kapubanner for mobile
Megjelent: 11 éve

A HR-es vétkei: gyakori hiányosságok a kiválasztás során

Sokat hallani arról, hogy milyen hibákat követnek el az álláspályázók, arról viszont kevesebbet, hogy milyen hiányosságok jellemzőek a felvételiztetők oldalán. Lőrincz Orsolya, a HR Blog szerzője saját élményei alapján gyűjtötte össze ezeket.

images

images

A HR-esek, kiválasztással foglalkozó szakemberek szeretnek arról mesélni, hogy az álláskeresők milyen hibákat vétenek a jelentkezés során. Persze, ott a sok internetes oldal, tucatnyi tanáccsal, hogyan kell önéletrajzot írni, megjelenni, mit kell válaszolni a kérdésekre. Lássuk be, munkát keresni sem egyszerű, tapasztalat kell hozzá. Felmerül a kérdés, hogy mégis hol és mikor sajátítjuk el az ehhez szükséges tudást, készségeket. A válasz: sehol, pedig ez is egy olyan dolog, amire bárkinek bárhol szüksége lehet. Nevezhetjük életvezetési készségnek is, ha úgy tetszik. Emlékszem, irodalom órán volt egy olyan feladatunk, hogy írjunk önéletrajzot, de nem vártam volna el Brigi nénitől, hogy értsen a kiválasztáshoz. Szóval én elnéző tudok lenni a munkakeresőkkel, és inkább segítek pótolni a hiányosságokat - írja a bejegyzés.

Amikor a szerző HR-esként álláskereső volt, különösen zavarta, ha egy cég, ahova jelentkezett, úgy működött, hogy az számára kárt jelentett, legyen az erkölcsi vagy anyagi - igen, végül is egy munkanélkülinek alapjáraton minden anyagi kérdés. A leggyakrabban az fordult elő, hogy nem kapott visszajelzést, és a kedvence: amikor úgy utasították el egy sablon e-mailben, hogy másolatba volt téve az összes többi jelölt is.

A szerző összegyűjtötte azokat a hiányosságokat, hibákat céges oldalról, amelyekkel eddig találkozott, és amelyek a munkakeresőket rosszul érinthetik. Ez a lista számomra is egy tükör arról, hogy mire kell figyelnem nap, mint nap a munkám során - írja. Véletlenül 13 lett.

  • A hirdetési szöveg alig tartalmaz információt a feladatról vagy a cégről, de hosszan ecseteli az elvárásokat. Két mondattal elintézik, hogy mit ad a cég cserébe, viszont nagyon sokat kér. Ilyet könnyű találni.
  • Már a hirdetésben nyíltan diszkriminálják a jelentkezőket. Ehhez sem kell egy percnél több, de inkább azokra a munkaadókra jellemző, ahol nincs kiválasztási szakember, aki tisztában lenne a jogi vonatkozásokkal.
  • Nincs megadva kapcsolattartó, nincs kitől kérdezni a jelentkezés előtt, az e-mailre pedig nem válaszolnak.
  • Nincs visszajelzés arról, hogy egyáltalán megérkezett-e az elküldött jelentkezés, meddig várjon az ember válaszra.
  • A cég honlapján alig lehet megtalálni az álláshirdetést, sokat kell klikkelgetni.
  • Fél óránál tovább tart jelentkezni. Erre két emlékezetes példám is volt. Az egyik esetben, amikor egy asszisztensi munkára már másfél órája töltöttem az online űrlapot, és még csak azt sem tudtam, hol tartok, úgy döntöttem, feladom. (Nyílván azért volt erre szükség, hogy ne a HR-esnek kelljen bevinni az adatokat az adatbázisba.) A másik cégnél kértek önéletrajzot és motivációs levelet angolul és magyarul is. Erre se találtam racionális magyarázatot az időrabláson kívül, úgyhogy ide sem jelentkeztem.
  • A vállalati oldalon nem található információ a vállalati kultúráról, a szervezetről.
  • A jelentkezőnek nincs információja a kiválasztási folyamatról, hol tart, mi történik éppen, mire számíthat. Teljes bizonytalanságban tartják, és legrosszabb esetben választ sem kap.
  • A kommunikáció a jelentkezőkkel időben elnyúlik, rosszul időzített. Jellemzően lassúak a folyamatok, de a túl gyors kiválasztás sem eredményes, például, ha a jelöltnek nincs ideje gondolkodni a kapott ajánlatról.
  • A válaszok - akár írásban, akár szóban - sablonosak, személytelenek.
  • Az interjúztató felkészületlen, nem megfelelő a hozzáállása. A menedzserek számára az interjúztatás sokszor nyűg, és sajnos gyakran nem is értenek hozzá, hiszen nem ez a szakmájuk. Ettől még persze tőlük is elvárható, hogy emberi módon viselkedjenek, tiszteljék a jelöltet, például időben érkezzenek.
  • Sok kör és teszt után az elutasítás néhány mondatra korlátozott e-mailben jön. Persze, arra nincs erőforrás, hogy mindenki személyre szabott elutasító levelet kapjon, de ha egyszer a jelentkező rákérdez, illik válaszolni, és megindokolni. Többször előfordult velem, hogy utolsó kör után sem kaptam indoklást, és arra sem vették a fáradságot, hogy telefonon, élő szóban utasítsanak el, pedig én adtam nekik több órát az életemből.
  • Az adatkezelésről és adatvédelemről nincs információ. Azt különösen szerettem, amikor jelentkeztem egy állásra, majd be is kerültem gyorsan egy spam-adatbázisba, ahonnan kaptam a direkt marketing e-maileket, és alig tudtam leiratkozni.

    Lőrincz Orsolya blogja
    HR Blog
    • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Agresszivitás kezelése a munkahelyen és azon kívül

    Sok esetben a stressz, a kezeletlen problémák agresszív viselkedésben csúcsosodnak ki az emberek mindennapjai során. Sok félreértés melegágya, ha nem... Teljes cikk

    Hogyan érvelj a felsővezetésnél a mentális jóllét mellett?

    Sok HR-es és EHS munkatárs küzd azzal, hogy meggyőzzék a felsővezetést arról, hogy a vállalati pszichológus szolgáltatásokra szükség lenne a... Teljes cikk

    Én is oké, te is oké, ők nem oké

    Milyen helyzetekre lehet jó egy életbiztosítás a közép- és kisvállalati (SME) szektor cégvezetőinek, tulajdonosainak? Kurdi Ferenc posztja a HR Blogon. Teljes cikk