kapubanner for mobile
Megjelent: 2 hónapja

Az olvasás 5 jótékony hatása, amit a hétköznapokban is észrevehetünk

Az olvasás az egyik legjobb és legszórakoztatóbb tevékenység, melyet művelhetünk. A statisztikák azt mutatják, hogy az utóbbi időben egyre kevesebb ember vesz a kezébe rendszeresen könyvet, szerencsére azonban még mindig sokan vannak, akik értékelik ezt az utánozhatatlan élményt. Egy jó könyv felvidít, amikor rossz a kedvünk, és elgondolkodtat, amikor magunk alatt vagyunk, de milyen egyéb jótékony hatással rendelkezik az olvasás? Hogyan hasznosíthatjuk ezeket a hétköznapokban? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.

Az olvasás 5 jótékony hatása, amit a hétköznapokban is észrevehetünk

 

1. A szókincs gyarapítása

Az olvasás a legjobb és legegyszerűbb módja annak, hogy folyamatosan új szavakat tanuljunk meg és korábban ismeretlen kifejezésekkel gazdagítsuk szókincsünket. Minden egyes könyv, amit a kezünkbe veszünk, gyakorlatilag észrevétlenül ismertet meg velünk új szavakat, szófordulatokat, ezáltal pedig elképesztő mértékben javul a szóbeli kommunikációs készségünk – ezen keresztül pedig az önbizalmunk is.

Ha ugyanis tájékozottak vagyunk, egy bonyolultabb téma fejtegetése során sem kell a szavakat keresgélnünk és a hétköznapi beszélgetések során is magabiztosan fejezzük majd ki magunkat. Ez a képesség az élet minden területén a hasznunkra válik: egy családi vita vagy nézeteltérés során könnyebben ki tudjuk fejteni érveinket, egy állásinterjún sokkal meggyőzőbbek leszünk, és egy munkahelyi megbeszélést is sikeresebben, könnyebben fogunk teljesíteni.

A jó hír az, hogy gyakorlatilag mindegy, mit olvasunk: az újságcikkek, a novellák, a romantikus könyvek vagy a fantasy regények ugyanúgy alkalmasak a szókincsünk bővítésére. Persze mindig jó új dolgokat kipróbálni, de ha az ízlésünk kizárólag egy stílus felé vonz minket, bátran olvassuk elsősorban ezeket a műveket.

2. A memória fejlesztése

Ha egy könyvet olvasunk, főleg, ha egy hosszabb regényről van szó, természetesen számos információt – neveket, helyszíneket, eseményeket – kell megjegyeznünk, különösen igaz ez akkor, ha párhuzamosan több történetet is kézbe veszünk. Persze nem feltétlenül kell az orosz klasszikusokból ismert 4-5 tagból álló bonyolult nevekre gondolni: minden egyes megjegyzett apró adat segít a rövid távú memória javításában.

Az olvasás ráadásul ennél is többre képes, hiszen a könyvek mindenkit gondolkodásra késztetnek: minél többet olvasunk, annál egyszerűbb lesz megjegyezni és később előhívni az információkat. Ez szintén egy olyan képesség, amit életünkben számos területen kamatoztathatunk: már az iskolai előmenetelt is nagymértékben megkönnyíti az, ha a tananyagot egy-két olvasás után már meg is jegyeztük.

3. A koncentráció javítása

Gyakran mondják, hogy a mai tizen- és huszonéves generáció tagjai már nem tudnak hosszabb ideig egy dologra koncentrálni. Ebben van igazság, ami a digitális fejlődésnek és a rohanó világnak köszönhetően nem is csoda, azt azonban beláthatjuk, hogy életünk során sokszor lehet szükségünk arra, hogy képesek legyünk a teljes figyelmünket egy adott dolognak szentelni. Ebben segít nekünk az olvasás, hiszen, ha a történet beszippantott minket, már csakis arra tudunk fókuszálni.

