Vírusválság: Minden ötödik cég elbocsátásra kényszerült
A szolgáltató szektort viselte meg leginkább a járványhelyzet - ez derül ki a CIB Bank friss kutatásából, amely a koronavírus hatásait vizsgálja a hazai vállalatok körében. A cégek 19 százaléka kényszerült elbocsátásra eddig.
Az elbocsátásra kényszerülő cégek (19%) a munkavállalóik (átlagosan) közel negyedétől (24%) váltak meg. Amíg általánosságban a cégek valamivel több, mint harmadánál (36%) érintette negatívan a munkavállalókat a járványhelyzet (többnyire csökkent a bérük), ez az arány a szolgáltatószektorban 47 százalék volt - derül ki a CIB Bank friss vállalati felméréséből.
A foglalkoztatás még inkább visszaesett volna, ha sok munkaadó nem vezet be otthoni munkavégzést: a home office aránya gyakorlatilag megduplázódott a járvány alatt.
Míg tavaly csak a cégek negyedénél (23%) volt elérhető a távmunka, tavasszal már több mint a felük (52%) engedélyezte a munkavállalóinak, hogy otthonról dolgozzanak. A home office aránya ugyan tavasz óta valamelyest visszaszorult - a vállalatvezetőknek csupán a fele gondolja azt, hogy otthon ugyanolyan hatékonyan lehet dolgozni, mint a munkahelyen -, de még ősszel is 39% volt, amiben még nem tükröződött igazán a járvány második hullámának hatása.
A cégvezetők majdnem fele (48%) arra számít, hogy a következő hónapokban a gazdasági visszaesés tovább súlyosbodik, a többség (56%) azonban azt reméli, hogy jövő őszre véget ér a válság, és elindulhat a „felpattanás”.
Az viszont már egy másik világ lesz: a vállalatvezetők szerint emelkedni fognak a beszerzési és az értékesítési árak, ezzel párhuzamosan pedig a munkabérek is. Kétharmaduk forintgyengülést és aktív állami gazdaságösztönző politikát prognosztizál jövőre: tízből kilencen adócsökkentést remélnek, de magas (75%) azok aránya is, akik a munkavállalók bérének részleges átvállalását tekintenék hatékony segítségnek.