavállalóknak nehézségük adódik a jogi szövegek értelmezésével kapcsolatban.
A fiatalok szívesen használják az alkalmazást

Lupovici Jack szerint az alkalmazások tájékozódásra megfelelnek; egyfajta instant jogsegélyként szolgálnak, amely jó, ha kéznél van, amennyiben azonnali információra van szükség, és az érdeklődőnek nincs ideje jogászt felkeresni, vagy várni a választ az online feltett kérdésére. Mivel a munkáltatók jellemzően foglalkoztatnak egy jogászt a cég hasonló ügyeinek intézésére, ők inkább a szakembert kérdezik, ha valami nem egyértelmű. Bármikor szükség lehet arra, hogy hozzáférjünk ezekhez az információkhoz, így előnyös, hogy már a mobileszközökön is elérhetőek. Az érdeklődő gyorsabban választ kaphat a kérdésére az alkalmazások használatával, mintha nekiállna böngészni az interneten. Így kiindulásnak mindenképpen jó egy ilyen alkalmazás: ha pedig bővebben érdekli a téma a munkavállalót vagy a munkáltatót, még mindig utánanézhet alaposabban az interneten, vagy felkereshet egy hozzáértő ügyvédet.
Előnyösebb a telefon, mint a net
A szakember szerint az információbőség egyszerre előnyös és hátrányos; előny, hogy szinte bármire kaphatunk választ az interneten, így jogi természetű kérdésekre is; hátrány azonban, hogy időbe telik rátalálni ezekre a válaszokra a rengeteg információ között, illetve, hogy nem lehetünk mindig biztosak azok hitelességében vagy aktualitásában. Mivel ezeket az alkalmazásokat rendszeresen frissítik, követve a munkaügyi jogszabályok változásait, kevésbé fordulhat elő, hogy a munkavállaló vagy a munkáltató egy már elavult, hatályát vesztett rendelkezésbe fut bele.

A Liga Szakszervezetek kommunikációs vezetője szerint egyrészt a munkavállalók nagy része nincs egész nap egy számítógép előtt, míg okostelefonnal egyre többen rendelkeznek, és ez jellemzően mindig ott lapul a zsebükben. Így legyen valaki egy építkezésen, vagy egy szántóföld közepén, a legégetőbb munkajogi kérdésre ott lesz a válasz azonnal, a zsebében. Másrészt – bár ezt kevés fejlesztő érti – műfajában eltér a két felület. Amíg egy weblapon szinte korlátlan információt rá tudok önteni egy érdeklődőre, addig egy mobilképernyőn sokkal tömörebben és „áramvonalasabban” kell bemutatni az információkat. A mobilalkalmazás éppen ezért nem lehet a honlapunk vagy Facebook oldalunk kicsit egyszerűsített tükörképe, hiszen ma már minden valamire való okostelefonon, minden valamire való honlap optimalizáltan jelenik meg. A többszintű menük, a multimédiás tartalmak, az űrlapok kezelése egy mobil képernyőn egyszerűen nem felhasználóbarát.
A mobilalkalmazás – szerencsés esetben – egy újfajta, különálló tartalmat és funkciót ad a felhasználóknak. Így például a LIGA honlapján ugyan a teljes magyar törvénytár, munkaügyi kiadványok garmadája, szakcikkek, videók és alrovatok százai találhatóak, akinek azonnali munkajogi kérdése van, annak nem ezek kellenek. A mobilalkalmazás egy célt szolgál, és azt állandóan elérhetővé teszi számunkra.
Hol érhető el az alkalmazás?
A szakember hozzátette, hogy a statisztikák alapján a LIGA Szakszervezetek tagjai túlnyomó részt Androidos készüléket használnak, egy részük pedig iOS-es mobileszközt. Erre a két platformra tehát elérhető az alkalmazás, mindenki számára, ingyenesen. A Windows-os készülékekre részben az igény hiánya, részben a cég nem hivatalos bejelentése alapján nem fejlesztettünk, miszerint hamarosan elérhetővé válnak az Androidos alkalmazások a Windows-os készülékeken.

A program a www.liganet.hu portál rendszerén belül lett fejlesztve a jQuery Mobile keretrendszer, az Apache Cordova és az Adobe PhoneGap technikák segítségével. A használatához hálózati hozzáférésre van szükség. Az app tartalmi frissítését a LIGA munkatársai végzik a Rootor tartalomszerkesztő segítségével. Az app kompatibilis Android 2.1-4.4 verzióival. (Az alkalmazás hamarosan iPhone készülékeken is elérhető lesz) Az alkalmazott technológia - költséghatékonysága mellett - folyamatos frissítésre és fejlesztésre is alkalmassá teszi közvetlenül a tartalom előállítóit, azaz a LIGA Szakszervezeteket, a fejlesztők bevonása nélkül. Ennek (is) köszönhetően a munkajogi kérdések és válaszok száma folyamatosan növelhető, a változó jogszabályi környezethez szinte azonnal hozzáigazítható - írják sajtóanyagjukban.
Az alkalmazás elsődleges funkciója az, hogy a leggyakoribb munkajogi kérdésekre adjon gyors és közérthető válaszokat. Emellett megtalálhatóak segítségével a LIGA Szakszervezetek megyei irodái, és egy űrlap segítségével személyes kapcsolatfelvétel is kezdeményezhető az érdekvédőkkel. Azok számára, akik csak érdeklődnek a munkajog és a szakszervezetek élete iránt, az alkalmazás közvetíti a LIGA Szakszervezetek híreit, közösségi csatornáit, és munkajogi témájú blogját. Az alkalmazás letölthető a Google Play áruházból a "szakszervezet" szóra keresve vagy a linkre kattintva.
Apple Store
Google Play
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Stratégiai irányváltást jelentettek be a Duolingonál: a nyelvtanuló alkalmazást működtető cég a jövőben komolyan épít a mesterséges... Teljes cikk
Az AI el fogja venni a munkánkat? Aki programozással, adminisztrációval vagy írással foglalkozik, annak számolnia kell ezzel. Más szakmákban a... Teljes cikk
A pandémia egyik hozadéka volt a home office elterjedése és ezzel együtt az internetes térben bonyolított megbeszélések is virágzásnak indultak. A... Teljes cikk
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 7 napja
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 1 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 2 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 3 hete
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 3 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 3 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 3 hete
- Elhunyt a "vasutas", aki országos sztrájkokkal írta be nevét a történelembe 3 hete