Amennyiben ez mégsem sikerül, próbáljuk meg magunkat egy kicsit hozzászoktatni a dologhoz. Kezdetben olvassunk egyszerre csak 15-20 percet, mely idő alatt tegyük félre a telefont és kizárólag az olvasottakra koncentráljunk: meglátjuk, hamarosan egyre könnyebb lesz az előttünk lévő történetre összpontosítani.

4. A tudás bővítése

Ma már mindannyiunk zsebében ott lapul az okostelefon, melynek segítségével másodpercek alatt hozzáférhető a világon szinte minden információ. Ez nagymértékben megkönnyíti az életünket, azt azonban beláthatjuk, hogy nem fordulhatunk az internethez segítségért minden egyes beszélgetés, megbeszélés során: ahhoz, hogy hatékonyan és folyékonyan kommunikáljunk, és egy műveltebb társaságban is megálljuk a helyünket, rendkívül fontos a tájékozottság, ezt pedig úgy szerezhetjük meg, ha sokat olvasunk – minden témában.

Jöhetnek tehát a versek, drámák, sci-fik, fantasy-k és a romantikus könyvek is: mindegyikből mást tanulhatunk, ezért, ha szeretnénk szerteágazó általános műveltségre szert tenni, nyugodtan váltogassuk a stílusokat.

5. Az íráskészség tökéletesítése

A helyesírás, a magyar nyelvtan alapvető szabályait általános iskolában tanuljuk meg. Ma már valószínűleg kevesen tudnánk egy mondatelemzést elvégezni, ez azonban nem jelenti azt, hogy a mondatszerkesztés szabályaival nem kell – legalább tudat alatt – tisztában lennünk. Ha sokat olvasunk, emiatt nem kell aggódnunk, hiszen a különböző szabályokat úgy tanuljuk meg egy életre, hogy azt észre sem vesszük.

Hasonló a helyzet a helyesírással is: bemagolhatjuk az összes olyan magyar szót, amely j vagy ly betűket tartalmaz, ha azonban gyakran veszünk könyvet a kezünkbe, erre semmi szükségünk nem lesz, mivel ránézésre tudni fogjuk, hogy a helytelenül leírt szóval valami nagyon nincs rendben. Talán mondanunk sem kell, de a tökéletes helyesírás ma már a legtöbb munkahelyen alapvető elvárás: jó eséllyel egy állásinterjúra sem fognak behívni minket, ha az önéletrajzunk hemzseg az elírásoktól, nyelvtani hibáktól. 

Az olvasás kizárólag előnyökkel jár

A fentiek alapján láthatjuk, hogy az olvasás rendkívül pozitív hatást gyakorol életünk több területére is. A listánk azonban egyáltalán nem teljeskörű: a könyvek rendszeres lapozgatása kreatívabbá, nyitottabbá és empatikusabbá tesz minket, csökkenti a stresszt, mindenekelőtt azonban szórakoztat és inspirál. A különböző regények között mindenki megtalálhatja az őt leginkább érdeklő témát, ha pedig egyszer megszerettük az olvasást, biztosak lehetünk abban, hogy ez a szerelem soha nem múlik el.

  • 2024.09.19PANNON HR KONFERENCIA 2024. Hagyományos őszi Pannon HR Konferenciánkon, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal, izgalmas kerekasztal beszélgetésekkel készülünk. Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.09.26recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Orbán Viktor: jön a békeköltségvetés, emelkedni fognak a családtámogatások

Jön a békeköltségvetés, emelni fogjuk a béreket és a családtámogatásokat - írta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap a Facebook-oldalán Kötcsei... Teljes cikk

300 millió forint extra juttatást kaptak az Erste magyarországi munkavállalói

Közel 300 millió forint extra juttatásban részesültek idén az Erste magyarországi munkavállalói, miután az osztrák pénzintézet részvényenként... Teljes cikk

Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV szeptemberben

Az adóhatóság munkatársai az ellenőrzés során vizsgálják az foglalkoztatottak bejelentését is. Teljes cikk